Мешканці господарюють краще
І сприяє їм у цьому створення кондомініумівНевже цьому не можна запобігти? У цивілізованому світі ця проблема давно вирішена — там власники таких помешкань утворюють свої об’єднання, так звані кондомініуми. Аналогічні структури починають виникати й у нас. Лише у Львові вже діє близько сотні кондомініумів. І деякі з них домоглися досить значних успіхів. В одному із дев’ятиповерхових будинків у під’їзді постелено килимові доріжки, а одна із мешканок цього під’їзду — пенсіонерка, працює там консьєржкою. Інші будинки не мають такого зразкового вигляду, хоча від «жеківських» відрізняються досить помітно.
Головою одного із таких об’єднань — «Львівський газда» — є Іван Мелешко. Коли 1997 року його обрали головою житлового кооперативу, він запропонував реорганізувати його на кондомініум. За два роки вдалось зробити досить багато. Найперше — відремонтувати дах, поміняти водопровідні крани в підвалі. Все це — за рахунок коштів, які зібрали мешканці. В будинку знайшлись майстри, які виконали роботу, що їм було зараховано, як квартирну платню.
Хоча кондомініуми є дуже сучасним видом утримання житла, однак Іван Порфирович нарікає на те, що недосконалість нашого законодавства не дозволяє їм продемонструвати всіх переваг. Насамперед, їх потрібно було б визнати за неприбуткові організації. Адже фінансуються вони лише за рахунок квартирної платні мешканців та коштів, які окремо збираються на конкретні роботи. А раз так, то щоб не платити зайвих податків, доводиться «озброюватись» величезним пакетом законів України і доводити, що кондомініуми не повинні сплачувати ті чи інші види податків.
Певну допомогу керівники кондомініумів можуть отримати в Центрі сприяння житловим та муніципальним реформам, що працює за рахунок гранту фонду «Відродження». Його працівник Богдан Кунтий вважає, що кондомініум має певні переваги:
— Найперше те, що кошти від квартплати, які колись йшли на рахунок ЖЕКу, тепер йдуть лише на потреби об’єднання. І якщо раніше ви не мали можливості вибрати організацію, яка обслуговувала ліфт, то тепер ви можете шукати підрядника на свій розсуд.
До речі, Іван Мелешко розповів, що він саме зараз розмірковує, чи не укласти таку угоду між його будинком та приватною фірмою, адже теперішній підрядник працює не дуже добре, та й тариф у приватників на 20 гривень нижчий.
Надзвичайно суттєвим моментом є те, що за таким об’єднанням закріплюється земельна ділянка, отож вже ніхто без згоди мешканців там не влаштує автостоянки, чи не встановить кіоск. Головне, що мешканці дістають можливість самим розпоряджатись своїм будинком. Адже в наш час особливо розраховувати на допомогу державних органів не доводиться.