...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Кіноодіссея Марка Казінса

15 січня, 2018 - 11:25
Фото з сайту galwayfilmcentre.ie

На UA:Першому (національному) завершився показ документального серіалу
«Історія кіно: Одіссея / The Story of Film: An Odyssey (2011, British Institute, HOPSCOTCH).

Сценарист, режисер, оповідач Марк Казінс – 52-річний британський кінокритик і режисер (на фото).

15-серійна сага (915 хвилин), що оповідає історію кіно – від самих початків до 2011 року, до епізоду біля пам’ятника кіно у Буркіна-Фасо, там кінематографісти з’єднуються в коло на знак пам’яті про померлих кіномитців.

Казінс подає свою версію кіно. Одним із магістральних сюжетів його оповіді є полеміка романтичного (у запропонованому понятійному апараті) і реалістичного кіно. То один тип кіно, то інший бере гору і це створює умови для розвитку самої мови кіно.

Безліч відкриттів, безліч цікавих спостережень від Казінса. От вам приклад людини, яка поєднує в собі високого професіонала, критика й історика кіно та власне режисера.

Ще одна особливість серіалу – він охоплює кінематограф усіх континентів. Тут немає пріоритетів, усе, що видається авторові цікавим, залучається до діла. Українське кіно представлено іменами і фільмами Олександра Довженка, Сергія Параджанова, Кіри Муратової.

А ще – самі режисери нерідко тут (іноді досить докладно) коментують своє кіно.

Завершується стрічка емоційними роздумами футуристичного змісту. Яким буде кіно у 2046-му (уклін фільму Вонга Карвая)? Може, людство відмовиться од нього й понищить усі відзняті фільми. А може, навпаки – кіно займе більше місця у житті людей? Хто доживе, зможе перевірити й побачити, що і як?

Подякуймо Національній суспільній телерадіокомпанії України за такий дарунок любителям кіно і професіоналам. Високу планку самі собі поставили, ризик той, що потім багато що може проскочити під нею.

Але ж хто не ризикує, тому не наливають у келих і не запускають у нову роботу.

Сергій ТРИМБАЧ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ