Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Небесний хід під акомпанемент полум’я

У Севастополі пройшла «Монгольф’єрія»
20 серпня, 2010 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ ФЕСТИВАЛЮ

Уперше в нашій країні пройшов Міжнародний фестиваль теплових аеростатів, який позиціонує повітроплавання в новому для України напрямі (традиційні показові форуми й змагання відійшли в минуле, трансформувавшись у рух із творчим зачатком). Аеронавти, що приїхали з Литви, Молдови, Росії та різних міст України, ставали художниками, що розфарбовують небозвід у яскраві й різноколірні фарби. Тема їхніх повітряних картин — символ миру, радощів, дружби та гармонії на всій планеті, а синтез повітроплавання й мистецтва — усе це об’єдналося у фестивалі повітряних куль.

«Монгольф’єрія-2010» став новим, удосконаленим форматом Міжнародного повітроплавного фестивалю, який зібрав півмільйонну глядацьку аудиторію. Цей піднебесний парад пройшов у рамках Севастопольського міжнародного фестивалю мистецтв «Війна і мир» — творчого проекту, який об’єднує в собі фестивалі різних напрямів сучасного та класичного мистецтва: від кіно й фотографії до медіа-арту та музичних перформансів.

Основні події проекту «Війна і мир» проходили на новому для Севастополя майданчику Михайлівської батареї — унікальному фортифікаційному об’єкті, який цього року отримав нове життя. На початку липня тут відкрився Військово-морський музей України з виставкою «Героїчний Севастополь», яку організував Музей Шереметьєвих. Виставка розкриває історію міста-героя (від днів заснування міста до подій Другої світової війни).

Цього року збіглися дати проведення двох форумів: «Монгольф’єрії» та Фестивалю перформансів і медіа Balaklava Odyssey. Це дозволило розширити глядацьку аудиторію, серед якої були не лише жителі міста й відпочивальники, а й повітроплавці, спортсмени-екстремали, а також іноземні гості й колективи, що представляють культуру своїх країн; представники посольств і культурних центрів, творча еліта, зірки шоу-бізнесу.

Нагадаємо, фестиваль «Монгольф’єрія» вперше було проведено Київським повітроплавним товариством 2008 року в м. Біла Церква й присвячено 225-літтю з часу першого польоту людини на повітряній кулі. Свою назву форум отримав на честь першовідкривачів ери повітроплавання — братів Монгольф’є. 19 вересня 1783 року брати Жозеф і Етьєн Монгольф’є зробили запуск наповненої гарячим димом повітряної кулі у Версалі. Пасажирами були вівця, півень і качка. За вдалим польотом, що тривав вісім хвилин, спостерігали король Франції Людовик XVI і його дружина Марія Антуанетта. Через два місяці з саду замку де ля Мюет у західному передмісті Парижа 21 листопада 1783 р. в повітря вперше піднялися й люди. Ця дата й вважається днем народження повітроплавання.

Цього року учасниками фестивалю «Монгольф’єрія» стали найкращі пілоти й рекордсмени України, а також пілоти-аеронавти з Росії, Молдови, Литви, які продемонстрували свою майстерність керування тепловими аеростатами.

До програми увійшли: загальні старти повітряних куль із Байдарської долини, оглядові й екскурсійні польоти, нічне свічення, польоти в прив’язному режимі з площі Нахімова, Михайлівської батареї, пам’ятника «Солдатові й матросу». Також організаторам удалося провести музично-повітроплавний перформанс за участю гурту Fusion Orchestra. Їхня музика, заснована на переосмисленні етніки та поєднанні її з сучасними музичними стилістичними засобами, була виконана під акомпанемент язиків полум’я, які вивергали пальники вальсуючих повітряних куль Balloning Light Show.

А завершив дійство спеціальний спільний проект фестивалю «Монгольф’єрія» й Фестивалю перформансів і медіа Balaklava Odyssey — «Вогонь, вода, повітря та мідні сурми», який пройшов у Інкерманському кар’єрі.

За словами генерального директора Київського повітроплавного суспільства Сергія Скалька, повітроплавання може вступати в синтез із мистецтвом перформансів, доповнюючи його екзотичністю й магією польотів повітряних куль. Сергій Скалько сказав, що у вересні — жовтні в небі Києва теж відбудеться незвичайне повітряне шоу.

Ярослава КРАВЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: