Як крапля довбе камінь не дворазовим, а багаторазовим падінням, так і людина стає мудрою не від дворазового, а від багаторазового читання.
Джордано Бруно, італійський філософ епохи Відродження, поет, представник пантеїзму

«Ніхто не може зрозуміти Україну, не відвідавши її сходу»

Дні Європи в Донбасі
3 березня, 2007 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Донеччанам розповідали, що таке Євросоюз і чим він може бути вигідний. Цього тижня в Донецькій області проходять свого роду «позапланові» дні Європи: саме в цей період до шахтарського регіону з’їхалася ціла низка європейських делегацій і проєвропейськи налаштованих політиків, які визначили своєю головною метою ознайомити Донбас з тим, що таке Євросоюз і чим він може бути вигідний нашій країні.

Серія візитів почалася минулої середи: цього дня в області перебували з візитом учасники дев’ятого засідання Комітету у парламентській співпраці між Україною та ЄС (КПС), який провів у Донецьку спеціальну виїзну нараду з представниками декількох східних областей України. Головною метою цього візиту, за словами співголовуючого КПС, глави частини ЄП у КПС Адріана Северіна, було, швидше, взаємне знайомство. «У нас раніше було таке враження, що ЄС і Європарламент просто не дуже відомі на сході України, й тому не дуже сприймаються у вашому регіоні. Але це не так. Ми зрозуміли, що це просто чутки, однак нам треба було приїхати сюди й зустрітися з людьми», — заявив він. З цією метою делегати відвідали декілька провідних підприємств Донецька, де довго спілкувалися з тамтешніми трудовими колективами.

Наступного дня до Донбасу приїхав і народний депутат України, лідер політичного руху «Європейська платформа в Україні» Микола Катеринчук, який також хотів «познайомитися». Він також здійснив декілька поїздок по підприємствах області й навіть спускався в одну з донецьких шахт — аби поговорити з людьми безпосередньо «у справі».

За словами всіх делегатів, це спілкування з трудовими колективами та простими громадянами регіону було для них важливішим, ніж розмова з представниками місцевої влади. «Ми хочемо уникнути схематичного підходу до наших стосунків, карикатурного опису української реальності, досягти розуміння у наших стосунках», — підкреслив Адріан Северін.

Як заявив співголовуючий КПС, глава української частини комітету Володимир Вечерко, Донецький регіон, як і схід України загалом, сьогодні «на вустах у багатьох політиків європейського співтовариства», й Україна цікава Європі в усьому розмаїтті її регіонів. А як підкреслив заступник голови частини ЄП у КПС Чарльз Теннок (Велика Британія), «ніхто не може зрозуміти Україну, не відвідавши її сходу».

Микола Катеринчук з цим підходом погодився, але лише частково: за його словами, Донбас дійсно має стратегічне значення для України, але його розвиток на сьогоднішній день однобокий, адже народ тут «зазомбований» певною риторикою» — він «не розуміє, що таке європейський рівень життя». За даними народного депутата, під час його прямого ефіру на одному з телеканалів Донецька було проведене інтерактивне опитування, під час якого лише 31% донеччан заявили про бажання вступити до Євросоюзу. А представникам місцевої влади регіону й зовсім важко щось сказати з цього приводу: за словами губернатора області Володимира Логвиненка, щоб дізнатися про справжнє ставлення донеччан до Європи, доведеться щонайменше провести референдум.

Хоч би як там було, всі візитери до Донбасу зійшлися на одному головному висновку: Європа та Євросоюз є «найкращими друзями» й партнерами України, й вони завжди готові «прийняти нашу країну у свою сім’ю». Однак і Україні, у свою чергу, доведеться чимало попрацювати для цього. На думку членів Комітету у парламентській співпраці між Україною та ЄС, раніше ніж вступати до Європи, наша країна особливий акцент має зробити на інвестиційній співпраці й гарантіях юридичної безпеки для закордонних інвесторів. За словами делегатів, Євросоюз бачить Україну «глобальним гравцем» — адже в разі євроінтеграції нашої країни в ЄС такі «фантастичні ресурси» можуть працювати на ще більшу силу. А на думку М. Катеринчука, перед євроінтеграцією українській владі доведеться спочатку розібратися з усіма нагальними питаннями, що стосуються підвищення життєвого рівня українців. При цьому в самого народного депутата менш прагматичні плани на євроінтеграцію України: на його думку, європейська ідея має, передусім, консолідувати політичну еліту та громадян нашої країни й об’єднати українців навколо цінностей Європи.

У рамках «європейських зустрічей» у Донбасі Україні було рекомендовано частіше відряджати своїх представників до ЄС, де вони вчитимуться вести бізнес «по-європейськи», й оптимізувати свої закони із законами країн Євросоюзу, а також переймати досвід роботи у багатьох інших сферах життя. У відповідь на це українська сторона заявила про свою готовність вчитися й переймати європейський досвід, однак, як підкреслив народний депутат України Василь Хара, сьогодні Україна сприймає ЄС не лише як друга й партнера, а й як конкурента. «Вам же не потрібні нахлібники. Тому ми повинні привести наші підприємства в готовність конкурувати з друзями, щоб мати рівні з вами можливості», — заявив він.

Хоч би як там було, загалом усі делегати поїхали з Донбасу задоволені. Європейська делегація заявила, що ця зустріч змогла переконати їх у тому, що Донбас та інші східні регіони не виявляють ніякого негативу до ЄС і готові співпрацювати з ним, а пізніше в складі всієї України стати його частиною. А Микола Катеринчук за підсумками візиту зрозумів, що й сходу України не байдужа європейська ідея, а отже, є сенс за неї боротися й на цій території.

Загалом, звісно, ні Євросоюз, ні український політикум не можуть сьогодні з точністю прогнозувати, коли саме наша країна буде готова вступити до ЄС, однак уже зараз чимало європейських політиків передбачають, що до кінця 2008 року настане нова поглиблена фаза відносин між Україною та Євросоюзом, і вже тоді можна буде говорити хоча б про заявку на членство. У М. Катеринчука трохи інші плани: він прогнозує євроінтеграцію не раніше ніж через 7—10 років. До речі, на його думку, позачергові вибори в Україні, якщо тільки вони відбудуться, можуть наблизити цей результат: він вважає, що нові вибори якоюсь мірою зможуть очистити політичну систему нашої країни, що вже точно зіграє їй на руку при євроінтеграції.

До речі, наблизити вступ до ЄС, на думку народного депутата, могло б і членство України в НАТО, однак таке питання, на його думку, вже більше не стоїть на порядку денному в Україні, оскільки Північноатлантичний альянс нашу країну вже не чекає, й у нас немає навіть запрошення на членство.

Хоч би як там було, прагнення України до Європи сьогодні підтримують багато країн. Як зазначив Ч. Теннок, прихильно до цього ставляться й Польща, й країни Балтики, й навіть Брюссель, у якому в нашiй країнi, за його словами, вже «з’явилося багато друзів».

Наразі дні Європи в Донбасі тривають: на 2—3 березня заплановано також візит у регіон делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи на чолі з Р. Вольвенд і Х. Северінсен. Вони теж збираються зустрітися з низкою громадських і політичних органiзацiй Донеччини й обговорити з ними європейські перспективи України.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: