Перейти до основного вмісту

БУДИНОК, ЩО ЙОГО НЕ ЛЮБИТЬ ЖЕК

06 грудня, 00:00

- Ми самі, тобто мешканці, є справжніми господарями нашого будинку, - каже Тетяна Георгіївна і веде мене незвичайно чистим коридором звичайного шістнадцятиповерхового будинку на Осокорках, одного із столичних мікрорайонів. Під'їзд - на кодовому замку, в під'їзді є ще вахтер, але перше, що кидається в очі, - чистота. Ні "привітів" на стінах, ні покалічених ліфтів. Затишно.

- У нас у будинку скрізь встановлено лічильники контролю гарячої води, - продовжує керівник житлового об'єднання "Обрій", - і мешканці платять за реально витрачену воду, а не середньо-загальну суму за місяць. До речі, виявляється, що кількість використаної води помітно менша за теоретично підраховану. Є у нас і свій двірник. Він же працює ще й слюсарем.

Житлове об'єднання (або кондомінімум) "Обрій" існує другий рік. На сьогодні в Києві зареєстровано 63 об'єднання (почали створюватися 1993 року). Усього в Україні їх 643. Кондомінімум означає об'єднання власників приватизованих квартир одного будинку задля того, щоб разом вести спільне господарство (ремонт будинку, розрахунки за комунальні послуги, користування підсобними і підвальними приміщеннями, прибудинковою територією тощо). Кондомінімум - це наслідок процесу приватизації, адже після передачі квартири у господарські руки увага держави в особі ЖЕКу до такого об'єкта явно слабшає. Розв'язання проблем може взяти на себе фірма для обслуговування житла. Фірма займається прибиранням території, збиранням квартплати і надає комунікаційні послуги (до речі, районні держадміністрації на конкурсній основі вибирають приватну фірму, яка утримуватиме будинок). Ну а мешканці такого будинку самі розпоряджаються приміщенням: можуть, наприклад, здати перший поверх під магазин або офіс; за певну плату розмістити рекламні щити на стінах; влаштувати автостоянку на прибудинковій території. Таким чином, фірма одержує гроші за послуги, гарантує своєчасність і якість.

Упровадженням кондомінімумів в Україні займається міжнародна громадська організація Центр сприяння житловим і муніципальним реформам. Офіси розташовані в Києві, Львові, Одесі, Харкові. Кількість приватизованих квартир постійно збільшується. ЖЕКи в багатьох випадках не вітають кондомінімуми: оплата за реально використані електрику, воду і роботу слюсаря виходить відчутно меншою за середньостатистичну і ставить під сумнів існування ЖЕКів узагалі.

...Атмосфера в багатоповерховому будинку залишила враження приємної і безпечної. Коли я йшла, незнайома жінка привіталася зі мною в ліфті. Просто так, по-домашньому.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати