Перейти до основного вмісту

Година Землі у день тиші

30 березня відпочиньте від політичної реклами і — дайте відпочити планеті
28 березня, 20:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Напередодні виборів заборонена усіляка політична агітація, щоб ми могли спокійно зважити плюси і мінуси кандидатів і самостійно прийняти рішення, кому ж віддати голос. Кандидати все одно намагаються прорватися до нас, наприклад, через телевізор, але є гарна нагода не включати його — на 30 березня припадає Година Землі, всесвітня акція, започаткована у 2007 році.

У передостанній день або останню суботу березня з 20.30 до 21.30 за місцевим часом охочі долучитися — небайдужі люди, комерційні організації, державні установи — вимикають електрику, щоб привернути увагу до проблем довкілля. Розповідаємо про історію ініціативи, її вплив на планету і цікаві тематичні заходи, заплановані в різних містах України.

ЩО ЦЕ

Година Землі, або Earth Hour  — щорічна міжнародна подія, започаткована WWF, Всесвітнім фондом природи. Вперше такий флешмоб був організований Всесвітнім фондом природи в Австралії та виданням The Sydney Morning Herald у 2007 році. Ця акція пройшла в австралійському Сіднеї 31 березня 2007 року. Старт був потужний: на сайті WWF в Україні зазначається, що 2,2 мільйона жителів міста одночасно вимкнули світло на одну годину.

Це надихнуло багатьох, і вже у 2008-му до ініціативи долучилися понад 100 мільйонів людей у 35 країнах. «Всесвітньо відомі пам’ятки, зокрема міст Ґолден Ґейт у Сан-Франциско, Колізей у Римі та вулиця Таймз-Сквер, на годину стали темними — як символи надії на активні дії у боротьбі зі зміною клімату, які щогодини стають все більш невідкладними», — пишуть на сайті Всесвітнього фонду природи в Україні.

До речі, Україна вперше офіційно підтримала ініціативу в 2009 році.

ПІДСУМКИ 2018 РОКУ

Щороку кількість учасників акції росте. На офіційному сайті Години Землі (earthhour.org) повідомляють, що торік до ініціативи долучились особи, підприємства та організації у більш ніж 188 країнах і територіях світу. Можливо, когось із них надихнула спільна заява 550 науковців про «небезпечне зниження» світового біорізноманіття. Крім цього, близько 18 000 пам’яток вимкнули світло на знак солідарності.

«Від Колумбії до Індонезії і Фіджі Година Землі-2018 мобілізувала людей, щоб об’єднати зусилля для захисту лісів і мангрових дерев. У Румунії сотні людей продемонстрували свою готовність оберігати довкілля, написавши символічні листи річкам, лісам і дикій природі. В Африці 24 країни відзначили Годину Землі, щоб привернути увагу до найбільш актуальних проблем, з якими вони стикаються, зокрема до таких, як доступ до відновлюваних джерел енергії і прісноводних ресурсів, деградація середовищ існування», — перераховують успіхи на сайті Години Землі.

ІСТОРІЇ, ЩО НАДИХАЮТЬ

У 2018 році вперше люди з усього світу приєдналися до розмови на платформі connect2earth.org, щоб пояснити, що для них означає природа, розповісти про місця, де живуть, і те, як вони про них дбають. Мета ресурсу — підвищити масову обізнаність про цінності біорізноманіття та природи для нашого життя і благополуччя.

Деякі історії людей із різних куточків планети можна прочитати на сайті Earth Hour. Наприклад, художник Хуа Тунан (Hua Tunan) із Китаю зізнається, що природа дала йому багато в контексті самоспостереження. «Я використовую свій пензель, щоб досліджувати тонкий зв’язок між природою і містом, і сподіваюся висловити через своє мистецтво важливість дикої природи в нашому світі», — розповідає Хуа Тунан. Митець зізнається, що особливо його надихають тигри. Ці тварини часто стають предметом його робіт (зокрема, графіті), Хуа Тунан навіть планував створити тематичну виставку, щоб показати, наскільки хитким стало становище тигрів у світі через браконьєрство та нерозсудливу експлуатацію природних ресурсів.

До речі, про тигрів. 29 березня на території київського інноваційного парку UNIT.City відбудеться допрем’єрний показ фільму «Врятувати тигра». Щоб потрапити на подію, треба зареєструватися за посиланням на її фейсбук-сторінці. Захід організовує Discovery Channel.

«До минулого року чисельність тигрів на азіатському континенті незмінно знижувалася: за 100 років популяція скоротилася у 25 разів! У 1900 році тут налічувалося 100 тисяч особин, сьогодні — всього 4 тисячі, при цьому повністю зникли одразу кілька видів: балійський, туранський і яванський. Амурських тигрів залишилося всього 540, і щоб допомогти зберегти їх, Discovery Channel у партнерстві з WWF представляє документальний фільм «Врятувати тигра», — інформують організатори.

Між іншим, режисером проекту виступив Росс Кауфман, чий фільм «Народжені в борделях» у 2005-му отримав «Оскар» як кращий документальний повнометражний фільм.

ІНІЦІАТИВИ В УКРАЇНІ

Цього року організатори міжнародної акції так само закликають налагоджувати контакт із Землею, гаслом Earth Hour-2019, як і торік, стало Connect2Earth. Це відсилка до того, що люди почали втрачати зв’язок з планетою, і це треба виправити, адже природа — то не тільки про красу і живописний відпочинок, а й про необхідні для виживання ресурси.

У цьому ключі WWF в Україні закликає долучатися до флешмобу #ГолосуйзаЗемлю. Треба розповідати в соцмережах про те, як ви допомагаєте планеті. Як пояснюють ініціатори, це можуть бути як маленькі побутові хитрощі, так і якісь глобальні речі, адже будь-яка екоактивність важлива. Публікуючи ці історії, ставте хештеги #ГолосуйзаЗемлю та #Connect2Earth.

Між іншим, торік, за даними глобальної ініціативи Earth Hour, люди в 33 країнах зробили понад 3,5 мільярда дописів із хештегами #EarthHour, #connect2earth та іншими тематичними мітками.

Здається, найпопулярніший формат відзначення Години Землі — концерт при свічках. Так, у київському Будинку кіно відбудеться концерт «Музика Землі», який влаштовують WWF в Україні та Svitlo Concert. «Ми вимкнемо усі електричні прилади та будемо при світлі свічок насолоджуватися музикою, яку композитори присвячували Землі та природі», — обіцяють організатори. У програмі заявлена, зокрема, музика Моцарта, Вівальді, Штрауса, Баха, Бетховена.

У Вінниці запрошують на акустичний концерт «Музика у темряві», який має об’єднати містян навколо ідеї збереження планети «під затишну музику від талановитих виконавців». Крім цього, якщо заповните форму на фейсбук-сторінці події, зможете взяти участь у розіграші еко-подарунків.

А от у Чернівцях, у Центрі культури «Вернісаж», проведуть «Виставку при свічках». Організатори розповідають, що ця подія дозволить доторкнутися до мистецтва під іншим кутом зору — з думкою про довкілля.

У Полтаві теж доноситимуть еко-ідеї за допомогою мистецтва — через кіно і перформанс. Громадська організація Ekoltava та WWF в Україні запрошують у «Твій простір» одразу на кілька активностей. По-перше, там покажуть короткометражку про те, як Куба пережила пік добування нафти і кризу енергетичних ресурсів. По-друге, пройде перформанс-експеримент при свічках, який допоможе з’ясувати, наскільки учасники залежні від енергії та технологій. Ну, а по-третє, будуть музика і розмови про вплив на довкілля кожної людини. Усі деталі можна знайти на сторінці події у «Фейсбуці».

Загалом повний перелік заходів можна знайти на фейсбук-сторінці WWF в Україні. Також на сайті організації можна зареєструватися для участі в ініціативі — щоб статистика за 2019 рік вражала не менше, ніж за 2018-й.

***

Організатори глобальної Години Землі називають акцію найбільшим низовим рухом за довкілля у світі (в англійській є чудове «зелене» слово на позначення низових рухів — grassroots, дослівно «коріння трави»). Утім, не обходиться і без критики, зокрема, закидають, що ніяка електроенергія під час Earth Hour не економиться, все це просто ритуал. Але ж і головна мета ініціативи — не заощадити енергію, а нагадати про проблеми довкілля і заохотити людей більше дбати про планету. Як це робити на рівні однієї людини, компанії чи держави, регулярно розповідають у WWF. Тож перед тим, як іти на виборчу дільницю, сміливо проголосуйте за планету.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати