Егоїзм — першопричина раку душі.
Василь Сухомлинський, відомий український педагог

Реформування по-казахському

Парламент напросився на дострокові вибори
22 червня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв достроково припинив повноваження парламенту країни третього скликання і оголосив про проведення виборів 18 серпня. Раніше Назарбаєв запропонував ряд поправок в конституцію, якими надав парламенту нові повноваження, а собі — право обiймати свій пост довічно. Після цього група депутатів нижньої палати парламенту звернулася до президента з проханням провести вибори достроково, щоб здійснити реформи якомога швидше. Депутати наголосили, що не хочуть бути гальмом в реалізації політичної реформи в країні.

Президент Казахстану підкреслив, що рішення про розпуск парламенту далося йому нелегко. Адже в історії незалежного Казахстану вже був прецедент, коли президент розпустив парламент внаслідок конфліктної ситуації між гілками влади, коли гальмувалися реформи. «Але сьогодні жодного подібного конфлікту у нас немає. Ситуація принципово інша», — наголосив Назарбаєв. Він додав, що звернення депутатів поставило його перед нелегким вибором і що сам цей факт багато про що говорить.

Назарбаєв також наголосив на великому внеску нинішнього складу нижньої палати парламенту у розвиток Казахстану. Президент підкреслив, що він увійде в історію країни як парламент, який прийняв «доленосні, архіважливі рішення, що відповідають майбутньому і долям нашого народу» і почав приймати закони, які «допоможуть нам увійти в число 50-ти найбільш конкурентоспроможних країн світу».

Опозиційні партії розкритикували ряд елементів у пакеті реформ, наприклад, заборону на створення передвиборних блоків. Президент мотивував цю позицію стимулюванням розвитку безпосередньо партій. Тепер завдяки збільшенню кількості депутатів до 107 чоловік (раніше було 77) опозиція може збільшити свою присутність в парламенті. Зараз в парламенті Казахстану в опозиції є тільки одне місце.

Олена КОНДРАТЮК
Газета: