Фізиків теж зробили «агентами»
Наукова спільнота звернулася до влади з вимогою скасувати закон №3879Українське фізичне товариство закликало Верховну Раду України, Президента та Кабінет Міністрів негайного скасувати Закон N3879 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» як такий, що «відверто суперечить чинній конституційній нормі про неприпустимість звуження наявного обсягу прав і свобод».
Українському фізичному товариству (УФТ) — 23 роки, це громадська організація педагогів і науковців-фізиків, метою якої є підтримка розвитку фізичних досліджень і популяризація фізичних знань. УФТ разом із національними фізичними організаціями всіх країн Європи (крім Боснії й Герцеговини) входять до Європейського фізичного товариства (ЄФТ). Статут УФТ передбачає отримання закордонних коштів на розвиток науки. І саме через це, згідно із законом N3879, Українське товариство фізиків стає громадським об’єднанням, яке виконує функції іноземного агента. У зверненні УФТ до влади йдеться, що тепер їхнє товариство «підлягає принизливій процедурі щомісячного звітування і... зобов’язане повсюдно вказувати, що воно є «громадським об’єднанням, яке виконує функції іноземного агента».
«Це поставить УФТ у найбільш дискриміновані умови в Європі (аналогічне російське законодавство, наприклад, виводить за категорію «іноземних агентів» організації, що здійснюють діяльність у сфері науки, культури, мистецтва, охорони здоров’я, материнства і дитинства, соціальної підтримки й захисту громадян, зокрема з обмеженими можливостями, підтримки здорового способу життя, захисту довкілля й доброчинної діяльності) і фактично означатиме необхідність припинення діяльності нашої організації (а також інших громадських наукових організацій)», — наголошується у зверненні.
При цьому науковці нагадують, що у бюджеті України на 2014 рік на розвиток науки передбачено лише 0,27% ВВП — проти 2 — 4%, як це є в розвинутих країнах. Через це члени УФТ вимагають негайно скасувати цей закон. Також фізики повідомили, що звернуться до Європейського фізичного товариства — «з проханням розгорнути міжнародну кампанію впливу на українську владу з метою скасування таких законодавчих змін».
Максим СТРІХА, доктор фізико-математичних наук, президент Українського фізичного товариства:
— Це проблема всіх наукових асоціацій та товариств, які намагалися у складних умовах недофінансування розвивати науку: були включені до Європейської наукової орбіти, виходили на міжнародні наукові гранти. Тим більше, що цьогорічний бюджет передбачає найнижче в історії незалежної України фінансування науки. І якщо їх зараз можна буде закрити за абсолютно формальними ознаками, то це для науки буде тяжким ударом.... Контролювати те, що Українське фізичне товариство шість разів на рік отримує комплект у приблизно 400 примірників журналу Europhysics News, який ми безкоштовно розподіляємо серед українських фізиків, — це вершина абсурду. Але закон фактично ставить таку вимогу... Думаю, що це питання вирішується не зверненням Українського фізичного товариства до влади, а загальною ситуацією на Майдані. Ми як учасники цього процесу маємо підносити свій голос. Оскільки ми входимо до Європейського фізичного товариства, то, безумовно, влада буде засипана всілякими зверненнями з Європи.