Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

«Захоплююсь тваринами!»

Чому малюнки японської художниці Йошіко Хади змушують усміхнутися
23 травня, 2017 - 16:52

Слоненя серед квітів, шалені олені, білка, що вмостилась на плечі у дівчини, кіт з рожевою і блакитною плямками навколо очей — ці персонажі Йошіко прості й чудові, як радість від пташки, що гарно співає на світанку. Зараз роботи ілюстратора з Токіо показують у київському просторі Orthodox. Виставку влаштував клуб ілюстраторів Pictoric.

«Мені дуже подобаються тварини, просто захоплююсь ними! Ці образи з фантазії — от прийшло натхнення, сідаєш і малюєш, — ділиться Йошіко Хада. —  Також подобаються яскраві та насичені кольори, а особливо — створювати їх самій. Рожевий — улюблений».

На думку Йошіко, повага японців до тварин може бути пов’язана з буддизмом, одною з основних релігій у країні. «Але не можна сказати, що усі надто вірять у буддизм і таке ставлення йде саме звідти, — продовжує художниця. — Втім, це може походити із загального уявлення, існуючого, зокрема, в буддизмі, що всі предмети мають душу, тому до них треба ставитися з любов’ю та повагою».

Як розповідають у Pictoric, у своїй роботі Йошіко поєднує живопис, колаж і цифровий друк. Художниця створює ілюстрації для періодики, співпрацює з телебаченням, оформлює музичні альбоми, бере участь у міжнародних виставках і на деяких перемагає. Виставкою Йошіко український клуб ілюстраторів відкриває сезон персональних проектів у просторі Orthodox. 

«Ми запросили Йошіко взяти участь у виставці «До речі, життя чудове» на фестивалі «Книжковий Арсенал». Взагалі ми запрошували художників з країн Латинської Америки та Європи, Кореї, Тайваню. Хотіли показати роботи, незвичні для України, некомерційні для нас, а поруч — цікаві малюнки українських ілюстраторів. Йошіко зробила два постери і спитала, чи можна приїхати на цю виставку. Ілюстратори з Японії бувають у нас дуже рідко, тож ми зголосились і запропонували їй заодно влаштувати тут персональну виставку», — говорить Олег Грищенко, співкуратор клубу ілюстраторів Pictoric.

В Україні роботи Йошіко багатьом можуть здатися нетиповими для японської ілюстрації в поширеному уявленні про неї. Олег Грищенко зауважує: «У нас японська ілюстрація асоціюється з чимось ближчим до класичного малювання або аніме, а Йошіко представляє яскраві експресивні роботи, щирі й душевні. Це класно, бо в Україні мало хто дозволяє собі так малювати».

За словами Йошіко, сьогодні у Японії популярно робити книжки з ілюстраціями — одна людина пише історію, а інша створює до неї малюнки. Деякі персонажі художниці теж стають героями таких книжок. «Але роботи, представлені тут, не мають за собою особливої історії. Це своєрідні фотографії, вихоплені моменти з життя тварин», — додає Йошіко.

«Ілюстрація в Японії — величезний збалансований бізнес, — стверджує Олег Грищенко. — Є розподіл між комерційними проектами та незалежними ілюстраторами. У країнах з глибокою культурою поліграфії усі ніші поділені, і кожен обирає, в якій працювати. В Україні книговидання поки не є глобальним бізнесом, але це також плюс, бо щось нове у нас завжди звучить».

Виставка Йошіко Хади триває у просторі Orthodox до 14 червня.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: