Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі.
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, політичний і громадський діяч

Як перемогти «Північний потік-2»

Україні потрібна нова точка продажів газу
25 жовтня, 2017 - 11:46
ФОТО REUTERS

У сьогоднішній енергетичній політиці й практиці нашої держави завдання перенесення точок продажу російського газу на східний кордон України посідає не менш важливе місце, ніж перемога в Стокгольмському арбітражі, куди подали свої газові позови і Україна, і Росія. Якщо вдасться домогтися перенесення точок продажу, то можна істотно зменшити або взагалі усунути загрозу потенційного збитку для нашої країни через газопровід «Північний потік-2» (Nord Stream-2), що будується Росією через Балтійське море.

А цілком ймовірні втрати від цього будівництва для України важко перебільшити. Як  заявила вчора на конференції Oil&Gas в Києві посол США в Україні Марі Йованович, «Північний потік зменшить транспортування газу через Україну. Це може призвести до втрат у розмірі до 3% ВВП країни». За словами Йованович, йдеться про недоотримання близько 2,7 мільярда доларів щорік.

Нагадаємо, що 1200-кілометровий газопровід буде прокладений через Балтійське море і з’єднає Росію та Німеччину, оминувши Україну, Польщу та країни Балтії. Його потужність буде удвічі вищою, ніж у першого Nord Stream, а будівництво, що практично почалося, планується завершити до кінця 2019 року.

Утім, зміна точок продажу газу — далеко не просте завдання. Як упевнений голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, без залучення міжнародного партнера до управління газотранспортною системою України, досягти цього не вдасться. «Якщо не буде міжнародного партнера, всі наші побажання, зокрема й щодо перенесення точок продажу російського газу на східний кордон, про що у своєму інтерв’ю згадав (віце-прем’єр-міністр) Володимир Кістіон, неможливі, — сказав Коболєв на конференції Oil&Gas і додав: — Залучення міжнародного партнера також гарантує, що ГТС не опиниться в руках тієї чи іншої української фінансово-промислової групи».

Водночас, судячи зі слів Кістіона, Україна могла б запропонувати Росії хороший пряник — відновити закупівлі газу, які не проводяться вже 700 днів. «Ніколи не говори «ніколи», — сказав віце-прем’єр, відповідаючи на запитання про можливість цього. — Якби ми перенесли точку обліку транзиту на східний кордон, такий варіант можна було б розглядати». Раніше Президент України Петро Порошенко поставив завдання «за допомогою Євросоюзу домогтися революційної зміни в організації транзиту». Але ключові слова тут «за допомогою Євросоюзу». Поки що про неї, попри активну позицію Польщі й прибалтійських країн, не йдеться. Адже в «Північному потоці-2» зацікавлена провідна країна ЄС — Німеччина.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ