Диктатори їздять верхи на тиграх, боячись з них злізти. А тигри тим часом починають відчувати голод.
Вінстон Черчилль, державний діяч Великої Британії, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Серце з лабораторії

У розвитку трансплантології здійснено науковий прорив
17 січня, 2008 - 00:00

Вченим Університету Міннесоти (США) вдалося виростити ціле серце за лабораторних умов. Статтю про видатний успіх опублікував часопис Nature Medicine.

Вирощувати з окремих клітин людські тканини — шматки шкіри, клітини печінки, серцевого м’яза, кістку — в лабораторії наука вміє давно. Але ці «клаптики» були придатними хіба що для латання окремих дефектів. Виростити цілісний орган поки що не вдавалося нікому. Причина проста й складна одночасно — будь-який наш орган складається з безлічі різних тканин і клітин та розвивається за складною програмою. Проте групі під керівництвом доктора Доріс Тейлор це вдалося.

Ідея виявилася геніальною: крізь судини серця мертвого пацюка вчені прокачали розчин синтетичного миючого засобу. Він буквально вимив всі м’язові клітини, залишивши цілими судини й позаклітинний матрикс — своєрідний серцевий «скелет», який складається з колагену та сполучної тканини, пишуть izvestia.ru. Якщо вам коли-небудь доводилося бачити, як на півдні виварюють мочалки з довгих плодів люфи, оголюючи внутрішній «в’язаний» скелетик цієї рослини, то аналогія буде зрозумілою. На сайті часопису можна побачити напівпрозорий «привид» серця без м’язових клітин.

Потім вчені ввели в «привид» завись клітин серця новонароджених пацючків і помістили всю конструкцію до живильного розчину. На четвертий день клітини згрупувалися навколо судин і почали довільно скорочуватися. Вчені використали прилад-водій ритму та підключили відтворене серце до насоса, який почав прокачувати рідину крізь судини. На восьмий день серце стало скорочуватися самостійно. Наразі воно здатне виконувати не більше 2% обсягу роботи здорового органу, але вчені впевнені, що це лише початок. Відомо, що подібний експеримент вони вже повторили і зі свинячим серцем, яке, як вважають, може бути використане для пересадок людині.

— Ми абсолютно впевнені в тому, що згодом зможемо отримувати такий же вільний від м’язових клітин «скелет» серця свині або навіть трупа, заселяти його стволовими клітинами людини, яка потребує пересадки, і вирощувати абсолютно здоровий орган, який до того ж не відторгатиметься його імунітетом, — заявила Доріс Тейлор.

Вона вважає, що та ж технологія дозволить вирощувати й інші людські органи з власних клітин реципієнта і матриксу донорських органів. Щорічно у світі вмирають сотні тисяч людей, не дочекавшись необхідних їм органів.

Оригінальним розв’язанням справді фатальної проблеми і доказом феноменальних можливостей стволових кліток назвав досягнення колег доктор Тім Чіко з Великої Британії. Такі ж захоплені відгуки на роботу американців вмістили багато світових видань.

Тетяна БАТЕНЄВА
Газета: 
Рубрика: