Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Культурна дипломатія

У Скандинавії відбувся другий український кінофестиваль
30 листопада, 2016 - 16:29
НА ВІДКРИТТІ КІНОФЕСТИВАЛЮ ПОКАЗАЛИ ФІЛЬМ «ГНІЗДО ГОРЛИЦІ», ПРЕМ’ЄРА ЯКОГО НЕЩОДАВНО ВІДБУЛАСЯ В УКРАЇНІ. СТРІЧКУ ПРЕДСТАВЛЯЛИ РЕЖИСЕР ТАРАС ТКАЧЕНКО І ВИКОНАВИЦЯ ГОЛОВНОЇ РОЛІ РИММА ЗЮБІНА

Кінопокази у Стокгольмі були організовані Українським інститутом у Швеції (громадська організація, започаткована у 2014 р. за ініціативи відомої українсько-шведської піаністки Наталії Пасічник). Серед резонансних заходів, організованих Українським інститутом — фестиваль українського кіно минулого року, низка концертів української класичної музики, презентація першої книги про історію України, написаної шведською мовою шведським письменником Пітером Йонсоном, участь в книжковому ярмарку в Гьотеборгу тощо.

Український інститут у Швеції — перша українська культурна ініціатива в світі, яка отримала підтримку EUNIC та увійшла в спілку культурних інститутів Європи у кластері в Стокгольмі на засадах наглядового членства, що надає права представляти українську культуру разом із передовими культурними інститутами всіх європейських країн.

Цьогоріч форум українського кіно відбувався в кінотеатрі Saga, що в центрі Стокгольма. Деякі фільми, які були представлені до уваги шведської публіки, нові навіть для українців. Зокрема, на відкритті кінофестивалю показали фільм «Гніздо горлиці», прем’єра якого нещодавно відбулася в Україні. Стрічку представляли режисер Тарас Ткаченко і виконавиця головної ролі Римма Зюбіна.

— Ми вирішили продемонструвати фільм «Пісня пісень», знятий Євою Нейман, для того, щоб шведи могли зрозуміти Україну як багатонаціональну державу. Зокрема, хотіли закцентувати увагу на ролі єврейської общини в житті України. Крім цього, на форумі був день, присвячений дітям. Демонстрували музичну картину «Трубач» (режисер А. Матешко), яка дуже сподобалась шведським дітям», — розповідає Наталія ПАСІЧНИК. Закривала кінофест у Швеції «Незламна» — біографічний історико-драматичний фільм режисера Сергія Мокрицького про українську жінку-снайпера. Як зазначає Наталія Пасічник, цією кінострічкою вони хотіли показати шведам роль України у Другій світовій війні.

Доки українські чиновники вже другий рік обговорюють створення Українського інституту і далі заяв на папері справа не рухається, наш Інститут успішно працює в одній шерензі з іншими європейськими інститутами. Це хороший пілотний проект, який може стати моделлю для створення українських інститутів в інших країнах Європи. Дуже сподіваємося, що і Міністерство культури України, і Міністерство закордонних справ, з якими ще минулого року ми підписали меморандум про співпрацю у сфері культурної дипломатії, підтримають нашу візію не словами, а конкретними справами».

Наступний проект Українського інституту у Швеції — це вихід 10 грудня на студії BIS Records унікального аудіоальбому української класичної музики у виконанні шведських артистів міжнародного рівня. Фільм «Українська рапсодія», спільно знятий шведськими і українськими журналістами, у День Гідності та Свободи показали на телеканалі «UA: Перший».

Олексій КОСТЮЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: