Перейти до основного вмісту

70 років — політ нормальний

01 лютого, 00:00

Одному з найстарiших видавництв України виповнилося 70 років. «Мистецтво» веде свій відлік від 1 лютого 1932 року — цього дня воно отримало свою назву, яка кілька разів видозмінювалася, але основним словом залишалось незмінне «мистецтво». Його діяльність розпочалася у тодішній столиці України — Харкові, а 1935-го року, у зв’язку з перенесенням центру до історичного Києва, видавництво також перебралося на береги Дніпра й Либеді. Спеціалізацією «Мистецтва» було й залишається видання літератури з образотворчого мистецтва, історії, культурології, художніх та фотоальбомів, туристичної літератури, листівок тощо.

Сьогоднішнє побутування «Мистецтва» не означене колишнім розвоєм та соцреалістичними масштабами. Хоча, зародившись у страшні часи голодоморів, підприємство давно й благополучного перетнуло межу середньостатистичної тривалості життя на Україні. Однак якщо «колись» видавництво відправляло книги у 100 країн світу та налічувало понад 220 працівників, то сьогодні залишилося близько 50 чоловiк, а з відправками й взагалі біда — законодавство передбачає 100% передоплату, а потенційні замовники цього не розуміють... Серед інших проблем «Мистецтва» його директор Ніна Прибєга називає дві основні: розвалену систему книгорозповсюдження, що унеможливлює потрапляння сучасної літератури до містечок і сіл, та елементарне зубожіння населення. Гіпотетичний читач не може купити мистецьку книгу, яка і в «ті» часи, і зараз є дорогою, бо ж технологія її виготовлення передбачає значні витрати. Це призвело до того, що якщо в радянські часи книги друкувалися тиражем 50 тисяч, а листівки мільйонами, то зараз хорошим тиражем вважається 10 тисяч для листівок і від 2 до 5 тисяч для книг.

Хоча, як запевняє одна сумнівної спрямованості терапевтично-самонавіювальна програма, «не все так погано...», з проголошенням незалежності «Мистецтво» також скорегувало свій рух та долучилося до «процесу відродження національної культури». Першим його плодом став альбом «З української старовини», що побачив світ 1991-го року. Серед робіт останнього часу — «Відзнаки Президента України. Ордени, медалі, нагородна зброя», альбом «За Україну, за її долю», «Український авангард 1910 — 1930 рр.», «Храми України», «Україна. Віхи історії». Багато з них відзначено дипломами та грамотами вітчизняних книжкових форумів. Щойно побачили світ «Собор Святої Софії в Києві» (Г. Логвин) та «Історія Києво-Печерської лаври» (книга 1). Плануються «Чорнобиль. Сповідь репортера» за авторством І. Костіна, «Національний музей Т. Г. Шевченка», інші. Загалом видавництво в середньому за рік випускає близько 100 назв літератури. Значну частину цієї цифри складає випуск у рамках Національної програми суспільно необхідних видань.

«День» долучається до привітань ювілярові та бажає, щоб «Мистецтво» існувало не тільки заради мистецтва.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати