Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

ТЕТ переконаний у своїй правоті

І спробує довести це через суд
13 травня, 2005 - 00:00

Як уже повідомляв «День» (див. №77- 78), 27 квітня Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення оголосила попередження телекомпанії ТЕТ. Попередження — це одна з форм санкцій, які можуть бути застосовані проти телерадіоорганізації згідно з Законом України «Про телебачення та радіомовлення». За цією мірою покарання можуть відбуватися: штрафування телекомпанії на суму до 25% від вартості ліцензії (у випадку з ТЕТ — це кілька сотень тисяч гривень), тимчасове припинення дії ліцензії та позбавлення телекомпанії ліцензії через суд (сама Нацрада позбавити ліцензії не може). Досі жодна з телекомпаній, які ведуть мовлення на загальнонаціональних каналах, на такі санкції не наражалася...

Голова Нацради Віталій Шевченко після винесення рішення щодо ТЕТу сказав «Дню», що, згідно з законодавством України, очолюваний ним орган відводить телекомпанії місяць на усунення недоліків. Нагадаємо, що претензії Нацради стосувалися перевищення норм реклами та недостатньої частки мовлення українською мовою. Телекомпанія ТЕТ у свою чергу має намір оспорювати рішення Нацради в суді. Про тактику захисту «Дню» розповів голова правління телекомпанії ТЕТ Григорій ТИЧИНА.

— Попередній склад Нацради неодноразово розглядав ситуації, пов’язані з тими чи іншими порушеннями з боку телерадіокомпаній. На цю тему проводили серйозні дискусії. Проте стара Нацрада все-таки знаходила методи впливу на телекомпанії, які не викликали таких офіційних кроків (навіть «5 канал» не отримував попереджень), але при цьому (і це відзначала сама Нацрада) ситуація в дотриманні законодавства покращувалася. Практично ні в кого зараз немає перевищення квот із реклами. Реклама алкоголю зникла з денного ефіру. Тож на сьогодні ефір у нас досить стерильний. Тому заходи, які вживав попередній склад Нацради, виявилися досить дієвими.

У цій ситуації новий склад Нацради, щойно взявшись до роботи та до пуття не осмисливши того, що відбувається в телерадіопросторі, — за якими принципами працюють телекомпанії, — поспішив на першому ж публічному засіданні вжити стосовно нас такі жорсткі каральні заходи. Причому до телекомпанії, якій до цього жодних претензій не висували. І з порушеннями, в яких нас сьогодні намагаються звинуватити, ми не згодні. Ми сперечатимемось по кожному з пунктів висунених на нашу адресу обвинувачень, оскільки цілком переконані у своїй правоті. Ми вважаємо ці обвинувачення несправедливими й необґрунтованими.

— Якими будуть ваші найближчі дії?

— За рішенням, прийнятим Нацрадою, ми подаватимемо позовну заяву до суду. Дати поки що не можу назвати, але зараз ми набираємо аргументів. Ми хочемо виставити нашу правову позицію таким чином, щоб вона була бездоганною. Процедура, згідно з якою компанія отримує попередження, була грубо порушена Національною радою. Але це дуже тонкий нюанс, що потребує опрацювання.

— Хто представляє ваші інтереси в суді?

— Ми маємо власну, досить сильну юридичну службу, що пройшла перевірку в «бойових» умовах.

— Як швидко ви маєте намір вирішити це питання?

— Уся сукупність доказової бази, яку ми збираємо, буде оформлена у вигляді позовної заяви, і я маю надію, що процес займе всього кілька тижнів. Не в наших інтересах затягувати цей процес. Ми не хочемо, щоб на телекомпанії ТЕТ лежала ганебна пляма у вигляді попередження.

— Що означає попередження?

— При переоформленні ліцензії, яка в нас дійсна до 2011 року...

— Тобто до цього часу ви можете спокійно працювати?

— Ні. Бо, наприклад, через місяць Національна рада знову відмоніторить ефір ТЕТу і скаже: о, то у вас тут знову все російською... І дадуть друге попередження. Адже якщо зроблений перший крок, що викликає в нас серйозні побоювання, то за три- чотири місяці таких попереджень можна оголосити достатньо для того, щоб телекомпанію закрили. Звісно, спершу буде штраф, потім припинення мовлення і насамкінець — подача документів до суду. Тому маховик лише запускається. Я думаю, що якщо ми зараз не виробимо конкретну концепцію правил гри, то спокійно спати нам не доведеться. Тому ми хочемо якнайшвидше поставити крапку в цьому питанні та розібратися в суді, чиї аргументи все-таки є правильними та правовими.

— Яким чином ви захищатимете себе, крім суду?

— Наметів ми не ставитимемо... Я думаю, що насамперед наші акції матимуть ідейний характер. А далі все залежатиме від розвитку ситуації. Багато відомих, публічних, авторитетних людей уже знають про наші проблеми. І ви незабаром побачите їхню підтримку на нашому каналі. Але водночас ми хочемо, щоб ці акції не вибивалися з формату ТЕТу.

— А чи підтримають вас політики?

— Не знаю. Якщо вони нас підтримають, то ми, звісно, від цього не відмовлятимемось.

— Як у виниклій ситуації повелися колеги по цеху?

— Уперше за багато років я відчув із боку колег величезну підтримку та солідарність. Телеканали напевно розуміють, що сьогодні можуть бути одні, а завтра — інші. Тим паче, що ті порушення, в яких нас обвинувачують, можуть знайтися й на інших каналах.

— Як ви розцінюєте свої шанси на перемогу?

— Ми досить оптимістично дивимося в майбутнє, оскільки впевнені, що за нами правда. Нас не запрошували до Нацради — проаналізувати ситуацію, подивитися, що відбувається в телепросторі загалом. І це непокоїть. Тому або ми зараз порозуміємось із Нацрадою, або напруженість зростатиме. Якщо оголосили попередження нам, каналу, який узагалі стоїть осторонь від політичних процесів, то подібна ситуація може статися й з іншими. Ми переконані в тому, що висунені нам претензії є безпідставними. У нас є внутрішнє переконання, що ми не порушували закону за жодним із пунктів. Ми розраховуємо на те, що в суді наші аргументи приймуть.

Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: