…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Поштовх до роздумів

У Щербенко Арт Центрі започатковано проект «Ресентимент», спрямований на дослідження стану людини в умовах агресії
5 лютого, 2015 - 17:12
АНАТОЛІЙ ТВЕРДИЙ. «ЛЮТЬ» / ФОТОІЛЮСТРАЦІЯ ОЛЕКСІЯ ІВАНОВА

Поняття «ресентимент» належить німецькому філософу Ф. Ніцше і є переживанням відчуття ворожості до причин людських невдач, обурення й безсилої злості. Це складне явище, що нині стало частиною українських реалій, осмислено у репрезентованих на виставці роботах.

«Ресентимент» ідейно представляє реакцію сучасних українських митців на життя в ситуації неоголошеної, однак фактичної війни на сході. Художники показали як людську сутність (Руслан Тремба «Втрата», Анна Миронова «Грудень»), так і суспільний та історичний контекст нинішніх подій (Аліна Максименко «Горизонт», Данило Галкін «Національний гімн»). Спільна робота Катерини Єрмолаєвої та Ларіона Лозового «Як відділити(ся)» сутнісно відображає поведінку людини, спричинену ресентиментом. А  інсталяція Анатолія Твердого «Лють» доводить:  той, хто піднімає зброю проти іншого, сам рано чи пізно стає мішенню...

— Ідея виникла як відгук на події  в Україні. Проект почали обдумувати ще рік тому, — розповіла куратор виставки, галерист Марина ЩЕРБЕНКО. — В першу чергу в нас є ціль, щоби відвідувач задумався над порушеними художниками проблемами. Важливо, щоб навіть у важких обставинах життя він міг прийняти правильне рішення й відчути свою співучасть із тим, хто знедолений. Сьогодні ми не виставляємо жодної фотографії чи роботи, яка підкреслено представляє тему війни, бо вона настільки сильна й самодостатня, що ця грань переходу від мистецтва до спекулювання зараз особливо відчутна. Готуючи цей проект, ми відчули потребу сказати, що навколо нас все ще є люди, які живуть так, ніби нічого не відбувається. Більше того, мені дуже хочеться показати цю виставку за кордоном, тому що, їдучи туди, одразу розумію, який контраст у сприйнятті української ситуації.

Представлені на виставці твори покликані спровокувати реакцію глядача та дати поштовх для роздумів про глибинне, про те, що необхідно в собі подолати заради змін у майбутньому.

Організатори  «Ресентименту» планують також покази фільмів, лекції та літературні читання. Також думають над створенням архіву — каталогу або журналу з роботами та враженнями. Долучитися до проекту можна до 28 лютого.

Наталія ВУЙТІК
Газета: 
Рубрика: