Перейти до основного вмісту

До 105-річчя Юрія Шереха

Попри тиск, харківська громада вшановує пам’ять видатного вченого
05 вересня, 17:09

Незважаючи на тиск з боку офіційних осіб Харкова та відверті публічні образи громадських та культурних діячів через соціальні мережі, творча та наукова інтелігенція міста проводить заходи до 105-річчя видатного вченого Юрія Шевельова (Шереха).

Нагадаємо, очільник області у «Твіттері» написав про ініціаторів вшанування як про «фашистських мерзотників та зрадників». Поет Сергій Жадан, який взяв участь у почесному відкритті пам’ятної дошки, зауважив «Дню» щодо цього: «Я вважаю, що реагувати треба, і до цього випаду губернатора треба привертати увагу. Бо Добкін орієнтується на своїх виборців, які думають, що тільки так і можна говорити з опонентами. І якщо опоненти не заперечують — значить, вони згодні з цим! Михайло Маркович дозволяє собі такі висловлювання, які вихована людина ніколи не дозволить. І це дуже дивно — бо ж він політик, публічна офіційна особа. Для нього в принципі інша думка, опозиція є приводом для хамства, і це повинно бути відповідно оцінено».

Депутат облради Іван Варченко, який долучився до вшанування пам’яті Шевельова та якого Михайло Добкін теж не обійшов своєю «увагою» в соцмережах, погодився з поетом: «Я згоден з Жаданом у тому, що ми повинні вести діалог. Але перш за все не з Добкіним та іншими чиновниками, а з суспільством. Я щиро радий, що Михайло Добкін дізнався нарешті, що був такий видатний харків’янин Юрій Шевельов. Але я раджу йому читати не лише російські джерела, які упереджено ставляться до Шевельова, бо він переконливо спростовує ідею Великої Росії, а ознайомитись і з українськими чи закордонними джерелами, які об’єктивно висвітлюють життя та діяльність цього вченого».

Наразі громада встановила чергування біля нової меморіальної дошки, бо нещодавні сумні події показують, що українські пам’ятники в Харкові є беззахисними. Їх нищать без подальшого розслідування та жодного покарання, як це відбулося з пам’ятником воїнам УПА.

Водночас 5 вересня стало днем широкого вшанування вченого-мислителя, що розпочалося біля пам’ятки на домі «Саламандри», в сквері по вулиці Сумській, 17. «Ми проводимо урочистості з нагоди 105-річчя Юрія Шевельова, яке виповниться 17 грудня цього року. Встановленням дошки ми тільки розпочали низку заходів вшанування», — пояснює краєзнавець та ініціатор заходів Вікторія Склярова.

Ті, хто відвідав захід, мали змогу побачити освячення меморіальної дошки, пройти екскурсією по Харкову Юрія Шевельова та взяти участь у круглому столі в «Книгарні Є». Протягом кількох місяців було розроблено мале та велике коло екскурсій «Слідами Шевельова», розповіла краєзнавець. Нагадаємо, «День» також долучився до визначення найбільш знакових місць міста, пов’язаних із життям та творчістю науковця (див. статтю в № 106 від 20 червня 2013 р.).

Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків


ДО РЕЧІ

У Полтаві видали вибрану публіцистику Юрія Шевельова

Полтавський обласний осередок Всеукраїнського товариства «Просвіта» видав книжку «Вибрані праці, інтерв’ю» Юрія Шевельова, упорядковану Миколою Кульчинським. Її презентація відбулася в Полтаві 4 вересня та була приурочена 105-річчю від дня народження видатного вченого і публіциста. Задум опублікувати частину статей Шевельова виник у Кульчинського після прочитання ним листування професора і письменниці Оксани Забужко й подальшого ознайомлення з іншими його працями. Полтавське видання містить передмови Забужко, Євгена Сверстюка і Лариси Масенко, кожна з яких увиразнює грані особистості й таланту Шевельова.

До «Вибраного» увійшли такі відомі твори автора, як «Москва, Маросєйка», «Над озером. Баварія», «Пороги і Запоріжжя», «Четвертий Харків», «Люди академії, мури академії, книги академії», а також два інтерв’ю. Цим виданням полтавці також відновлюють традицію «Просвітянської книгозбірні», започаткованої в минулому столітті місцевою Спілкою споживчих товариств.

Сергій ШЕБЕЛІСТ, Полтава

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати