Під Печерським судом — активісти в «скривавлених» бинтах (відео)
Активісти новоутвореної мережі колективного захисту СВОЇ до Печерського районного суду міста Києва приходять як на роботу. Мітинги, плакати, петиції, заяви… У такий спосіб активісти намагаються визволити останнього заручника Банкової – студента Ярослава ПРИТУЛЕНКА. Прийшли за СВОЇМ, кажуть вони. І обіцяють – приходитимуть доти, доки суд не ухвалить справедливе рішення, і Ярослав буде на волі.
Сьогодні СВОЇ влаштували під судом перформанс. Голови, руки, груди, коліна активістів були перемотаними «окривавленими» бинтами. Молоді люди маркерами та гуашшю понамальовували червоні плями, які мали б символізувати рани, що кровоточать. Кажуть, у такий спосіб хочуть привернути увагу громадськості, а ще більше суду до того, у який спосіб влада сьогодні реагує на мирний протест. «Людей б’ють, калічать, а суд робить вигляд ніби так і треба», - коментує «Дню» член політичного об’єднання «Сила Людей», учасник акції-перформансу під Печерським судом Олег КОЧЕРГА.
У такому вигляді – з перебинтованими кінцівками і головою — активісти намагались пройти в залу засідання суду. Як пояснив «Дню» один із учасників акції, координатор мережі колективного захисту СВОЇ Руслан РОХОВ, хотіли хоча б так «зачепити суддю», яка сьогодні мала розглядати скаргу щодо невнесення Генпрокуратурою до реєстру досудових рішень скаргу Притуленка щодо завдання йому тілесних ушкоджень під час затримання 1 грудня. Утім, їх не пустили. Охорона – бійці спец-підрозділу «Грифон» — не оцінила креативу активістів, і попросила зняти бинти. Тільки після цього молодих людей впустили в приміщення.
Утім, побачили і почули вони там не багато. Порожня «клітка»: Ярослава не привезли на засідання, — і так само порожня лава сторони-обвинувачення. Прокуратура вже вдруге проігнорувала засідання. Нагадаємо, «День» писав про те, що саме неявка представників прокуратури на судове засідання 3 січня 2014 року стала підставою для перенесення розгляду вимоги адвоката Притуленка звільнити підзахисного на підставі Закону «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідувань і покарання осіб щодо подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань», а також скаргу захисту на бездіяльність Прокуратури, на 8 січня – «Свободу Ярославу Притуленку», «День» від 3 січня 2013 року.
Саме засідання тривало феноменально «довго» - максимум дві хвилини, розповідають його учасники. Активісти говорять: суддя Гладун відкрила засідання та зачитала список учасників процесу, потім надала слово адвокатам, а ті повідомили, що зареєстрували клопотання про відвід судді.
Суддя Христина Гладун прийняла відвід та перенесла розгляд справи Притуленка до моменту призначення нового судді, який буде розглядати її відвід.
Адвокат Ярослава Віталій Касько пояснив журналістам, що захист подав клопотання про відвід судді, бо переконаний: суддя Гладун не може бути неупередженою, об’єктивною в розгляді справи Ярослава Притуленка, адже саме вона на судовому засіданні в середу відмовилася зобов’язати прокурора звільнити з-під варти Притуленка, незважаючи на закон щодо звільнення від кримінального переслідування учасників масових акцій.
Суддю Гладун для розгляду скарги Притуленка було обрано завдяки автоматизованій системі розподілу справ між суддями, нагадує Касько. Адвокат зауважує: за дивним збігом обставин комп’ютер вже вдруге підряд вибирає для розгляду скарг по справі Ярослава саме Христину Гладун з усіх суддей Печерського суду. Тож як тільки захист дізнався хто розглядатиме скаргу їх підзахисного, відразу вирішили подавати клопотання про відвід, пояснив він.
На запитання «Дня»: а скільки може тривати цей «невизначений термін», адвоката Ярослава відповів, що, скоріше за все, справу Ярослава розглядатимуть вже на наступному тижні.
Зауважимо, що сьогодні – 10 січня — Шевченківський районний суд Києва також відмовився звільнити з-під варти ув’язненого через події на Банковій 1 грудня 2013 року Володимира Кадуру через відсутність механізму застосування закону про звільнення активістів. Крім того, під арештом перебувають іще троє активістів Автомайдану, затриманих пізніше й теж звинувачених у причетності до подій на Банковій.
Довідка. Мережа «СВОЇ» – це спільний проект, ініційований об’єднанням Сила Людей та підтриманий ініціативою Євромайдан SOS та Громадською Радою Майдану. Його завданням є захист від переслідувань усіх учасників Євромайданів та протесних акцій, які об’єднались в мережу. СВОЇ діють за принципом: сьогодні допомагаєш ти, завтра допомагають тобі. Гасло мережі – «свій — за свого, як брат — за брата».
Алла ДУБРОВИК, «День». Фото Артема СЛІПАЧУКА, «День». Відео Марії Семенченко «День» та Івана Любиш-Кірдея