Не можна, мабуть, інакше, як тілько горем та бідою довести людей до розуму.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Помаранчева багатовекторність

13 грудня, 2005 - 00:00

Вітчизняні політики продовжують визначатися з формами своєї участі в майбутніх виборах. Усе побачене та почуте протягом останніх днів підтверджує висновок: конкуруватимуть між собою здебільшого не партії, ідеології та програми, а особи, технології та способи проходження до майбутнього парламенту. При цьому чи не найхарактерніший для українського політикуму процес — це дроблення, здрібніння. Дробиться помаранчева команда: з 12 уже виниклих блоків на прапор Майдану претендують чотири («Наша Україна», БЮТ, блок Костенка— Плюща та Громадянське об’єднання ПРП— «Пора»). Останнє вважає вдалим ходом залучення до блоку як «локомотива» Віталія Кличка. З одного боку, це, звісна річ, теж технологія. З іншого — Президент мав слушність, коли казав, що хоче, щоб його увагу відчували й інші політичні сили, а не тільки НСНУ. Партія Ющенка — поняття ширше, ніж Народний союз «Наша Україна». І блок ПРП, лідер якої, попри всі принади, не пішов з уряду, і такi радикальнi захисники помаранчевої революції, як «Пора», — теж частина «партії Ющенка», причому аж ніяк не найгірша його частина. Інша річ, чи вдасться їм це довести...

«Помаранчевою» можна вважати і Партію патріотичних сил України Олександра Зінченка, яка на з’їзді, що відбувся у ці вихідні, ухвалила рішення йти на вибори самостійно. Влитися в БЮТ Зінченку перешкодили, за його словами, педантичність і принциповість: не захотів миритися з політичним сусідством Волкова та Бродського. У результаті перший, хто вголос заявив про негаразди в помаранчевій команді, боротиметься за депутатський мандат самостійно.

До речі, монолітності не спостерігається й у лавах «біло-блакитних». Партії регіонів, можливо, доведеться поділитися голосами з «народною опозицією» Наталії Вітренко, блоком Валерія Коновалюка тощо.

Альтернативою «кольоровим» політичним силам може стати, зокрема, блок «Євген Марчук — Єдність» у складі Партії Свободи Євгена Марчука, партії «Солідарність жінок України» Валентини Гошовської та «Єдності» Володимира Ялового. Рішення про його створення схвалили на з’їзді «Єдності», що відбувся минулої суботи.

Подробиці деяких партійних форумів — у репортажах кореспондентів «Дня».

Зважились на блок

Остаточно оформлений учора «блок чотирьох» на основі Соціал-демократичної партії України (об’єднаної) — в дусі політичного часу. Поки що неофіційно, але ставка зроблена на найавторитетнішого в рядах — першого президента України, лідера фракції есдеків у парламенті Леоніда Кравчука. Ймовiрнiше за все, блок назвуть його іменем, він же, швидше за все, стане першим номером загального блокового списку, який планують затвердити на міжпартійному з’їзді, запланованому на 18 грудня.

До блоку, крім СДПУ(О), ввійшли партія «Всеукраїнське об’єднання «Центр», Республіканська партія України та всеукраїнське політичне об’єднання «Жінки за майбутнє». Останніми офіційне рішення про спільну участь у виборах ухвалили есдеки — на вчорашньому ХХ з’їзді партії. Виступаючи перед делегатами, лідер СДПУ(О) В. Медведчук так аргументував вибір партнерів: «Сьогодні ці партії разом із СДПУ(О) не змирилися з наявним станом речей, не змирилися з антинародною політикою тих, хто, захопивши владу, досі не знає, як нею скористатися, плутаючи свої політичні інтереси з народними». За словами В. Медведчука, «Жінкам за майбутнє» близькі такі постулати соціал-демократичної ідеології, як прагнення до соціальної та політичної рівності», в тому числі й гендерної. Степану Гавришу і його «Центру» лідер есдеків віддав належне за те, що він «був із нами тоді, коли тривала драматична боротьба за політичну реформу». А РПУ на чолі з Юрієм Бойком, на думку В. Медведчука, є однією з «найбільш динамічних і перспективних політичних сил України», яку з есдеками «об’єднує спільне прагнення до зважених політичних підходів».Наталiя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: