Мені судилася така доля, що ваші мертві вибрали мене. Не можна займатися історією голокосту та не стати хоч би напівєвреєм, як не можна займатися історією голодомору й не стати хоча б напівукраїнцем.
Джеймс Мейс, американський історик, політолог, публіцист, дослідник Голодомору в Україні, автор газети "День"

Найкраща книга десятиліття – «Ворошиловград» Жадана

І як нагороджений автор однією своєю реплікою створив атмосферу «незручного моменту»
16 грудня, 2014 - 12:22

«BBC Україна» визначила переможців у вже традиційних номінаціях «Книга року BBC-2014» та «Дитяча Книга року BBC-2014», що представлені у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Цьогоріч ними стали відповідно Софія Андрухович із романом «Фелікс Австрія» та ілюстратор Катерина Штанко зі своєю дебютною книжкою «Дракони вперед». Перша, за словами авторки, — історичний роман про стосунками двох жінок у австро-угорській атмосфері. У другій частина подій розгортається у Криму: головний герой разом із драконами летить над Дніпром до півострова, де все і має вирішитися. Також за найкращу читацьку рецензію нагороду отримав Микола Гуцуляк, який написав відгук на роман «Маруся» Василя Шкляра. Йому вручили електронну книжку від BBC.

Проте цього року найбільш обговорюваними стали не книжки року, а книжка десятиліття від ВВС. Цю особливу премію вручено Сергію Жадану за роман «Ворошиловград». На момент вручення премії письменник перебував у Берліні й був «присутній» на церемонії нагородження через «Скайп». «Мені страшенно подобається премія року BBC, єдине — я ніяк не можу потрапити на вручення (минулого року він у той час був у Вашингтоні. — Авт.). Обіцяю, наступного разу приїду особисто», — напівжартівливо почав Жадан. А закінчив так, що потім літкритик Юрій Володарський написав на своїй ФБ-сторінці: «Тут половина залу, немов їжака проковтнули». «Крім подяк, хотів висловити побажання. Бажаю, щоб премія розвивалася. Одним із критеріїв цього буде, якщо у наступному році зможуть брати участь у конкурсі російськомовні письменники. Всі змінилися за минулий рік і література також. Мені здається, треба змінювати наше ставлення до того. Що є українською літературою, а що не є. Не треба закриватися, треба розвиватися. В Україні живе і працює безліч цікавих і талановитих людей. Які люблять цю країну, які живуть у ній і при цьому пишуть російською мовою... І не лише цією, маю на увазі й інші мови так само. Тому було б правильно і логічно, якби наступного року це було враховано», — підсумував автор книжки десятиліття. Коментуючи цю заяву «Дню», головний редактор «BBC Україна» Ніна Кур’ята обмежилася лише кількома словами: «Це треба буде обдумати».

Після такої неочікуваної, перш за все для ВВС, промови Сергія Жадана, обговорення від фуршетного столу перекочували у «Фейсбук». Проте радикальних «ламань списів» поки не відбулося, дискутують здебільшого про те, на які ще мови потрібно звернути увагу, якого рівня це мають бути автори, чи створювати окрему номінацію, окрему премію, чи просто варто змінити умови конкурсу ВВС. Проте це — лише одна із тем фейсбучних обговорень, яка все частіше дискутується у літературних колах. Засновники ж премій поки «обдумують».

Анна СВЕНТАХ, «День»
Газета: 
Рубрика: