Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Вісімка сміливих

Українські музиканти поборються за місце у Всесвітньому молодіжному оркестрі
23 грудня, 2004 - 00:00
В ОЧІКУВАННІ ВЕРДИКТУ ЖУРІ / ФОТО СЕРГІЯ СТАРОСТЕНКА

У світі існує багато організацій, діяльність яких направлена на роботу з молоддю. І це зрозуміло, бо якою буде сучасна молодь у майбутньому, таке й майбутнє. Однією з таких організацій є Jeunesses Musicales International (Музична молодь світу). JMI — за визначенням ЮНЕСКО — це найбільша у світі організація, що піклується про талановиту музичну молодь.

JMI було засновано в 1945 році під егідою ЮНЕСКО. За роки існування до організації увійшло 41 національне відділення (країна може бути представлена в JMI якоюсь музичною організацією: фондом, конкурсом, фестивалем). Кожен рік у 3 тис. міст по всьому світу JMI проводить більше 30 тис. музичних заходів найрізноманітніших музичних напрямків, серед яких концерти, учбові табори, семінари, фестивалі, конкурси, тощо.

Такі проекти JMI, як «Світовий молодіжний симфонічний оркестр» і «Світовий молодіжний хор» здобули нагороду ЮНЕСКО — «Артисти ЮНЕСКО за мир».

У червні цього року Даг Францен, генеральний секретар JMI, запропонував Міжнародному благодійному фонду конкурсу Володимира Горовиця представляти Україну в цій престижній організації. Для більш детального ознайомлення з діяльністю JMI президента Фонду Юрія Зільбермана було запрошено відвідати Генеральну асамблею JMI в Грожнянах (Хорватія) в серпні 2004 р.

Місце проведення асамблеї було вибрано дуже вдало. Грожняни — не просто маленьке мальовниче місто в горах, а справжній мистецький центр. Це місто Міністерство культури і мистецтв Хорватії повністю віддало для проведення в ньому виставок, концертів, зустрічей і конференцій людей творчих професій. Достатньо сказати, що в місті, де постійно проживає лише 80 осіб існує 31 галерея мистецтв. Місце проведення асамблеї якнайкраще відповідало творчій, невимушеній атмосфері, що там панувала. В асамблеї взяли участь представники більш ніж двадцяти країн світу.

На асамблею було винесено питання про новий набір до Всесвітнього оркестру. Ідея його створення зародилася в кінці сорокових років минулого століття. З 1949 по 1969 міжнародний оркестр виступав кожен рік на щорічній Генеральній асамблеї JMI. У 1970 році канадець Гілєс Левебре запропонував перетворити цей «конференційний оркестр» в професійний гастролюючий оркестр, до якого увійдуть кращі музиканти з країн — членів JMI, та який гратиме під керівництвом високопрофесійних диригентів.

За роки існування в оркестрі взяли участь тисячі музикантів із 45 країн, віком від 18 до 27 років, які грали в багатьох країнах світу. Оркестр швидко здобув світове визнання високопрофесійного оркестру та став символом міжнародного взаєморозуміння та співробітництва між народами. У 1996 р. оркестру присвоєно почесне звання «Артист ЮНЕСКО за мир».

Із Світовим оркестром JM співпрацює багато видатних диригентів, серед яких Леонард Бернстайн, Зубін Мета, Курт Масур і Яков Крейзберг, що дає можливість молодим музикантам учитися у найкращих професіоналів.

Оркестр виступав у престижних концертних залах світу (включаючи декаду постійних зимових концертів у Берлінській філармонії). Резиденцією нового оркестру Jeunesses Musicales стане місто Валенсія (Іспанія). Перші гастролі пройдуть влітку 2005 року. Вони обіцяють бути дуже цікавими. Вже заплановані виступи у Валенсії, Кастелло, Алтеа, Барселоні, Ронді, Відні, Гонконгу, Пекіні.

Фонду конкурсу Горовиця запропонували взяти участь в проекті JMI — відборі до Всесвітнього молодіжного симфонічного оркестру Jeunesses Musicales. Фонд провів масштабну інформаційну кампанію й отримав 35 заявок на участь у відборі. Позмагатися вирішили скрипалі, альтисти, віолончелісти, контрабасисти та флейтисти. Різноманітна і географія учасників, крім київських, заявки надіслали музиканти із Донецька, Одеси, Севастополя, Сімферополя, Івана-Франківська, Білої Церкви. До участі в роботі журі були запрошені відомі українські диригенти.

Прослуховування відбулося 12 грудня в Київську вищому музичному училищі ім. Р. М. Глієра. За результатами українського журі в Іспанію для подальшої боротьби за місця у Всесвітньому молодіжному оркестрі JM було рекомендовано вісім українських молодих музикантів:

скрипка — Джаміля Шайхатарова (Севастополь) і Христина Креховецька (Київ);

альт — Валентина Гніда (Київ) і Поліна Круглова (Київ);

віолончель — Михайло Бабич (Київ) і Степан Макієнко (Одеса);

контрабас — Іван Завгородній (Одеса);

флейта — Антон Кушнір (Київ).

Вітаємо переможців і сподіваємося, що серед претендентів будуть достойні, які представлятимуть Україну у Всесвітньому молодіжному оркестрі JM. Результати стануть відомі лише в лютому.

А на черзі наступний проект JMI — Всесвітній духовий оркестр JM, прослуховування в який плануються на 2006 рік.

Анжела ЗАХАРЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: