Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Міністр фінансів США порекомендував Україні звернутися по допомогу до МВФ

Сигнал?
21 лютого, 2014 - 11:27
ФОТО АР

В Україні немає сильного анархістського руху. Проте, його невеликі чи навіть мікроосередки, які практично не чинять впливу на нинішні події, щодня дістають свідчення про дієвість своїх ідей і, навпаки, про відсутність сильних конструктивних ідей у центральної влади, яка зіткнулася з викликами і проблемами, яких досі ще не знала незалежна Україна. Схоже, сьогодні з’явилася загроза не лише розколу, але навіть і дезінтеграція країни. Це позначається як на ставленні до України на Заході, так і на позиції Росії.

«Ми, звичайно, співпрацю з українськими партнерами продовжимо за всіма напрямками, за якими домовлялися, — заявив учора прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв. — прагнутимемо робити все, щоб виконувати ті обіцянки, які їм давалися». «У той же час для цього необхідно, — продовжив глава російського уряду, — щоб самі партнери були в тонусі і щоб влада, яка на Україні працює, була легітимною і ефективною, щоб об цю владу, як об ганчірку, ноги не витирали». «Лише в цьому випадкові можна розвивати повноцінну економічну співпрацю», — резюмував Медведєв.

День тому президент Росії Володимир Путін однозначно обіцяв, що виконає всі домовленості з Україною і, очевидно, також і домовленість про п’ятнадцятимільярдний кредит. Але ситуація в Україні змінюється надзвичайно швидко. І, схоже, Медведєв своєю заявою вирішив дещо підправити свого «великодушного» патрона і, як кажуть, здав назад. Не випадково Ірландська фондова біржа оголосила, що лістинг додаткової емісії дворічних єврооблігацій України на суму 1,9 мільярда доларів, який відбувся 17 лютого, було зроблено помилково.

Виходить, нас уже «кинув» кредитор, через спокусливу пропозицію якого Україна несподівано для всього світу звернула з європейського шляху. Як бути далі за умов гострого соціально-політичного конфлікту і триваючого спаду в економіці? Падіння промислового виробництва, за даними Держстату, становило в січні 5% порівняно з січнем 2013 року. Гроші тепер потрібні навіть не для розвитку, а для елементарного виживання.

Але, схоже, що чекати на них безпосередньо від Євросоюзу чи США не випадає. Міністр фінансів США Джейкоб Лью вчора порекомендував Україні звернутися до Міжнародного валютного фонду. «В основі всього, що відбувається в Україні лежить економічна криза, і їй необхідно її здолати», — заявив міністр на конференції Ради з міжнародних справ у Сан-Франциско. За його словами, «кращим механізмом, за допомогою якого Україна зможе зробити це, буде звернення до МВФ за пакетом заходів, які допоможуть здійснити економічну реформу, отримати необхідну підтримку в обмін на кроки щодо відновлення економіки».

Політолог Михайло Непран в коментарі «Дню» назвав заяву Джейкоба Лью дуже добрим сигналом для України. «США є найбільшим донором МВФ. Їх голос при прийнятті ухвал цієї організації — в принципі вирішальний, — сказав політолог. — І якщо міністр фінансів США рекомендує Україні звернутися до Фонду, то це прямий сигнал: хлопці, приходите і ви матимете великі шанси (я не кажу про гарантії) отримати допомогу. Звичайно, будуть зустрічні вимоги — це однозначно. Реформи в Україні не просто назріли, але перезріли. Не факт, що кредит дадуть нинішньому урядові, враховуючи його репутацію і, у тому числі, його перехідний статус, але до наступного уряду і його заявки в МВФ буде досить толерантне ставлення. Це пряма пропозиція фінансової допомоги».

«Але економічні реформи — це досить болісна операція. Про це зараз ніхто не хоче говорити, — продовжував експерт. — Ні ті, хто стоїть на Майдані, ні ті, хто проти нього. Бо потрібно піднімати тарифи, приводити їх у відповідність із витратами, робити інші речі, які можуть торкнутися інтересів широких мас населення. Це потрібно було зробити ще 10-15 років тому, але наші урядовці їх увесь час відкладали: хай відповідальність за це візьме на себе хтось, але не я. Я не думаю, що ці заходи можуть викликати до життя новий Майдан. Але до народу потрібно буде виходити і пояснювати, що ми живемо не за коштами. І ще раз кажу — це дуже позитивний сигнал для України».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: