Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Партія наших

28 вересня, 2018 - 19:55

На американські вулиці все частіше виходять зі своїми конфедератськими прапорами американські білі націоналісти або Alt-Right, яких, як гола Мерлін Монро художника з пензликом, надихнув прихід до влади Трампа. З Росії здається, що якийсь ку-клукс-клан з п'ятьма зернятками апельсина - це щось архаїчне в капюшонах, що закінчилося разом із останніми титрами фільму «Міссісіпі у вогні», але це не зовсім так. Путін і Трамп вдихнули нове життя в старий зморшкуватий бурдюк нацизму і расизму, який, переважно обережно, називається націоналізмом у всьому світі. Різною мірою цьому тренду пручаються, але цей тренд на марші комісарів у запилених шоломах, але я не зовсім про це.

Я про те, як це сприймається, якщо це не у нас у дворі під вікном, якщо не товариство «Пам'ять» вривається на збори столичної інтелігенції, а десь там. Зрозуміло, що якщо якийсь Рогозін реанімує свій «Конгресс русских общин» і виведе на вулиці натовпи Тарасевичів із гаслами «Росія для росіян, Москва для москвичів», як праведним гнівом спотворяться хороші і добрі люди, терплячі майже до всього іншого.

Ну, якщо Трамп сподобиться сформулювати щось подібне «Америка для білих американців-реднеків», навіть у цьому випадку попіл Клааса заб’ється в серці російського інтелігента з Нижнього Новгорода і Саранська. Тому що запах смаженого проникне в повітря через ніздрі душі, і підняти свій голос захоче і старий, і малий, і друг степів калмик.

Але ось якийсь час назад на чверть наш народ погодився, що країна обітована - єврейська держава попри те, що там неєвреїв не менше, аніж у Росії мусульман. І щаслива глухота охопила російську інтелігенцію з п'ятим пунктом у старому простроченому паспорті або без оного. Ніхто нічого не сказав, але хтось подумав: це їхні проблеми, у чужій єврейський монастир зі своїм кондовим статутом тощо.

Але ця глухота - вона виборча, мігруюча, то накочує, то йде. Ось, підлий путінський режим звинуватив маленький біленький і пухнастий Ізраїль у тому, що він відповідає за збитий косорукими сирійцями з російськими тупорилими інструкторами російський літак. І тут такий алаверди почався. Усі статусні ліберали вважали за необхідне потоптатися на черговому російському казусі, захистивши світлоносний Ізраїль від боязкої тіні докору.

Зрозуміла різниця. Тут - так чи інакше - путіноїди в кадрі, тому і громадянське почуття на місці, але якщо уявити, що якась Марін Ле Пен заявила б «Франція для французів», то якщо ви не Михайло Веллер, то тут же відповіли б щось уїдливе про Віші. Або якщо «Альтернатива для Німеччини» взяла б не частину бундестагу, а, скажімо, більшу його частину, то хто б не згадав про тінь Гіммлера, що мене усиновила, ну і на царство нарекла.

А про Ізраїль, де спокійно і вальяжно з вагомою допомогою наших совків давно править товариство «Пам'ять», гасло про «єврейську державу» миттєво зникає в шереху і трісці глушилок розуму. Справа навіть не тільки в тому, що про Ізраїль російські інтелігенти можуть говорити тільки як про мертвого, добре або нічого. Це не стільки про Ізраїль, навіть не стільки про російського інтелігента, тим більше якщо термін «єврейська національність» до цього часу гірчить у роті. Це зовсім-зовсім інша пісня. Це про те, наскільки ми схожі на Муссоліні, Путіна, Трампа, що для нас, як і для них, для друзів - все, іншим - закон. Свої - божа роса: пісяй в очі. Свої, друзі - ті ж мертві, засудження їх не може торкнутися, бо у них статус жертви і праведників продовженої дії. Неначе жертви і праведники назавжди, поки смерть не розлучить нас. І жодної об'єктивності.

Вона є, але тільки в тому спектрі, коли вузькому, як кинджал абрека, коли, навпаки, широкому, наче Волга в роздоллі біля Ульяновська, але де наших немає в принципі, як в Антарктиді. А там, де вони є, вимикається аналітика, те, що іменується хворобою совісті, а навпаки, включається турбонаддув самовиправдання, як при розлученні з нелюбою дружиною, про яку судить ваша мама, для якої ви завжди синок рідний, а її зімкнуті крила - ваш ореол. Партія, партія наших.

Новини партнерів