Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«Всесвіт» між Україною та Iзраїлем

Цей журнал уже 90 років об’єднує культури. Відтепер і в Кембриджі
25 травня, 2012 - 00:00

Журнал світової літератури «Всесвіт» було презентовано в Кембриджському університеті. Захід організовано з ініціативи Українських студій у Кембриджському університеті, які очолює доктор Рорі Фіннін, декан факультету україністики. Енергія і заповзятість, з якою пан Рорі відроджує україністику у Великобританії, вражає, як і його сучасні підходи до викладання української літератури. Українською мовою слухачі курсів у Кембриджі починають говорити вже на другому курсі, і це не вихідці з української діаспори, а, наприклад, шотландці й американці. Дивує, наскільки легко британці опановують українську мову та скільки часом дискусій викликає українська мова в самій Україні в різних колах. Британський досвід переконує, що української мови не може опанувати лише той, хто навмисне ставить перед собою психологічний бар’єр: не можу опанувати, бо не хочу — і не буду. А причини в такого упередження можуть бути різні, зокрема, підживлені нашими політиками та медіапростором, у якому відбуваються спекуляції на мовному питанні. Серед викладачів україністики в Кембриджі, крім пана Рорі, можна згадати Марту Єнкалу, колишнього президента Українського Інституту в Лондоні, або ж нову викладачку — пані Олесю Хромейчук, яка переїхала в Кембридж лише в лютому цього року й уже стала потужним рушієм українських студій. Кембриджське українське товариство стало одним із найміцніших академічних осередків українства в Британії. Також у Великобританії існують такі могутні українські осередки, як Товариство українців у Лондоні, активно функціонує відділ україніки в лондонській бібліотеці, яким опікується пані Ольга Керзюк.

Кембридж, як відомо, за якістю наукових досліджень уже кілька років посідає першу сходинку в міжнародному рейтингові університетів світу. Відкриття українських студій у цьому університеті за підтримки Дмитра Фірташа стало важливим етапом на шляху до розвитку україністики в англомовному світі та Європі. Кембридж — один із найпотужніших наукових центрів, і наявність у його структурі українського відділення є маркером успішності «українського проекту» для західного світу, який сьогодні, на жаль, після нового політичного курсу в Україні прагне закрити всі двері з нашою державою, дистанціюючись від антиправових інсинуацій і корупції. Відтак Кембридж і Українські студії протягом останніх трьох років чи не щомісяця готують важливі культурні й академічні заходи, запрошуючи знаних науковців, проводячи Тиждень українського кіно, популяризуючи українську культуру, зрештою, роблячи Україну привабливим і дружнім соціокультурним простором, який має потужні традиції, не чужі для європейського регіону.

Фактично зустріч журналу «Всесвіт» зі слухачами програми «україністика» стала другою. Її було проведено в рамках щорічних «Всесвітянських» читань на вшанування літературного перекладу, які започатковано торік. Літературні читання передбачають аудіальну презентацію оригінальних текстів носіями мови (зокрема, і викладачами та студентами Кембриджського університету), українські переклади цих текстів, що друкувалися в журналі «Всесвіт», а також англомовний переклад.

Цьогорічні «Всесвітянські» перекладацькі читання, що проходили в Робінзон-коледжі Кембриджського університету, були присвячені українсько-єврейським літературним контактам. У центрі уваги були твори єврейських письменників, які пишуть на івриті або мовою ідиш. Цікаво, що більшість із представлених авторів має родинний зв’язок із Україною. Так, було представлено тексти й переклади Амоса Оза, Аарона Аппельфельда, Хаїма Нахмана Бялика... Спеціальним гостем заходу став Юрій Веденяпін, який із 2006 по 2011 викладав ідиш у Гарвардському університеті, а сьогодні працює в Кембриджі.

На жаль, цьогорічна зустріч журналу «Всесвіт» відбулася буквально за кілька днів після рейдерського нападу на редакцію в Києві. Під час перебування членів редакції в Кембриджі у Великобританії було підготовлено петицію до Президента України (яку підписали багато британських друзів і партнерів журналу) з проханням не допустити знищення журналу.

ДО РЕЧІ

Після спроби кількох осіб незаконно привласнити приміщення редакції «Всесвіт» 26 квітня в ситуацію навколо журналу втрутилося дуже багато читачів, однодумців і партнерів «Всесвіту». Офіційно журнал підтримали Києво-Могилянська академія, Академія наук Вищої школи, ПЕН-Центр. Були направлені депутатські запити в Генеральну прокуратуру України. Фальшиві документи про привласнення приміщення вдалося вилучити в Печерській районній у місті Києві державній адміністрації. Наразі редакція надрукувала свій ювілейний 1000-й номер і працює задля своїх читачів за своєю законною адресою: вул. М. Грушевського, 34/1.

Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ, Київ — Кембридж
Газета: