«Iсторія. Україна. Світ»
У Львові демонструють емалі Олексія КоваляМасштабну експозицію «Історія. Україна. Світ» з понад двох десятків емалевих творів різних років та з різних серій київський майстер-емальєр демонструє у Національному музеї ім. Андрея Шептицького.
Олексій Коваль вже кілька років працює у техніці «гаряча емаль», яку відносять до елітарних, філігранних видів мистецтва, оскільки вона вимагає тривалого процесу навчання і високої фахової підготовки. Мистецтвознавці кажуть, що ця незрівнянна техніка (живописна і ювелірна водночас) дає приголомшливі результати, одначе підкоряється небагатьом, позаяк емаль... ретельно добирає автора. І лише той, хто із великим терпінням долатиме всі несподіванки і труднощі, що їх завдає робота у цій примхливій і копіткій техніці, зможе досягти у ній значних висот.
У творчому емалевому доробку Олексія Коваля — портрети українських гетьманів, козаків, українські краєвиди, натюрморти, картини, присвячені різним культурам світу... Митець у своїх творах поєднує колорити й орнаменти, використовує інкрустації та елементи малої пластики. Він заповнює квітами антикварні рами, оздоблює старовинні фотографії емалевими окладами, ніби бавиться з функціональними та декоративними властивостями об’єктів... А ще — береться за виконання робіт різних розмірів, від мініатюр до кількаметрових панно.
«Деякі роботи Олексія сягають майже двох метрів, — говорить куратор проекту Ніна Бурневич. — Тобто це монументальні емалеві роботи, які дуже рідко хто створює у світі. Чому? Та тому що це складно, бо потрібно мати витримку, потрібно мати величезне бажання... Крім того, варто брати до уваги й високу ціну матеріалів (емаль коштує долар за один грам), отже, не всі можуть собі це дозволити. Але Олексієві це цікаво».
Загалом емалювання — дуже давнє мистецтво. Коваль навчався цієї техніки близько десяти років, вивчаючи історію та досвід китайських, італійських, індійських майстрів. Удосконалював знання в мандрівках світом.
«Належу до категорії людей, яким все цікаво, — говорить художник. — А особливо, коли воно стосується пізнання, тим паче — осягнення якихось вищих, небуденних, неординарних речей. Раніше я пробував себе у мозаїці, фресці, розписах... Але зрозумів, що гаряча емаль — найцікавіша, бо найточніше відображає мої думки й почуття. Дуже приваблює мене у процесі роботи завжди несподіваний результат, бо ти наче не сам твориш — силою вогню».
Варто додати, що ім’я Олексія Коваля відоме і в Україні, і за кордоном — на Близькому Сході, в Хорватії, Індії та Болгарії.
Щодо Львова, то митець виставляється тут не вперше — у березні 2015-го та січні 2017-го представляв свою творчість в арт-просторі «Зелена канапа».
Тепер от — у Національному музеї ім. Андрея Шептицького. Експозиція триватиме понад місяць — до 21 липня.