Берегиня материнства і дитинства
![](/sites/default/files/main/articles/20082014/9photo.jpg)
Вчора колектив ІПАГ — Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України, лікарська громадськість, колишні пацієнти проводили в останню путь видатного вченого і лікаря-педіатра, багаторічного лідера відомого форпосту захисту материнства і дитинства, академіка НАН і НАМН України Олену Михайлівну Лук’янову. Вона була й одним із перших українських учених-педіатрів, яку було обрано академіком АМН СРСР.
Олена Михайлівна народилася 1923 року на Чернігівщині в родині сільських учителів. 1941 року, будучи студенткою Київського медичного інституту, включилася до партизанського руху, була зв’язковою, санітаркою, медичною сестрою у з’єднанні М. Попудренка. Закінчивши в перші повоєнні роки педіатричний факультет КМІ, була розподілена до НДІ охорони материнства і дитинства, нині ІПАГ. У цих стінах, взявши найактивнішу участь у перетворенні інституту на унікальний сучасний клінічний центр з усіх профілів медицини материнства і дитинства, О. Лук’янова працювала понад шість десятиліть. З 1979-го до 2005 рр. вона очолювала інститут, а потім була його почесним директором. Фактично вона багато в чому втілювала відому в світі установу.
Саме з її шуканнями пов’язано важливий і пріоритетний для України новий напрямок у допомозі породіллі — медицина плоду. Державними преміями України і СРСР було відзначено дослідження О. М. Лук’янової в сфері кальцієво-фосфорного обміну у вагітних жінок, новонароджених і дітей раннього віку, нові підходи в діагностиці та лікуванні станів гіпоксій у дітей, лікуванні шлунково-кишкових захворювань. Це фактично класичне надбання наукової думки.
У дні Чорнобиля О. Лук’янова зосередила потенціал інституту на протистоянні радіаційній атаці, саме тут надавалася негайна допомога вагітним і дітям із зон інтенсивного опромінення. Багато років керувала Асоціацією педіатрів України, а 2005 р. була обрана її почесним президентом. Гідно репрезентувала Україну як один із делегатів нашої держави на 36-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. 1980 р. їй було доручено очолити український комітет міжнародного руху «Лікарі за запобігання ядерній війні».
За своєю сутністю, життя і діяльність Олени Михайлівни — героїчна повість. І заголовні її сторінки — самовіддана праця в улюбленому і єдиному на її незвичайному терені інституті дієвої любові до матері та дитини. Кадрова плеяда фахівців цієї обителі неголосного милосердя випестувана саме О. М. Лук’яновою. Вона підготувала понад 90 докторів і кандидатів наук, була автором і редактором 35 монографій, у тому числі енциклопедії «Здоровье матери и ребенка».
Випуск газети №:
№153, (2014)Рубрика
Суспільство