Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Комуніст, пацифіст чи... реформатор?

В ОБСЄ домовилися про кандидатуру Арлема Дезіра на посаду представника з питань свободи ЗМІ
14 липня, 2017 - 15:16

Позавчора після тривалих перемовин, які тривали чотири місяці, ОБСЄ все ж таки вдалося погодити кандидатуру нового представника організації з питань свободи ЗМІ, яким стане француз Арлем Дезір. Варто зазначити, що повноваження його попередниці на цій посаді Дуні Міятович скінчилися ще 10 березня 2017 року. А вперше її було призначено представником ОБСЄ зі свободі ЗМІ 2010 року, і при цьому, до речі, вона стала першою жінкою на цій посаді, а через три роки її затвердили ще на один термін. Але 2016 року членам ОБСЄ так і не вдалося погодити нову кандидатуру, тому, як виняток, її повноваження продовжили ще на рік. Усі кандидати на посаду голови ОБСЄ з питань свободи ЗМІ було відхилено однією державою — Росією. «Ми досі не почули від РФ переконливих пояснень, чому жоден із дев’ятьох кандидатів не є прийнятним», — йдеться в заяві ЄС, зробленій у березні 2016 року, до якої тоді приєдналися ще вісім країн. Відтоді роботу цього органу ОБСЄ було частково заблоковано. «Ми не бюро зі свободи ЗМІ, ми бюро представника з питань свободи ЗМІ. Немає представника, відповідно, немає і значних функцій, які ми могли б виконувати», — цитує слова старшого радника представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Андрія Ріхтера DW.

І ось через кілька місяців на неформальної міністерської зустрічі ОБСЄ погодили кандидатуру. Вакантну посаду обійме колишній держсекретар Франції з європейських справ (2014—2017 рр.), перший Секретар Соціалістичної партії Франції (2012—2014 рр.) і  чинний депутат від Соціалістичної партії Арлем Дезір. З 1984 по 1992 рік він очолював французьку антирасистську партію SOS Racisme, а в юності був активістом організації LCR — Революційна комуністична ліга — французької троцькістської організації, йдеться на сайті французького видання Le Point. 

Рішення про затвердження Дезіра на посаді ще має пройти через формальний процес, але передбачається, що його затвердять наступного тижня, пише Reuters. Водночас в ОБСЄ погоджували ще три інші кандидатури, зокрема на посаду генсекретаря, яким може стати швейцарець Томас Гремінгер. При цьому голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Австрії Себастьян Курц, зазначив, що в цій домовленості «відіграв дуже конструктивну роль» голова МЗС Росії Сергій Лавров. В Україні цей комплімент Лаврова сприйняли як сигнал можливої лояльності Дезіра з РФ, до речі, відомого пацифіста.

«День» звернувся до експерта з проханням розповісти більше про майбутнього представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлема Дезіра і прокоментувати слова Себастьяна Курца про так звану конструктивну роль Росії в цьому питанні.

«РОЛЬ ОБСЄ ЗВЕДЕТЬСЯ ДО МОНІТОРИНГУ, РЕКОМЕНДАЦІЙ»

Галина АККЕРМАН, директор російського бюро журналу Politique Diplomatic, Париж:

— Арлем Дезір — це людина лівих переконань, що для свободи друку непогана річ. Це людина, яка обіймала в попередньому уряді посаду держсекретаря у справах європейської інтеграції. Він повністю знає проблематику, він дуже чітко висловлювався щодо України у своєму уряді і висловлювався в правильному ключі: він називав Росію агресором, пояснював, чому було запроваджено санкції. Тому я гадаю, що в нього буде досить авторитету і розуміння на цій посаді.

Складність полягає в тому, що у всьому світі ми дедалі більше стикаємося з фейковими новинами, з абсолютно пропагандистськими ЗМІ, такими як Russia Today і Sputnik. І звичайно, досі не дуже зрозуміло, як з цим боротися. Коли ви спростовуєте фейкову новину, це ніби нікого не цікавить, ця новина вже розійшлася соціальними мережами, вона вже здійснила свій вплив. Окрім того, є багато людей, які схильні до впливу конспіраціоністських ідеологій і які просто не  вірять у те, що кажуть нормальні ЗМІ. Проходить якась фейкова новина, проте, мало того, що вона розійшлася соцмережами, багато публіки в цих мережах абсолютно не готова звертати уваги на ці спростування.

Тому, звичайно, перед ОБСЄ стоїть величезне завдання, але як його виконувати, поки що не дуже зрозуміло.

Я наведу конкретний приклад. Президент Макрон під час зустрічі з Путіним назвав Russia Today і Sputnik пропагандистськими ЗМІ, які не мають жодного стосунку до інформації, а журналістів, які там працюють, назвав пропагандистами. Проте у грудні почне вести мовлення версія Russia Today французькою мовою.

Тому я гадаю, що роль ОБСЄ зведеться до моніторингу, рекомендацій. Що може реально зробити ОБСЄ, аби захистити нас від потоку фейкових новин, які поширюються здебільшого соціальними мережами, мені особисто не дуже зрозуміло.

Щодо слів Себастьяна Курца, то Росія взагалі блокувала призначення нової людини, і саме тому Дуні Міятович продовжили на рік перебування на цій посаді. І врешті-решт, її мандат скінчився в березні, а нову людину призначають лише зараз, тому, можливо, Лавров відіграв конструктивну роль лише в тому сенсі, що він таки переконав своє кремлівське начальство припинити це блокування, тому що воно представляє Росію в ненайкращому світлі.

Наталія ПУШКАРУК
Газета: 
Рубрика: