Ігор Лікарчук – під домашнім арештом
«Справа проти колишнього директора Українського центру оцінювання якості освіти – це замовлення та зведення особистих рахунків», - експерт
Про судове засідання та його результати Ігор Лікарчук повідомив громадськості через соціальні мережі. На своїй сторінці у «Фейсбук» колишній директор Українського центру оцінювання якості освіти повідомив, що у четвер увечері, 30 червня на 19.00, його викликають у Печерський суд для обрання запобіжного заходу. Щодо обвинувачень, то їх декілька – причетність до розкрадання коштів Агентства з міжнародного розвитку США (USAID), створення в УЦОЯО злочинного угруповання, зміна результатів ЗНО та привласнення бюджетних коштів. У підсумку суд взяв екс-директора центру під домашній арешт до 28 липня.
Історія із обвинуваченням Ігоря Лікарчука розпочалась минулого літа, у липні в кількох регіональних центрах УЦОЯО правоохоронні органи проводили обшуки, вилучили сервери та почали перевірку керівника якраз на предмет фальсифікацій результатів ЗНО та розкрадання коштів. У вересні Лікарчук написав заяву на звільнення, вважаючи висунені обвинувачення абсурдними та безпідставними. Центр тестування отримав нового директора – Вадима Карандія. А також низку проблем – відсутність серверів та програмного забезпечення, що ускладнювало підготовку до ЗНО-2016. Що тоді, що зараз експерти вважають справу, що зшита білиминиткамита має замовний характер.
«ПРОКУРОРИ ТРІШКИ «ПЕРЕПЛУТАЛИ»…»
Такої ж думки дотримується і Лікарчук. Наразі ж оприлюднює на своїй сторінці у «Фейсбук» деталі справи: «Одне із звинувачень, які мені інкримінують, що я не створив у 2008-2015 роках систему захисту «результатів ЗНО». Прокурори трішки «переплутали»: я працював директором УЦОЯО із листопада 2006 до січня 2011 року, і з 1 квітня 2014 до 21 вересня 2015 року. У період січня 2011-березня 2014 року директором УЦОЯО була представниця «русского мира» пані Ірина Зайцева. Її вини в тому, що система захисту «результатів ЗНО» не була створена, слідчі не побачили. Не захотіли побачити. Чи не тому, що вона є представником тих політичних сил, які й досі сидять в ГПУ?».
Дивно, що за відкритою справою про фальсифікацію результатів ЗНО Лікарчука викликали на допити усього два рази за весь рік. Активізувались слідчі зараз, коли слідство звершується і треба звітувати про результати. «Чи не найбезглуздішим є те, що мене хочуть звинуватити у привласненні бюджетних коштів. Очевидно, саме їх добре шукали в липні минулого року в моєму кабінеті, у квартирі та в дачному будинку. За мною майже два тижні їздила «наружка». Але піймали облизня, знайшовши лише фірмову чашку «Київміськбуду» та дві авторучки, подаровані мені на день народження. Не знайшли ні доларів, ні гривень, ні яхт, ні закордонних вілл і рахунків… Та і не могли їх знайти апріорі», - додає Ігор Лікарчук.
«ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ІГОРЯ ЛІКАРЧУКА – ОЗНАКА БЕЗДАРНОГО РЕФОРМУВАННЯ ПРАВООХОРОННОЇ СИСТЕМИ»
Міністерство освіти та науки не вірить у висунені судом претензії. «Я особисто не вірю, що звинувачення на адресу Ігоря Лікарчука можуть бути правдою, - зазначила міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Також додала, що цього року МОН зробило все, щоб захистити систему зовнішнього незалежного оцінювання від несанкціонованого втручання. –Можу запевнити, що результати оцінювання 2016 року захищені і сфальсифікувати їх не можна. Система ЗНО працює, у нас є ціла низка факторів та запобіжників, які не дозволять маніпулювати результатами тестування».
У Міносвіти сподіваються, що результати розслідування щодо співробітників Українського центру оцінювання якості освіти будуть об’єктивними та неупередженими. До речі, коли Генпрокуратура проводила перевірку результатів ЗНО на наявність фальсифікацій, були зауваження експертів, що методики такої перевірки не існує, вона ніде не виписана і жодним нормативним документом не передбачена. Це вже питання, як чесно та прозоро проводилось слідство взагалі.
«Переслідування Ігоря Лікарчука – ознака бездарного реформування насамперед правоохоронної системи, - прокоментував у соцмережі Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження». – Замість викриття дійсних злочинців у державі система імітує правоохоронну активність, намагаючись звинуватити одного з авторів єдиної завершеної реформи – ЗНО.Цей безглуздий випадок переслідування – сигнал для нас усіх про головну загрозу реформам: їх імітацію владою».
«ІМІДЖ ЗНО СЕРЙОЗНО ПОСТРАЖДАЄ, БО ДОВІРА ДО ІНСТИТУЦІЇ ПОВ’ЯЗАНА З ОСОБИСТОСТЯМИ»
Експерти очікують від ГПУ заяв та роз’яснень, як справа Лікарчука буде розвиватись далі. На думку СвітланиБлагодєтєлєвої-Вовк, голови ради ГО «Точка росту: освіта і наука», наразі ситуація досить непрогнозована: «У минуло році нібито розв’язанняситуації наступило, Лікарчук пішов з посади, змінились кадри, кримінальне провадження призупинили, а тут знову його витягли з шухляди. Я навіть не можу нічого прогнозувати, бо однозначно за цієї справою стоять об’єкти, які досягають власних інтересів, діють вдало та неочікувано. Справа проти екс-директора УЦОЯО – це замовлення, зведення якихось рахунків і покарання, можливо, за якусь поведінку з його боку. Рік тому Лікарчук заявляв, що це пов’язано з силовими органами, хтось із посадових очільників був незадоволений, одним словом, він комусь відмовив. Навіть якщо були б якісь зловживання, то покарання у такий спосіб не відповідає мірі вини».
Що найгірше, вкотре ставиться під удар репутація системи зовнішнього незалежного оцінювання. «Імідж ЗНО серйозно постраждає, бо довіра до інституціїпов’язана з особистостями. На хвилі революції Лікарчук піднявся, його знову призначили директором центру, він фактично виступав за реформування освіти, підняв дискусію, що рівень викладання математики, фізики та загалом природничих наук на неналежному рівні. Постійне повернення до цієї скандальної ситуації –якраз і підриває в цілому довіру до системи, бо він є обличчям цієї реформи», - додає СвіталанаБлагодєтєлєва-Вовк.
Експерт не виключає, що наступним може бути напад не на особистості, а на саму систему ЗНО. Серед високопосадовців лишається чимало прихильників повернення до старої схеми вступу – через зв’язки з ректоратом та іспити. Тому увага до справи Лікарчука та публічна підтримка системи ЗНО у цілому зараз просто необхідні.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство