«Потрібно зберегти єдність європейських країн щодо України», – Андрій Дещиця
Ми спілкувалися з колишнім міністром закордонних справ Андрієм Дещицею ще до трагедії з Боїнгом-777 малайзійських авіаліній та інформаційною війною, яку Росія розв’язала по всіх фронтах відразу після авіакатастрофи... Але все сказане Андрієм Богдановичем раніше нині лише набуло нової актуальності, на жаль. Зокрема, говорили про спроби Президента РФ Владіміра Путіна розколоти єдність європейських країн по відношенню до України та про можливі шляхи для України не допустити це.
Говорили й про особисте – Андрій Богданович саме збирався у відпустку з родиною, і про професійне – дипвідносини з Росією та інформаційну віну, яку Україні просто необхідно виграти, особливо в нинішніх складних умовах.
«Для нас дуже важливо зараз і це досить серйозне завдання, яке буде стояти перед українською дипломатичною службою, щоб зберегти цю солідарність і єдність перш за все європейських країн у стосунку до України. Така солідарність і єдність існувала на початку березня, після того як Росія почала агресію в Криму. І тоді було значно легше спілкуватися і досягати якихось рішень, коли мова йшла про ЄС. З плином часу Росія почала проводити відповідну роботу з окремим країнами Європейського Союзу, направлену, власне, на те, щоб розбити цю єдність. І це досить тривожний сигнал, бо не всі європейські країни, на жаль, а лише деякі європейські політики розуміють, що мова йде не лише про Україну, мова йде про збереження міжнародних норм, стандартів, правил, про збереження системи, структури безпеки в Європі. Якщо вона рухне, то тоді мова буде йти про небезпеку для всього європейського континенту. На жаль, деякі європейські політики не зовсім переконані, що вона рухне, тому заграють з Росією», – говорить Андрій Дещиця.
Андрій Богданович наголошує, що не лише Україна поки програє інформаційну війну Росії, а й західні ЗМІ та західні суспільства. Секрет простий – Росія має достатньо коштів, щоби впливати на думку тих суспільств, ба навіть формувати її на свій смак.
«Це не лише ми програємо, це програють і західні ЗМІ, і західні суспільства, і деякі політки. На жаль, але про це потрібно говорити відверто, Росія вкладає велику кількість грошей з тим, щоб формувати громадську думку не тільки в Росії, а й на Заході, в суспільствах західних країн. І тут інакшого пояснення, крім того, що вони купляють ці статті, купляють експертів, немає. На жаль, це є реальністю, – розповідає Андрій Богданович. – Мені здається, що іншої форми боротьби з такою машиною пропаганди, ніж говорити правду, в нас немає. Нам потрібно подавати правдиву інформацію і подавати її, наскільки це можливо, масовіше і оперативніше. Для цього потрібні також кошти. І тут ми, очевидно, повинні зробити серйозноу державну інформаційну кампанію, яка би займалася поширенням інформації про Україну і про ці події, які відбуваються у нас». Також говоримо про народну дипломатію, яка, на думку Андрія Богдановича, в України склалася. Нині звичайні українці по всьому світу роблять багато важливих речей для того, щоб донести правду про нашу країну та події, які ми нині переживаємо.
Андрій Дещиця. "Між рядками" (відео)
В інтерв’ю він розповідає, які країни, на його думку, є стовідсотковими союзниками України та чому. Говорить, що не зовсім розуміє російське суспільство, адже, окрім кремлівської пропаганди, існують альтернативні джерела інформації – соцмережі, інтернет-видання, інша справа, що більшість росіян влаштовує побачене по телебаченню і вони не потребують перевірки чи доповнення отриманої інформації.
Позаяк під час нашої розмови Андрій Богданович якраз був у відпустці і планував провести її з родиною десь в Карпатах, ми також запитала його про туристичний потенціал країни, улюблені місця екс-міністра та книжки, які він покладе у валізу, вирушаючи на відпочинок.
Андрій Богданович розповів нам, як став дипломатом і хто надихнув його на це, а також про свій перший досвід народного дипломата під час Революції на граніті та про родинні традиції. Це, а такожбагато інших цікавих речей – у двох чатсинах відеоінтервю «Дня» з Андрієм Дещицею – про особисте і про професійне.
Спілкувалася Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Відео і монтаж Івана ЛЮБИШ-КІРДЕЯ