Невідво­рот­ний хід бут­тя ве­де нас від ба­га­ть­ох тра­диційних цінно­с­тей. Та я вірю, що ми до них обовяз­ко­во по­вер­не­мо­ся
Іван Миколайчук, український актор, кінорежисер, сценарист

Уся надія на Балогу

Експерти оцінюють можливість нового керівництва «Нашої України» зміцнити рейтинг партії
9 грудня, 2006 - 00:00
ПІСЛЯ ОБРАННЯ БАЛОГИ ТРЕТЬЯКОВ ВИЙШОВ З РАДИ ПАРТІЇ / НОВИЙ ГОЛОВА РАДИ «НАШОЇ УКРАЇНИ» ВІКТОР БАЛОГА НА ЦІЙ ПОСАДІ ЗАЙМЕТЬСЯ ПІДГОТОВКОЮ ДО З’ЇЗДУ ПАРТІЇ, ДЕ ПЛАНУЮТЬ ПРОВЕСТИ ВЖЕ ПРЯМІ ВИБОРИ ГОЛОВИ

Про те, що «Нашій Україні» потрібно змінити «обличчя», говорили давно: і безпосередньо рядові партійці, і почесний президент НУ Віктор Ющенко. Мотив — партія, яка ще недавно била рекорди щодо симпатій громадськості, нині стрімко втрачає у вазі. Протистояння між бізнес-крилом НУ і так званими ідейними партійцями, коаліційні перипетії… Все це, безперечно, внесло свій «внесок» у падіння рейтингу «Нашої України». Президент, який раніше неодноразово заявляв, що він «знаходиться над процесами», вирішив вступити в гру і приструнити «свою» партію.

У ніч на п’ятницю в пансіонаті «Пуща-Водиця» за умов підвищеної секретності пройшла важлива політична подія: члени пропрезидентської «Нашої України» обирали главу Ради партії. Захід несподівано відвідав почесний лідер НУ Віктор Ющенко.

Спочатку на пост голови Ради партії було запропоновано шість кандидатур — нинішнього главу політради Романа Безсмертного, екс-прем’єра Юрія Єханурова, Юрія Павленка, Петра Порошенка, Павла Жебрівського і навіть 81-річного Ігоря Юхновського. Члени політради говорили, що вони приїхали з «домашніми напрацюваннями» і голосуватимуть так, як рекомендували їм місцеві партосередки (фаворитом був Безсмертний). Петро Порошенко заздалегідь зняв свою кандидатуру.

Проте згодом позиція рядових членів розійшлася з баченням Віктора Ющенка. Почесний президент «Нашої України» приїхав на засідання разом із главою свого Секретаріату Віктором Балогою і запропонував кандидатуру «чужого» Балоги на відповідальний партійний пост. Тимчасово, до весни.

«Нашоукраїнці», та й сам Віктор Балога (як він говорить) були здивовані тим, що Президент так вирішив. Рядові члени помаранчевого блоку мали сумнів: мовляв, як панові Балозі вдасться поєднувати партійну роботу та держслужбу в президентській канцелярії? Але з третьої спроби таки обрали.

Сам «винуватець торжества» після свого обрання заявив, що його основне завдання підготувати партійний з’їзд, який має відбутися в лютому. А там, дивись, і «постійний» лідер з’явиться. Хоча в народі кажуть — немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.

Сам почесний президент НУ заявив, що «зараз у партії відбувається організаційний період». Віктор Ющенко запропонував провести в регіонах місцеві форуми і, таким чином, дати оцінку роботі «Нашої України»: «Потрібно вивчити питання стану партії від низів до вищого ешелону. А ось черговий з’їзд, який відбудеться за три місяці, дасть відповіді на всі питання і стане в партійному житті новим етапом».

А Роман Петрович Безсмертний тепер задовольнятиметься посадою глави виконкому партії. До речі, раніше цю посаду обіймав Катеринчук.

Складається враження, що своєю раптовою появою на з’їзді «Нашої України» Віктор Ющенко спробував запобігти поверненню на посаду голови Ради Романа Безсмертного. Таким чином, почесний глава НУ, судячи з усього, дистанціюється від так званих партійних спонсорів, що іменуються в суспільстві «любими друзями». Схоже, вслід за Балогою ключові посади в помаранчевій партії отримають Арсен Яценюк і колишній міністр транспорту та зв’язку Віктор Бондар. Головним завданням нових лідерів, напевно, стане реанімація в очах громадськості «Нашої України». А ось чи справляться вони з цим непосильним завданням — інше питання.

КОМЕНТАРI

Дмитро ВИДРІН, політолог, народний депутат, фракція БЮТ:

— Це буде урочистий похорон із салютом, підняттям прапорів і подібного. Я не пам’ятаю жодного політичного проекту, який би реанімувався з допомогою адмінресурсу. А проектів було дуже багато. Був проект, який очолював прем’єр-міністр Пустовойтенко «Народно-демократична партія». Цей проект було успішно поховано, коли прем’єр-міністр пішов. Був проект «За Єду!», який очолив глава президентської адміністрації, і його також було успішно поховано. Був глава облдержадміністрації Щербань, який очолював «Ліберальну партію» і також її поховав. Тут поки що не було винятків із правила. Щойно людина, яка володіє вищою посадою і величезним адмінресурсом, очолює якусь політичну силу, вона тут же починає йти по низхідній і за декілька років перетворюється на нульову за потенціалом політичну силу. Це явно не відродження партії, явно не посилення партії, а скоріше початок її кінця.

І ще. В друге, в Україні так вийшло, що головним ресурсом партії є навіть не гроші, не адмінресур, а рівень харизматичності її лідера. Всі українські партії, власне, «вождистського» типу. І їхним головним потенціалом є сам вождь. Балога не є вождем за визначенням, він не харизматик. Він також нічого не зможе дати цій партії в адміністративному плані, оскільки цей адмінресурс контрпродуктивний: чим більше вкладаєш в нього, тим гірше стає політичній силі, в яку вкладається адмінресурс. Тому, враховуючи всі ці показники, можна потихеньку прощатися з цією політичною силою.

Володимир МАЛИНКОВИЧ , політолог, директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень:

— Я гадаю, що все це свідчення того, що Секретаріат Президента намагається використати Віктора Андрійовича. Секретаріат Президента, видно, намагається нав’язати Ющенкові своє уявлення, як потрібно керувати країною. З їхнього погляду, необхідно, щоб за Президентом стояла політична сила. Іншої політичної сили, окрім «Нашої України», немає, а оскільки «Наша Україна» — некерована структура, яка розвалюється на очах, то люди в Секретаріаті через Ющенка нав’язали себе партії для того, щоб все ж таки створити з неї якусь структуру, яка працює чітко на користь Ющенка. І я гадаю, що нічого доброго з цього не вийде. Це безперспективне завдання. Справді, призначення людини непопулярної в партії як глави президії, лише посилить відцентрові тенденції всередині цієї партії. З іншого боку, Секретаріат втрачає ту роль, яку він призначений виконувати в демократичній державі. Це Секретаріат Президента. Це секретаріат глави держави, а не глави партії. Тому Секретаріат, на мій погляд, повинен бути позапартійним.

Володимир ЗАСТАВА , Київський інститут проблем управління імені Горшеніна:

— Ми ще декілька тижнів тому робили прогноз, що «Наша Україна» поступово перетворюється в такий собі український прообраз російської партії влади «Единая Россия», відповідно — нинішнє призначення Балоги, як формального керівника партії, підтверджує наше припущення. Тобто «Наша Україна» в перспективі матиме таке поступове «усушення» до партії влади. Вона перетвориться в таку собі номенклатурну структуру без якихось особливих ідеологічних лідерів.

Що стосується бізнес-крила партії, так званих любих друзів, то для них це вигідніше, тому що через таку зв’язку Балога — Секретаріат Президента, вони можуть спробувати лобіювати якісь свої інтереси, що вже явно неможливо робити через фракцію «Наша Україна» в Верховній Раді.

Лілія ГРИГОРОВИЧ , народний депутат від фракції «Наша Україна».

Народний депутат, член «Нашої України» Лілія Григорович називає голосування щодо виборів глави Секретаріату Президента Віктора Балоги головою політради НСНУ демократичним, повідомляє ForUm.

Григорович повідомила, що всі обласні організації партії обговорювали кандидатури на цей пост і висловили думку, що голову політради повинен назвати почесний глава партії Віктор Ющенко. «Почесний глава кандидатуру назвав. У зв’язку з тим, що на посаду голови політради партії претендували інші кандидатури, вони підіймалися і знімали себе з участі у виборній гонці», — сказала Григорович і додала, що так вчинили і Юрій Павленко, й Ігор Юхновський, і Петро Олійник, і Петро Порошенко, після чого був вибраний Віктор Балога.

Відповідаючи на запитання — що зміниться з приходом Балоги на посаду почесного глави «Нашої України», — депутат відмітила, що після призначення «тієї чи іншої людини фонтану достатку» не буде.

Вона розповіла, що на раді партії нашоукраїнці домовилися про те, що «через три місяці ми проводимо з’їзд, мета якого — об’єднати національні демократичні сили, що є в парламенті та за його межами». «Наша мета — обрати голову ради партії через три місяці прямим голосуванням. Я думаю, що з цим завданням ми впораємося», — підсумувала парламентарій.

Тарас ЧОРНОВІЛ , народний депутат, Партія регіонів

Обрання керівника секретаріату Президента Віктора Балоги головою ради партії Народний союз «Наша Україна» є свідченням посилення патронату Віктора Ющенка над цією політичною силою. Тарас Чорновіл вважає, що керівництво Балоги затягнеться набагато довше, ніж на три місяці. За його словами, на сьогодні для Ющенка було серйозною проблемою те, що партія «Наша Україна» та однойменний блок були «вже практично некеровані і там пішли хаотичні процеси». Чорновіл припускає, що Ющенко «руками дуже прагматичного і жорсткого політика Віктора Балоги зможе навести лад у партії і повернути її до реалій сьогодення». Чорновіл вважає, що таке кадрове рішення в «Нашій Україні» може бути позитивом і для всього політикуму, в тому числі для Партії регіонів, оскільки у разі, коли від партії «йтимуть політично неадекватні заяви, то можна буде ставити питання про це не якійсь ефемерній партії НСНУ, де не відомо, хто керує і з ким спілкуватися, а особисто Президенту Ющенку, повідомляє pravda.com.ua.

Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ , народний депутат, фракція «Наша Україна»

Ухвала про обрання Віктора Балоги головою Ради політичної партії Народний союз «Наша Україна» не приведе до розколу. «Я не бачу підстав говорити про розкол», — сказав він, у той же час зазначивши, що не виключає, що «дехто може вийти з партії». «Але я сподіваюся, що таких партійців буде небагато», — підкреслив він і додав, що замість цього до партії можуть прийти нові люди. Як приклад, він навів реакцію Олександра Третьякова на ухвалу щодо обрання Балоги головою Ради партії. Він нагадав, що той не погодився з цією ухвалою, але з партії не вийшов. Ключковський висловив надію, що ухвалу Ради партії про обрання Балоги головою Ради «буде сприйнято нормально» на місцях у партійних організаціях, передає ForUm.

Він зазначив, що на сьогодні в статуті партії не передбачено можливості обрання голови Ради партії на з’їзді прямим голосуванням, тому почесний голова партії «Наша Україна», Президент України Віктор Ющенко запропонував десь за 3 місяці провести з’їзд, де внести зміни до статуту партії й обрати на з’їзді голову Ради. Відповідаючи на запитання, чи зміцнить обрання Балоги партію, чи стане «кінцем партії», Ключковський сказав, що хотів би повторити слова Марка Твена, що «чутки про нашу смерть значно перебільшені».

Олена ЯХНО «День», Наталя РОМАШОВА. Фото Олександра КОСАРЄВА
Газета: 
Рубрика: