У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Війна і здоров’я жінок

На міжнародному форумі в Канаді українська лікарка вперше розповіла про гендерні виклики війни на Донбасі
9 жовтня, 2017 - 10:06

Одночасно з проведенням в Торонто “Ігор Нескорених”, в яких вперше взяла участь команда ветеранів з України, в столиці Онтаріо, за участю більше тисячі делегатів та іноземних гостей, відбулася щорічна наукова конференція Канадського інституту дослідження здоров’я військовослужбовців та ветеранів (CIMVHR). Цього року у цьому високому міжнародному форумі вперше взяла офіційну участь жінка, лікар-науковець з України. Завдяки старанням канадсько-української благодійної організації, вдруге в історії цієї конференції  представник з України отримав право виступати з доповіддю на цьому поважному заході.

На цьогорічній чотириденній конференції сучасні українські реалії представила доктор медичних наук Олена Бурлака,  провідний науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної Академії Медичних наук України. Доктор Бурлака є одночасно керівником програми «Захист здоров’я жінок-військовослужбовців України». Програма діє під егідою благодійної організації «Фонд підтримки України» (Ukraine Support Fund).

Тут слід згадати, що на урочистому відкритті конференції вітальне слово виголосив британський принц Гаррі, який наголосив на важливості праці лікарів та дослідників у розробці програм для фізичного та психологічного лікування комбатантів та інтеграції ветеранів у громадське суспільство.  Завдяки старанням канадського громадського діяча, Лесі Шимко, принц Гаррі особисто познайомився з доктором Оленою Бурлакою, і в розмові з нею висловив “подяку українським військовим лікарям за їх відданість та хоробрість”.

Принц Гаррі вітає доктора Бурлаку

Наступного дня доктор Бурлака представила учасникам конференції результати дослідчої праці, яку вона провела в зоні  військового конфлікту разом із доктором Олегом Чабаном, завідувачем кафедри психосоматичної медицини і психотерапії при Національному медичному університеті (НМУ) ім. Богомольця. Доповідь доктора Бурлаки під назвою: «Взаємозв’язок між показниками ментального і репродуктивного здоров’я жінок-військових у зоні проведення АТО»  мала неабиякий резонанс серед міжнародних науковців та представників міністерства оборони Канади та інших країн. Присутні відзначили актуальність негативних наслідків воєнного стресу,  пов’язаних із перебуванням на передовій і дізнались багато невідомих фактів про гендерний аспект війни на Донбасі. Українська армія одна із найбільш фемінізованих армій світу, яка на 13% складається із жінок-військовослужбовців. Це один із найбільших показників серед європейських армій.

Із доповіді Доктора Бурлаки присутні дізнались, що виражена гендерна різниця в реакції на  бойовий стрес у військових в зоні АТО проявлялася у вигляді частішої психічної симптоматики у чоловіків у варіанті відкритого та усвідомленого переживання на противагу соматизованій симптоматиці у жінок, що переважно була пов’язана з репродуктивним здоров’ям. В результаті досліджень, проведених українськими фахівцями, виявилось, що жінки-військовослужбовці більш чутливі до факторів бойового стресу  і мають більшу ймовірність розвитку посттравматичного стресового розладу та депресії. Порівняльна оцінка менструально-асоційованих порушень у жінок-військовослужбовців в зоні проведення АТО показала більш високі показники циклічних болів і кровотечі серед військових з симптомами посттравматичного  стресового розладу. Отримані попередні дані про гендерно-специфічні особливості відповіді на стрес, вказують на необхідність міждисциплінарних підходів для діагностики та корекції порушень репродуктивного та ментального здоров'я серед військових жінок, які перебувають або повернулися з зони збройного конфлікту.

Канадські офіцери та доктор Бурлака після її виступу

Ця доповідь корисна не лише в українському контексті, але і в ширшому розумінні проблем з якими стикаються жінки, які проходять службу в гарячих точках. Важко переоцінити важливість участі українських фахівців у таких поважних міжнародних заходах. Такі доповіді підіймають престиж українського наукового середовища за кордоном та позитивно впливають на імідж України серед західних партнерів.  

Довідка: Канадський інститут досліджень здоров'я військовослужбовців та ветеранів (CIMVHR) - новаторська організація, яка залучає наявні наукові ресурси та сприяє розвитку нових досліджень у сфері психологічного та фізичного здоров’я військових та ветеранів. Завдяки мережі академічних дослідників з усієї Канади інститут співпрацює з 43 канадськими університетами, які досліджують медичні проблеми пов’язані з військовими, ветеранами та їх родинами. Інститут виступає в якості каналу між академічним співтовариством, державними організаціями (наприклад, Міністерством охорони здоров'я Канади), промисловістю та подібними міжнародними організаціями. Програма досліджень CIMVHR забезпечує сталість завдяки підвищенню обізнаності громадськості та фінансуванню державного та приватного секторів. Кожного року тисячі дослідників, в тому числі закордонні, приймають участь у конференції присвяченій інноваціям у сфері охорони здоров’я ветеранів.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ