Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Королівський концерт у Києві

Творчий дует Ю. Шутка і Ю. Кота виконає унікальні твори з репертуару... Фрідріха Великого (1712—1786)
27 жовтня, 2016 - 10:27
ФОТО З АРХІВУ ЮРІЯ ШУТКА

6 листопада відбудеться незвичайний концерт у Національній філармонії України.

Флейта — унікальний інструмент, на якому віддавна грали боги і королі. Найвідомішим вінценосним флейтистом був прусський монарх, видатний полководець Фрідріх Великий (1712—1786), який не розлучався з флейтою навіть під час військових походів! Твори з його репертуару прозвучать у філармонії у виконанні знаменитих музикантів — флейтиста Юрія Шутка і піаніста Юрія Кота.

Відомо, що, незважаючи на зайнятість державними справами, Фрідріх Великий щодня приділяв увагу заняттям гри на флейті. Його інструменти були виготовлені зі слонової кості, бурштину і різних порід дерева. Улюбленою з них була ебенова флейта. Гра монарха Пруссії відзначалась доволі гучним, але водночас витонченим звучанням.

— Особливо прекрасними у Фрідріха Великого були повільні частини творів — адажіо. Як відзначали його сучасники-музиканти, він їх грав з особливою оригінальністю, а також експресією і відчуттям стилю, — розповів «Дню» флейтист Юрій ШУТКО. — Завдяки картині художника-біографа Адольфа фон Менцеля «Флейтовий концерт у Сан-Сусі» ми можемо побачити, як у колі вінценосних осіб і родичів проходили виступи Фрідріха Великого. Примітно, що поруч із королем-флейтистом на картині зображено і його акомпаніатора — клавесиніста Карла Філіппа Еммануїла Баха. Це один із найвідоміших синів великого німецького композитора Іоганна Себастьяна Баха, який якось відвідав Фрідріха Великого. Заради зустрічі з ним король залишив усі термінові справи. Через місяць після цього І. С. Бах надіслав йому «Музичне підношення» — цикл із кількох поліфонічних п’єс, написаних на вигадану королем тему.

Незмінним учителем гри на флейті Фрідріха Великого був знаменитий флейтист Іоганн Іоахім Кванц, який написав для нього 300 флейтових концертів (творів великої форми для соліста у супроводі оркестру). Знаменитий чеський композитор і скрипаль Франтішек Бенда очолив капелу цього короля, яка виконувала не лише флейтову музику, а й твори Г. Ф. Телемана і Р. Ф. Генделя. Для неї Фрідріх Великий замовляв інструменти кращих італійських майстрів Аматі і Страдіварі. Згодом ця придворна капела стала основою великого оркестру Берлінської опери.

Вся музика з репертуару Фрідріха Великого приголомшує витонченістю і світлою життєрадісною мелодикою. І через 230 років після смерті короля Пруссії вона звучить в Україні.

Олександра ТИМОЩУК
Газета: 
Рубрика: