Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

«Діалоги» в... бібліотеці

У Києві відбулася прем’єра вистави-променаду компанії U!Zahvati
29 листопада, 2018 - 10:23
ФОТО НАДАНЕ ТЕАТРАЛЬНОЮ КОМПАНІЄЮ «U!ZAHVATI»

Віднедавна Національна парламентська бібліотека ім. Я.Мудрого стала ще й театральним осередком. Оскільки о восьмій годині вечора приміщення зачиняється для читачів і відкривається... для глядачів. Утім, не кожного дня, а лише тоді, коли в її стінах гостює Театральна компанія U!Zahvati. Ця команда видає кожному спеціальну гарнітуру з навушниками, забирає на збереження зайві речі (включаючи телефони!) і пропонує зануритися на 60 хвилин у «Діалоги»: із картотекою і книгами-журналами-газетами бібліотеки, з учасниками і виконавцями вистави, з самим собою і навіть тишею.

Бесіди можуть бути жвавими або неспішними, емоційними або спокійними, словесними чи мовчазними... Одним словом, різними. Адже всі ми неоднакові, тому кожен потребує свої — особливої розмови.

Позаяк одного хвилює питання любові і сім’ї, другого — роботи і кар’єри, третього — свого призначення чи здійснення мрій... Когось турбують страхи і проблема вибору, іншого — сумління і як з ним співіснувати, а декого — минуле і майбутнє людства й сенс буття загалом... На прикладі трьох запропонованих життєвих історій однієї людини, учасники вистави-променаду зможуть максимально глибоко зануритися у власну свідомість (а може, й підсвідомість) та спробувати розібратися у назрілих питаннях. Важливо, що ніхто і ніщо не зможе цьому завадити. Адже «Діалоги» відбуваються в таємничій тиші старовинних бібліотечних залів без телефонів, без сцени, завдяки різним голосам і атмосферній музиці (композитор Дмитро Саратський), які лунають у навушниках.

Після першого свого проекту (вистави-променаду «Час», який проходив вулицями міста) театральна компанія U!Zahvati, діяльність якої спрямована на розвиток імерсивного театру, вирішила освоїти новий простір — бібліотеку. І не будь-яку, а одну з найдавніших у столиці (побудована у 1911 р.), що входить до пам’яток архітектури початку ХХ ст.

Автором ідеї та режисером «Діалогів» є Поліна Бараніченко, яка вважає, що «бібліотека — місце дуже символічне. Одне з небагатьох, де у повній тиші можна почути, — себе». Спеціально адаптований до цього простору сценарій написала українська письменниця Тамріко Шолі, авторка відомих книг «Всередині чоловіка» і «Всередині жінки»: «Особисто для мене наша вистава — про наш нескінченний внутрішній діалог. Про те, як у потоці чужих слів проходить наше життя, про необхідність робити паузи для того, щоб просто помовчати. Але її потрібно не зрозуміти, а відчути». Над створенням вистави-променаду» Даілоги» працювали також хореограф Христина Шишкарьова, актори Павло Алдошин та Петро Мисак,танцівник Ільдар Тагіров. Костюми для головних героїв створила дизайнерська команда PatokaStudio.

Проект створений завдяки підтримці Українського культурного фонду. 30 листопада його зможуть побачити одесити в Національній науковій бібліотеці.

Вікторія КОТЕНОК, театрознавець
Газета: 
Рубрика: