Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Від виживання — до розвитку

20 квітня, 2011 - 00:00

Експерти ВООЗ, МАГАТЕ, ПРОООН та ЮНІСЕФ запропонували шляхи відродження постраждалих від Чорнобиля територій.

У Києві розпочалися заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської трагедії. Так, в Українському домі пройшла Донорська конференція зі збору коштів на фінансування чорнобильських проектів. Після завершення конференції, яка відбулася за участю Президента України, Віктор Янукович заявив, що Україні вдалося зібрати близько 550 млн. євро. Тоді як Україна під час міжнародної конференції розраховувала одержати 740 млн. євро, яких не вистачає на будівництво нового безпечного конфайнмента «Укриття» над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС. Як повідомив Президент, внесок України становить 29 млн. євро. Як повідомив сайт www.pravda.com.ua, Росія виділяє 45 мільйонів євро, Велика Британія — 28,5 млн. фунтів, що становить близько 32 млн. євро, Австрія — 2,5 мільйона євро, Азербайджан — 1 млн. доларів, що становить приблизно 700,5 тисяч євро. Бельгія виділяє 300 тисяч євро, Литва — 10 тис. євро. Франція має намір передати у фонд понад 47 мільйонів євро, Китай — 4 млн. євро, Індія — 1 млн. доларів, що становить близько 700,5 тисяч євро, Греція — 100 тисяч євро, Корея — 200 тисяч доларів, що становить близько 140 тисяч євро, Кувейт виділяє 3,6 млн. євро тощо. Раніше ЄБРР заявив про намір виділити 120 млн. євро, Єврокомісія виділяє 110 млн. євро.

Також учора в Києві відбулася конференція експертів найбільших агентств ООН, які співпрацюють з Україною у плані ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи: ВООЗ, МАГАТЕ, ПРОООН, ЮНІСЕФ і наукового комітету ООН з дії атомної радіації. Їхні експерти розповіли про сучасний стан справ на територіях, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, — Білорусі, Росії та України.

— Досвід населення Білорусі, Росії та України щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є надзвичайно цінним для міжнародного співтовариства. Важливо використовувати ці знання для запобігання та пом’якшення можливих негативних наслідків ядерних ризиків у всьому світі. Організація Об’єднаних Націй підтримує уряди постраждалих кран та прагне до 2016 року забезпечити активну участь громад у місцевому розвитку, а також сприяти формуванню більшої відповідальності за рівень життя серед населення. Важливо, щоб життя на постраждалих територіях повернулося у нормальне русло, — заявив Антоніус Брук, постійний координатор ООН, представник ПРОООН Республіки Білорусь.

Експерти ООН наголосили, що для соціально-економічного відновлення територій, що постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, потрібна постійна державна підтримка, необхідно регулярно застосувати контрзаходи та запроваджувати сприятливу економічну політику. На їхню думку, ключовими проблемами для постраждалих територій залишаються соціально-економічні наслідки та доступ до науково обгрунтованої інформації, як вести здоровий спосіб життя та зберігати власне здоров’я.

— Молоді люди залишають постраждалий регіон, практично відсутні інвестиції, а страх населення перед радіацією створює перешкоди для продажу місцевих товарів за ринковими умовами. Існує потреба в широкій міжнародній підтримці та забезпеченні соціально-економічного розвитку регіону, — вважає Оксана Лещенко, координатор ООН з питань Чорнобиля ПРОООН.

Експерти ООН вважають, що зараз актуальними для України є такі основні заходи — постійне проведення дозиметричної паспортизації постраждалих регіонів, контрзаходи (вапнування або внесення добрив в областях, де існує ризик вирощування продуктів харчування з підвищеним рівнем радіації), сприяння регулярному обстеженню населення, пропагування вдосконалення догляду за дітьми, а також підвищення поінформованості населення про справжній рівень забруднення. 

Продовження теми на стор. СУСПІЛЬСТВО
Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: