Готується проект змін у вищій школі
Відбулися парламентські слухання з питань вищої освіти. Внаслідок обговорення актуальних проблем вищої школи було підготовлено проект змін у законодавстві. Учасники парламентських слухань констатували, що вища школа ще не стала дійовою силою для затвердження моделі інноваційного соціально-економічного розвитку України. Починати розв’язання проблеми, вважають вони, треба з того, щоб добитися виконання в повному обсязі законів і нормативних актів. Слід зауважити, що досі не виконується стаття 57-а Закону України «Про освіту» щодо економічних гарантій і заохочень педагогам і науково-педагогічним працівникам. Щороку припиняється дія положень статті 64 їЗакону України «Про вищу освіту» про визначення розмірів бюджетних призначень на підготовку фахівців вищої кваліфікації. Ігнорується положення статті 63-ї стосовно самостійного розпорядження навчальними закладами власними прибутками.
Згідно з проектом, Кабінету Міністрів рекомендовано вжити заходів для підвищення не менш ніж удвічі зарплати працівникам вищої освіти, виділити навчальним закладам у повному обсязі кошти на оплату витрат за комунальні послуги, погашення боргів за попередні роки. Уряду рекомендується до кінця 2004 року розробити й затвердити держпрограму оновлення й забезпечення вузів новітніми приладами та лабораторним обладнанням, передбачити щорічні виділення в держбюджеті коштів у розмірі не менш як 200 млн. грн. на ці цілі. Рахункова палата, згідно з проектом документа, має забезпечити систематичний контроль за виконанням законодавства у сфері освіти, за реалізацією права громадян на доступність і безплатність освіти, а Генеральна прокуратура та МВС ужити заходів для упередження, профілактики та викорінювання у вузах поборів і хабарництва.
Уряд має внести на розгляд парламенту законопроекти про державну програму розвитку освіти в Україні на 2005—2012 роки, про освіту дорослих (освіту протягом життя), про стимулювання участі роботодавців у підготовці, перепідготовці кадрів у освітніх і наукових програмах і проектах. Пропонується забезпечити навчання студентів на державне замовлення в розмірі не менш як 2/3 від загальної кількості студентів, які вчаться у вищому навчальному закладі державної або комунальної форми власності.
Станіслав Ніколаєнко, голова Комітету з освіти та науки ВР України зауважив: «Дивує те, що витрати на освіту населення значно перевищують внески підприємств в освіту. Рівень витрат на професійну підготовку одного працюючого 16,2 грн., що становить 0,3% витрат роботодавців на робочу силу...» Пропонувалося приділити особливу увагу питанню працевлаштування випускників вузів. У проекті рекомендацій, який буде ще істотно дороблятися, запропоновано Міністерству праці та соціальної політики спільно з Міністерством економіки й питань європейської інтеграції, Міністерством освіти та науки створити єдиний інформаційний банк даних щодо потреби держави у фахівцях з вищою освітою, розподілу та працевлаштуванню випускників вузів. Серед пропозицій прозвучало й побажання запровадження обов’язкового відробляння за направленням випускників, які навчалися за державний рахунок.
Міністр освіти та науки Василь Кремень звернув особливу увагу на роль вищої школи в демократизації нашого суспільства. Зокрема, він сказав: «Демократизація громадського життя в нашій державі вимагає впровадження нових принципів управління, залучення до нього всіх учасників навчально-виховного процесу. Тому найближче завдання — розвиток автономії вищих навчальних закладів і студентського самоврядування. Поправки до Законів, які внесені на розгляд народних депутатів, істотно розширюють права університету щодо фінансово- господарської діяльності й прав органів студентського самоврядування».