Харків боротиметься з контрабандою сигарет
Для залучення додаткових коштів до місцевого бюджету експерти запропонували посилити контроль над нелегальним обігом тютюнових виробівЗа словами експертів, які брали участь у круглому столі в Харкові 20 листопада, бюджет Харківської області щорічно недоотримує мільйони гривень через незаконний обіг тютюнових виробів. Поточного року силовими відомствами регіону було конфісковано контрабандної та контрафактної продукції на суму 9 мільйонів гривень, що втричі перевищує минулорічні показники. Поглиблює проблему і те, що сьогодні в законодавстві України не існує кримінальної відповідальності за контрабанду, тому правоохоронні органи можуть застосувати до порушників лише адміністративні покарання.
Президент Національної організації роздрібної торгівлі Дмитро Опашко стверджує, що сприяє розповсюдженню контрабанди мала інформованість споживачів про шкоду від неліцензійної продукції для економіки регіону. «Якщо продукт нелегальний, а його покупка є свідомим вибором споживача, то це аморально з позиції громадянина. Ми повинні донести цю думку до громадськості. Треба змінювати мислення. І боротися з цим потрібно на всіх рівнях», — вважає експерт.
Також у рамках проекту експерти прийняли рішення розповсюджувати серед споживачів інформацію про атрибути відмінності легальної тютюнової продукції від нелегальної. Ускладнює ситуацію сусідство Харківської області з наразі неспокійним Донецьким регіоном, зазначає керівник молодіжної громадської організації «Проліска» Євген Каплін. «Якщо за останні роки контрабандні сигарети надходили до України в основному з Придністров’я, то зараз з’явилася ще одна «чорна діра». На Донбасі ще місяць тому були проблеми з сигаретами, а зараз вже ринок насичений російськими тютюновими виробами без акцизних марок. Скоро ця продукція опиниться і в Харківський області», — говорить Каплін.
Збитки держави у результаті нелегального обігу тютюнових виробів лише від недоотримання акцизного збору в середньому оцінюються у 2 мільярди гривень на рік. За даними останніх досліджень 2014 року об’єм тіньового тютюнового ринку за останній час значно виріс. Зокрема, в першому кварталі 2014 року його ріст у порівнянні з попереднім періодом становив до 9,2% від загального споживання. Експерти зазначають, що нелегальна тютюнова продукція — не лише втрати Державного бюджету. Це верхівка айсбергу, який включає цілу низку соціальних проблем: зменшення легальних продажів, скорочення робочих місць та зростання рівня злочинності.