…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

У Луцьку освятили копію чудотворного Холмського образу Богородиці

23 липня, 2021 - 16:46
На фото: отець Ярослав Щур біля оригіналу та копії Холмської ікони Богоматері. Фото Леоніда Максимова

Тетяна Єлісєєва, завідувачка Музеєм волинської ікони, де відбулася ця подія, називає її початком нової сторінки історії Холмської ікони Богоматері. Ще у XVII столітті уніатський єпископ Яків Суша книгу, присвячену Холмській чудотворній іконі, назвав «Фенікс тричі відроджений», бо вся історія ікони – це періоди прославлення і забуття, появи і знову поневірянь, і знову воскресіння… Холмська ікона вважається найдавнішим святим образом в Україні та одним з найстародавніших у світі, це унікальна пам’ятка візантійського іконопису ХІ-ХІІ століть. Її відносять до так званих апостольських ікон, за переказами, її написав апостол Лука, а з Києва  у засноване ним місто Холм ікону привіз король України-Руси Данило Романович.

Волею історії чудотворний образ потрапив у Музей волинської ікони, і за заповітом родини, яка його сюди передала, не може покидати стін музею. І якщо колись ішли хресні ходи до храму Різдва Пресвятої Богородиці у Холмі, де знаходилася Холмська ікона Богородиці, то тепер вони ідуть у Луцьк, до музею. Цього разу відбулася особлива урочистість біля Холмської Чудотворної ікони Богородиці – освячення копії чудотворного образу. У Луцьк приїхала делегація священнослужителів та вірян Польської Православної Церкви, і привезла сучасний список з Холмського чудотворного образу, написаний ченцями келії святителя Миколая на горі Афон, який представили поряд з оригіналом. Перед святинями співслужили священники Люблінсько-Холмської єпархії Польської Православної церкви та Волинської єпархії Української Православної церкви. Окрасою богослужіння став спів хору храму Всіх святих землі Волинської «Волинські дзвони» під керівництвом Марії Вислоцької. По завершенні богослужіння до вірян зі словами привітань з нагоди визначної події звернулися настоятель храму Іоанна Богослова у Холмі отець Ярослав Щур та секретар Волинської єпархії УПЦ протоієрей Миколай Бондарук. Вони подякували керівництву музею за збереження чудотворного образу та можливість для всіх християн звершувати молитви біля святині. З благословіння архієпископа Люблінського і Холмського Польської Православної Церкви Авеля отець Ярослав передав до книгозбірки музею видання "Ікони Богородиці у православ'ї". «Цей чудотворний образ належав православним, потім римо-католикам, потім уніатам, потім знов католикам, але настав час, коли ця ікона, опинившись у  музеї, об’єднала всіх віруючих, всі конфесії», – каже отець Ярослав Щур. Сам він, будучи поляком за походженням, є православним священником, прекрасно говорить українською мовою, у Музеї волинської ікони вперше побував ще 14-річним хлопчиком. Каже, що після Луцька, після освячення копії біля оригіналу, ікону внесуть у православний храм у Варшаві, принесуть на прощу на святу гору Грабарку (гору хрестів), а у  вересні, коли Православна Церква вшановує Різдво Пресвятої Богородиці, внесуть у церквицю, для якої вона і написана – у храм Іоанна Богослова у Хелмі. Замовила її для храму родина, котра не бажає називати себе, це її пожертва заради Господа і Богородиці.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ