Відродження духу народного в діяльності невеликої верхньої верстви залежить від близькості цієї верстви до маси й любові до неї.
Пантелеймон Куліш, український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, критик

«Демократія передбачає високий культурний і моральний рівень людей»

15 липня, 2006 - 00:00

Поширена думка, що ліпшої форми правління, ніж демократія, нема. Погоджуючись iз цим, хочу лише додати, що чистої демократії ніде й ніколи не було. В кожній державі завжди є тоталітарні інституції і демократично обраний глава держави має в певній мірі і в певних сферах диктаторські повноваження. Тобто в суспільстві може бути більше або менше демократії, її може взагалі не бути, але ніколи не буває «повної» демократії. Отож, в принципі може йтися лише про ступінь демократизації. Це одне зауваження. Друге — не завжди диктатори діють у власних інтересах. У якихось випадках вони діють в інтересах народу (у власному розумінні). Ось це розуміння може бути правильним або неправильним. Тепер розглянемо з цієї точки зору, чи може бути досягнута істина демократичним шляхом? Розумні думки виникають в головах одиниць, а маси лише повинні їх засвоїти. Та чи завжди вони в змозi це зробити? Демократія передбачає досить високий культурний і моральний рівень людей. Від цього і залежить кількість демократії і авторитаризму у суспільстві, тобто їх співвідношення залежить від масової свідомості, колективних уявлень. Якщо в Росії почалися демократичні перетворення, а маси їх не сприйняли, то автоматично починається авторитаризація форми влади. В принципі, це зрозуміло. Мені лише не зрозуміло, чому ЗМІ лише борються за демократію, але не готують до неї маси, не виховують культурних і високоморальних людей? Можна «демократично» паплюжити владу, але чи завжди це приносить користь суспільству? Ми занадто захоплюємося політикою, і навіть більше того, — інтригами в політиці, залаштунковими подіями й не приділяємо досить уваги питанням загальнолюдської культури і найновішим досягненням світової науки. Навіть в тій самій «недомократичній» Росії, судячи з iнтернету, газети більш цікаві, ніж в Україні, тобто охоплюють більш широку тематику, що в цілому діє на зростання рівня культури людей. Якщо ж постійно звертати увагу на аморальні вчинки політиків, то люди будуть виховуватися в такому самому дусі, тобто аморальність буде ставати нормою суспільної поведінки. Взагалі, формування колективних уявлень — дуже складне завдання для ЗМІ, то більше значенні мають існуючі у суспільстві традиції та попередній практичний досвід. Для того, щоб ЗМІ могли формувати суспільну думку, систему матеріальних і моральних цінностей, в них мають працювати люди, які не просто повторюють банальні істини і шаблонні, «правильні» думки, а мають достатній розум для аналізу суспільних процесів у конкретній країні й володіють талантом донесення правдивого слова до мас.

(Відгук на публікацію «Контрудар по демократії. Чи зможуть лідери «сімки» заступитися за сусідів Росії», «День», №111, 11 липня 2006) Валентин СТЕЦЮК
Газета: 
Рубрика: