Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

У Львові обіцяють інвентаризувати мозаїки - "задля захисту і збереження"

2 серпня, 2019 - 19:25
Фото з архіву "Дня"

От правду у народі кажуть: «Нема того злого, щоб не вийшло на добре!».

«День» розповідав про варварські знищені мозаїчні панно на фасаді будинку №26-а, що на вул. Володимира Великого (магазин «Океан») та у подвір'ї колишнього заводу «Кінескоп», що на вул. Героїв УПА. Обидва твори авторства народного художника України, лауреата Національної премії ім. Шевченка, почесного громадянина Львова Володимира Йосиповича Патика. Руйнівники – компанія  «Ріел-естейт груп» та ТзОВ «Готельний комплекс «Таурус».

Треба віддати належне громадським активістам, котрі моментально відреагували на обидва акти вандалізму, зробивши великий розголос, зокрема – і в соціальних мережах. «Що відбувається? – йдеться, зокрема, у дописі на ФБ-сторінці спільноти Ukrainian Modernism. – Шановні Андрій Садовий, Andriy Moskalenko, Управління охорони історичного середовища, Лілія Онищенко, Julian Chaplinskyy, Міністерство культури України, треба зупинити це свавілля і знущання над культурною спадщиною, якої і так вже небагато! Необхідно терміново провести облік всіх мозаїк українських художників і взяти їх на контроль. Бо такими темпами незалежний український Львів залишить у спадок нащадкам лише сухі фонтани, потворні новобудови і гектари плитки ФЕМ».

І спрацювало-таки!

Сьогодні виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення «Про збереження історичних мозаїчних творів на території м. Львова».

На його виконання управління охорони історичного середовища складе перелік мозаїчних творів радянського періоду, також – часів незалежної України, узагальнить інформацію й оприлюднить на Порталі відкритих даних. Також, каже керівник цієї структури Лілія Онищенко- Швець, управління зобов’яже забудовників і служби міської ради враховувати цю інформацію, зокрема – при видачі дозвільних документів на будівельні та ремонтні роботи.

Водночас  Лілія Онищенко- Швець зазначила на засіданні виконкому, що підпорядковане їй управління має перелік аналогічних творів, створених до 1939 року, але тепер, вочевидь, варто інвентаризувати й мозаїки радянських часів, бо вони «мають мистецьку вартість, мають право бути визнаними творами мистецтва, а можливо – пам’ятками культури та мистецтва».

Також чиновниця згадала дисертацію Наталі Піддубної «Композиційні принципи застосування мозаїчних творів в архітектурі Львова кінця ХІХ – початку ХХІ століття», захищену у листопаді 2018 року на кафедрі архітектури та реставрації Львівської політехніки, де досліджено мозаїчні твори в опорядженні фасадів та інтер’єрів архітектури Львова. Щоправда, чи можна назвати цю наукову працю за фактом вже проведеною інвентаризацією, чиновниця не сказала, натомість наголосила, що інформація, зібрана й опрацьована Наталією Піддубною, має бути публічною, «щоби впроваджуватися у життя».

На засіданні виконкому ішлося й про те, що управління охорони історичного середовища має подати пропозиції до міського бюджету та виступити замовником проведення ремонтних робіт мозаїчних творів, які перебувають у незадовільному стані.

Голови райадміністрацій, департамент містобудування, управління охорони історичного середовища, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю міста при здійсненні своїх повноважень щодо надання вихідних даних, дозвільних документів, також – контролю за виконанням будівельних робіт мають керуватися переліком мозаїчних творів на території Львова – «задля захисту і збереження». Щодо замовників будівництва та підрядних організацій, то при виконанні будівельних робіт у Львові на об’єктах з мозаїками вони мають право проводити тільки ремонтні роботи зазначених елементів.

Детальніше про знищені рельєфні мозаїчні панно Володимира Патика та штрафні санкції щодо забудовника можна дізнатися з публікацій у «Дні» («Громадськість б'є на сполох» у №129 від 23 липня, «У Львові оштрафували руйнівників мозаїки «Море і риби» від 1 серпня та «У Львові зруйновано ще одну мозаїку» від 2 серпня 2019 р.).

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ