Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Ми не дотуватимемо «Газпром»!..»

Прем’єр-міністр України — про високі шанси України перемогти у Стокгольмі
16 червня, 2014 - 18:44
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер провалив свою місію арбітра. Тристоронні газові переговори, посередником якого він був, учора остаточно зазнали фіаско. Росія проігнорувала запропонований Еттінгером «антикризовий план» і учора закрутила газовий вентиль, перевівши Україну на передоплату.

Розуміючи те, чи ні, але Європа, «схиляючи нас до компромісу» вустами єврокомісара з енергетики, фактично підіграла Кремлю. Україна ще у квітні заявила про те, що збирається оскаржувати ціну на газ, встановлену «Газпромом» у Стокгольмському арбітражному суді. А потім нам «порадили»  тристоронні переговори. І що? Поки ми за посередництвом пана Еттінгера вели сумнівні завідомо програшні переговори, про що неодноразово попереджали українські експерти,  «Газпром» сам пішов у суд. Учора російський газовий монополіст подав на Україну позов до Стокгольмського арбітражу з  вимогою сплатити 4,5 мільярда доларів боргу за спожитий газ.

Україна у відповідь теж заявила, що подала позов до Стокгольмського арбітражу. За словами глави «Нафтогазу» Андрія Кобелєва Україна в арбітражі, окрiм зниження цiни та повернення переплати, вимагає перегляду й iнших дискримiнацiйних умов.

«Ми не будемо дотувати російський «Газпром». Українці не будуть витягати з кишень 5 мільярдів доларів на рік, щоб Росія купувала на ці кошти зброю, танки, літаки і бомбила українську територію», — заявив на учорашньому засіданні уряду прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

«День» попросив юриста, директора юридичної компанії Lions Litigate Станіслава БАТРИНА прокоментувати, що позов росіян означає для нас, чи ослабляє він позицію української сторони в судді та чому «Газпром», позицію якого донедавна називали «слабкою» та «завідомо програшною» для Стокгольмського арбітражу раптом вирішив сам поперед України піти до суду.

— Пане Станіславе, то хто все ж таки перший подав до суду: ми, чи Росія?

— Україна нарешті вже подала позов до Стокгольмського арбітражу. Росія каже, що теж. Сказати відповідь напевне на ваше запитання я не можу. Ми можемо тільки здогадуватися:  хто перший.

— У якому порядку тоді розглядатимуться ці справи?

— Вимоги «Газпрому»  — стягти борг за поставлений в Україну газ. До речі, важливо підкреслити, що частина  тих грошей, які з нас вимагатиме «Газпром» у суді, була заборгована ще за часів Януковича.  А це близько 1,5 мільярда доларів. Інша частина — 3 мільярда доларів — росіяни нарахували Україні за газ, який ми купували з квітня до травня цього року.

Вимоги позову «Нафтогаз України» — в двосторонній газовій угоді закріпити ціну 268,5 долара за тисячу кубометрів до 2019 року.

Але є один важливий момент. Ці вимоги будуть об’єднані у Стокгольмі. Адже є такими, які піддаються до взаємозарахування.

Тому розгляд справи у Стокгольмському арбітражі закінчиться тим. Що ми однозначно отримаємо іншу суму боргу та ціни на газ, ніж маємо зараз: на користь однієї із сторін. 

— Ви сказали об’єднають. Чому?

— Підставою для об’єднання буде єдиний газовий контракт від 2009, на  який посилаються сторони. За ним російська сторона хоче стягнути  борги з України. А Україна оскаржуватиме ціну.

— На чому «Газпром» буде будувати свою доказову базу та що цьому може протиставити Україна?

— Як виявилося, ми заборгували «Газпрому» 1,5 мільярда доларів ще у 2013 році. Ці гроші, скоріш за все, «Газпром» поверне собі.

15 ЧЕРВНЯ ПІД ЧАС НІЧНИХ ГАЗОВИХ ПЕРЕГОВОРІВ У КИЄВІ ГОЛОВА «ГАЗПРОМУ» ОЛЕКСІЙ МІЛЛЕР (НА ФОТО — ПРАВОРУЧ) ПОКИДАВ БУДИНОК УРЯДУ, В ЯКОМУ ВІДБУВАЛАСЯ ЗУСТРІЧ, НА ЗАГАДКОВІ 10 ХВИЛИН / ФОТО РЕЙТЕР

А от щодо боргу в 3 мільярда, який нам приписують за квітень-травень цього, то рішення суду має бути однозначно на нашій стороні., і  буде закріплена ринкова ціна на газ.

Але, повертаючись до тих 1,5 мільярда доларів... Потрібно розібратися, чому Україна їх не заплатила і хто є відповідальним за це.

— А все ж таки: чим Росія аргументуватиме свій перегляд в бік збільшення ціни на газ для України у квітні?  Анексією Криму і на цій підставі розірванням Харківських угод? Суд з огляду на позицію світу, зважатиме на ці аргументи?

— Якраз російська сторона буде наполягати, щоб ми відсторонилися від політичних подій — від анексії, міжнародних зобов’язань...

— Але це ж і було їхньою підставою для того, щоб розірвати домовленість щодо ціни, яку вони підписали з Януковичем? 

— Через один момент — одностороннє скасування державного акту.

Але їх позиція в Стокгольмі буде приблизно такою: давайте не будемо зважати на політичні події, давайте читати чітко текст контракту 2009 року, з якого сьогодні, відповідно до формули, випливає ціна в 485 доларів за тисячу кубометрів. Вони будуть казати, що всі інші їхні державні рішення, то були акт доброї волі. Тому в Стокгольмі не можна на це не зважати.

Позиція ж української сторони буде полягати в тому, що на перший квартал вже цього року уряд РФ встановив знижку на газ для України. І українська сторона говоритиме, що то був не просто акт доброї волі. Ціна в 268,5 доларів означає, що сторони дійшли згоди, щодо зміни  істотних умов контракту. Тобто сторони вважали, що вони прийняли за формульну ціну на цей рік 268,5 доларів за тисячу кубометрів. Беззастережно. І тому Україна буде говорити, що ми з радістю платили б і в квітні, й у травні, й у червні, але росіяни вимагали 485 доларів. А розраховуватися вчасно ми не змогли через форс-мажорні обставини — напад Росії на Україну та анексію частини нашої території. І не можна вважати це непов’язаними речами, оскільки Росія є акціонером «Газпрому».

— Чи може Росія «купити» рішення Стокгольмського арбітражу?

— Такий ризик є. І не потрібно вигадувати. Є моменти лобіювання, моменти впливу. Ні для кого не секрет, що судді навіть, на перший погляд, поважних європейських інституцій як ООН, — це дуже часто «залежні» люди. В РФ будуть намагатися використати це.

Але є суттєвий момент. Від самого початку проблема України — це проблема всього світу. І зараз у Стокгольмі віт теж буде сперечатися за вплив на цих суддів.

Нагадаю, що відповідно до процедури Стокгольмського арбітражу, один суддя буде призначений з української сторони, один — з російської, а третій — це незалежна людина, яку визначає Стокгольмський арбітраж. Його гонорар складатиме близько 250 тисяч євро. І це має  бути людина, яка має беззаперечний авторитет у світі. Бо такого об’єму спори Стокгольмський арбітраж ще не розглядав. Подивимося, кого призначать і самі розумієте, якщо там буде людина, яка за весь час своєї кар’єри демонструвала принципову позицію, має бездоганну репутацію, це фахова людина — то вона не дозволить собі піддатися впливу РФ.

— А хто буде суддею від України?

— Прізвище вже відомо. Але із зрозумілих причин, я поки не можу його назвати.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: