Перейти до основного вмісту

На нас чекає «нова кліматична ера»?

Науковці: «Якщо температура Землі зросте на п’ять градусів, то льодовики почнуть танути в 50 разів швидше»
06 листопада, 11:31

Ще кілька років тому кліматологи «лякали» світ незворотними змінами в екосистемі, якщо температура Землі підніметься на два градуси внаслідок глобального потепління. Тепер вони прогнозують ще більше  потепління. XXI Конференція cторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, яка відбудеться 30 листопада — 11 грудня в Парижі (40 тисяч учасників, дві тисячі кліматичних асоціацій), має поставити питання дуже гостро: або ми кардинально змінюємо життя протягом найближчих десяти років, або на Землю чекають незворотні зміни.

— За місяці в Парижі буде підписано новий кліматичний договір, і це має стати відправною точкою до переходу на стовідсоткову відновлювальну енергетику, повну відмову від викопного палива — саме ці заходи допоможуть втримати температуру на рівні двох градусів, — говорить експерт зі змін клімату Національного екологічного центру України Марія Сторчило.

Глобальна температура на Землі за останні сто років зросла на 0,6 — 0,8 градусів. Доктор геохімії, науковий дослідник і викладач Університету в Ліоні (Франція) — Клое Марішаль-Шеваньє — вважає: навіть якщо світ знизить кількість викидів в атмосферу СО2 (вуглець, який призводить до парникового ефекту), то температура на планеті все одно підвищуватиметься.

— Якщо ми не втримаємо температуру, і вона зросте на п’ять градусів, то льодовики почнуть танути в 50 разів швидше. Людина зіткнеться з грандіозними викликами, яких досі не знала: ці п’ять градусів повернуть нас на 50 мільйонів років назад. Це буде нова кліматична ера. Тому сьогодні нам потрібно різко змінювати спосіб життя, — наголосила доктор Клое Марішаль-Шеваньє.

Україна теж відчула на собі наслідки глобального потепління. Останні кілька років стали рекордно теплими. Кліматологи прогнозують, що за кілька десятиліть північ України та Карпати заливатимуть дощі, південь буде висушуватися — до утворення пустель. Рівень води в Чорному та Азовському морях до 2050 року піднімуться на 25 — 30 см (протягом останніх ста років — на 12 — 15 см), це призведе до розмивання берегів, руйнування морських кос, підняття та забруднення підземних вод.

— Швидкість зміни клімату за життя одного покоління — така, як раніше була протягом півтори тисячі років. Особливо безпрецедентний характер мають зміни протягом останніх 30 років. До 2030 року очікується, що середня температура підніметься ще на 0,4 градуса, до 2050 — 1,5 градуса, а до кінця століття — більше, ніж на два градуси. За песимістичним сценарієм — до чотирьох градусів, — говорить кандидат географічних наук, завідувачка відділу синоптичної  метеорології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС НАН України Віра Балабух.

Щоб привернути увагу до проблем змін клімату, напередодні Кліматичної конференції в Парижі відбудеться глобальна акція всіх громадян світу, мета якої  — закликати людей переходити на відновлювальну енергетику, користуватися громадським транспортом  тощо.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати