Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Лейкемія — не вирок

Київські лікарі виліковують 70% хворих дітей
17 лютого, 2007 - 00:00

У ці дні в Україні, як і в усьому світі, відзначають день онкохворих дітей. Привернути увагу до страшної хвороби лейкемії хочуть й лікарі Центру дитячої онкогематології при Українській дитячій спеціалізований лікарні «ОХМАТДИТ», адже щороку в Україні приблизно 600 батьків чують від лікарів, що в їхньої дитини — рак крові. Досвід медиків показує, що першою реакцією батьків на це є жах, паніка, відчуття безнадії та приреченості. Проте лікарі Центру онкогематології київської дитячої лікарні «ОХМАТДИТ» стверджують: лейкемію можна вилікувати. Основні умови — точна діагностика та терапія.

— На жаль, нині в Україні поширений стереотип, що рак — синонім смерті, — говорить головний дитячий гематолог Києва, голова правління Міжнародного благодійного фонду «Проти лейкемії» Ольга Стецюк. — Так, лейкемія і лімфома — це страшні і складні хвороби, але їх можна і потрібно повністю вилікувати. Я наголошую: не підлікувати, не залікувати, а подолати раз і назавжди — так, що ця поки що хвора дитина житиме довго і помре у віці 100 років в оточенні своїх дітей і внуків.

Як стверджує Ольга Стецюк, за останні 15 років Україна в царині лікування дітей, хворих на лейкемію і лімфому, досягла того, до чого Європа йшла 60 років. Йдеться про ефективні терапевтичні методи, завдяки яким діти отримують шанс вижити. На переконання київських медиків, лікування в Києві нічим не гірше за аналогічне лікування в Європі. Виняток хіба що становить дорога операція на кістковому мозку, яку українським дітям роблять в Росії та Білорусі.

Як правило, загальний курс лікування лейкемії розтягується на два роки, з яких шість місяців дитина проходить курс інтенсивної терапії і перебуває разом з батьками безпосередньо в лікарні.

— 30 відсотків випадків, коли дитина помирає, — це ті випадки, коли з дітьми трапляються рецидиви — повертається хвороба. Також дитина помирає, якщо батьки не побажали завершити курс лікування — не довели його до кінця. А ще деякі діти бувають нечутливими до хіміотерапії. Це значно сповільнює темпи їхнього одужання, — пояснила Ольга Стецюк.

Щоб вилікувати одного пацієнта, потрібно 80 тисяч гривень. Як стверджують лікарі, в останні роки, завдяки цільовим державним програмам, Центр дитячої онкогематології практично забезпечений медикаментами. Відтак, за державні кошти покриваються приблизно 50% витрат, необхідних для повного курсу лікування всіх дітей. Окрім медикаментів, лікування вимагає новітнього медичного обладнання. Наразі для Центру дитячої онкогематології це питання дуже болюче, оскільки обладнання, на якому сьогодні працюють київські лікарі, в лікарню надійшло як гуманітарна допомога ще 10 років тому.

Щоб поповнити фінансування центру і поставити на ноги якомога більше маленьких пацієнтів, лікарі «ОХМАТДИТУ» разом із батьками хворих дітей ще три роки тому створили благодійний фонд «Проти дитячої лейкемії». Нещодавно він почав працювати із фондом відомої співачки, учасниці гурту «ВІА Гра» Віри Брежнєвої «Промінь віри», яка пообіцяла Центру дитячої онкогематології допомогти у придбанні дуже необхідного сепаратора клітин крові «Амікус», який коштує близько 200 тисяч доларів США.

— Якщо моя публічність допоможе зібрати кошти на «Амікус», можливо, й не один, я буду дуже рада, — говорить Віра Брежнєва. — Поки що у фонд «Промінь віри» я сама перерахувала кошти, також мені назустріч пішли мої друзі... Я зіштовхнулася з тим, що люди не дуже довіряють фондам, тому я буду пропонувати багатим людям профінансувати лікування окремих людей. Зараз мій фонд розробляє сайт, на якому ми будемо публікувати прізвища всіх наших доброчинців.

Крім того, фонд «Проти лейкемії» випустив книжечку «Лейкемія — не вирок» для батьків. На думку виконавчого директора фонду Дарини Баженової-Тараненко, вона дуже необхідна батькам дітей, хворих на злоякісні захворювання крові, аби ті не впадали в відчай. В її основі — поради лікарів Центру онкогематології батькам, як себе поводити з дітьми та в лікарні, а ще інформація про перебіг хвороби та необхідне лікування.

Назустріч фонду «Проти лейкемії» пішли й українські фармацевти. Завдяки їм торік Центу дитячої онкогематології вдалося придбати ліки та медичне устаткування. А цього року на щорічному конкурсі фармацевтичної галузі «Панацея — 2007» видавничий дім «Фармацевт Практик» навіть заснував номінацію «Благодійник року».

Так спільними зусиллями лікарів, артистів, бізнесменів та усіх небайдужих людей й можна допомогти хворим дітям. Адже, як говорять мудрі, врятуєш дитину — врятуєш світ.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: