Перейти до основного вмісту

Бомбосховища замість евакуації...

У Донецькій та Луганській областях досі потребують вивезення 3,5 тисячі дітей
09 червня, 14:57

Протягом військового конфлікту на сході України понад 1,5 мільйона дітей пережили жахи війни. Багато з них досі живуть у бункерах та бомбосховищах. Переселенцями (офіційно) стали 167 тисяч маленьких українців Донецької та Луганської областей. Щонайменше 65 дітей загинули під час бойових дій та терактів.

Експерти Національного превентивного механізму, які провели моніторинг у місцях несвободи в зоні АТО (інтернати, СІЗО, колонії, дитячі будинки, психіатричні лікарні тощо) наголошують, що сьогодні 3585 дітей досі перебувають у цих закладах (150 з них — сироти). І невідомо, як складеться їхня доля, оскільки держава нібито про них забула. Під стінами Кабінету Міністрів України правозахисники провели акцію, на якій продемонстрували малюнки дітей-вихованців державних закладів, які ті створили за час війни.

— Досі лишається гострим питання евакуації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у державних установах Донецької та Луганської областей. На території України дитячі заклади заповнені наполовину: в середньому — на 45 — 60%. Тобто, вивозити дітей з небезпечних місць є куди. На жаль, цим ніхто не займається, — стверджує голова правління Громадської організації «Центр інформації про права людини» Тетяна Печончик.

За словами представників Центру інформації про права людини, ще 9 лютого прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, у відповідь на звернення Валерії Лутковської про необхідність евакуації інтернатських установ Донбасу, видав доручення, в якому йшлося про «термінове вжиття необхідних заходів щодо врегулювання порушених питань». На жаль, так нічого й не зробили. Тому представники громадськості закликали урядовців узяти під особистий контроль негайну евакуацію 150 дітей-сиріт, які перебувають у зоні конфлікту.

— Керівників установ, у яких перебувають діти, які мають батьків або піклувальників (без дозволу яких дитина не може покинути заклад), необхідно забезпечити дорожньою картою евакуації. Зокрема, надати їм інформацію про те, хто надаватиме транспорт і куди відбудеться евакуація закладу, — сказав спеціаліст відділу адвокації Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Олександр Гатіятуллін.

Останні бойові дії в Донецькій області, а також небезпека наступу ворога, загострюють питання евакуації і дітей з інтернатів, які розташовані не так далеко від лінії бойових зіткнень. Так, за 70 кілометрів від місць, де відбуваються обстріли, розташовано 33 інтернатні заклади. За словами правозахисників, зокрема, у сєверодонецькій школі-інтернаті (за 28 кілометрів від м. Щастя), навчається 86 дітей-сиріт. А в 20-кілометровій зоні від місця проведення АТО розташована школа-інтернат Дзержинської міської ради, в якій сьогодні навчається 319 учнів.

Газета «День» писала про неготовність до евакуації соціально незахищених громадян прифронтової зони («До обстрілів — готові, до евакуації — ні», 20 травня). Так само — з дітьми. За результатами моніторингу Національного превентивного механізму, в інтернатах, які відвідали правозахисники в Луганській та Донецькій областях, створені належні умови для утримання та навчання вихованців. Але за цього немає жодної стратегії на випадок необхідності в евакуації.

— Уразі загострення ситуації заклади забезпечені лише бомбосховищами. Проте ці бомбосховища — тісні, там відсутня належна вентиляція, існують проблеми із запасом питної води, — розповіла заступник керівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму офісу уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Катерина Чумак. — Керівництво закладів не має плану евакуації дітей. Не ведеться робота для організації оздоровлення дітей на безпечних територіях на період літніх канікул. Практично всі діти шкільного віку залишаються на цей термін разом з батьками у фронтовій зоні. Це свідчить про низький рівень роз’яснювальної роботи серед батьків щодо загрози життю і здоров’ю їхніх дітей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати