НАУКА
Літак-невидимка — вже реальність
У Росії вже існують унікальні технології, за допомогою яких може бути істотно знижено «видимість» будь-яких рухомих об’єктів — від літака до автомобіля. Як передає Інтернет-репортер, вся справа в генераторах плазми, яка, обволікаючи об’єкт, який маскується, робить його малопомітним для випромінювання радіолокаторів. Навіть найстаріший і найдешевий винищувач, обладнаний генератором плазми, за своїми характеристиками залишить позаду дорогі американські літаки F-117 і B-2. «Ми прийняли ухвалу робити «невидимки» за технологіями, які базуються на принципово інших фізичних принципах», — сказав директор Дослідницького центру ім. Келдиша Анатолій Коротєєв. За його словами, якщо створити поблизу літального апарата екран із плазми, то літак стає невидимим для радарів.
Найкращі результати ця технологія дає при використанні саме на літальних апаратах, особливо на великих висотах. Вона як мінімум не поступається за своєю ефективністю американським способам зниження радіопомітності. Істотна ж перевага генераторів плазми полягає в тому, що їх можна встановлювати на будь-який рухомий пристрій, який необхідно сховати від РЛС, у тому числі й старих зразків. При цьому не страждають льотно-технічні характеристики літаків. Вони здатні активно маневрувати при повітряних боях і виконувати фігури вищого пілотажу. В окремих випадках можливе її застосування і на наземній техніці, навіть на серійних автомобілях.
NASA знайшли кисень і воду на Місяці
Фахівці NASA заявляють про можливості видобути на Місяці кисень і воду. Космічний телескоп Hubble передав знімки супутника Землі, зроблені в ультрафіолетовому діапазоні. Як передає korrespondent.net, вивчивши світлини, вчені виявили декілька родовищ мінералу ільменіт. Ільменіт являє собою складний оксид заліза та титану. Він є титановою рудою і названий за Ільменськими горами, де його було знайдено вперше.
За словами вчених, з ільменіту можна отримувати чистий кисень для дихання чи заправки ракет. Відходом такого виробництва буде вода, яку також можна буде використовувати. Астрономи вважають, що поклади мінералу є також усередині 40-кілометрового кратера Аристарх, на незвичайний вигляд якого в ультрафіолетовому промінні вперше звернули увагу ще 1911 року. Проте через високу радіоактивність цієї ділянки, яку пов’язують із розпадом радону, висадка там навряд чи можлива.
Відомо, що NASA збирається до 2018 року знову відправити людей на Місяць. Це відкриття може істотно спростити спорудження баз на Місяці.
США довели існування «молочних морів»
Американські фахівці, які працюють з військовими метеорологічними супутниками, вперше достовірно зареєстрували рідкісне явище, відоме серед моряків як «молочне море». Як передає news.battery.ru, починаючи з XVII сторіччя, в корабельних журналах згадуються випадки, коли в безмісячну ніч корабель опинявся посеред білих вод, які світилися. Такий епізод є в романі Жюля Верна «20 тисяч льє під водою». Однак досі повідомлення про «молочне море» звичайно вважали недостовірними.
Лікар Стівен Міллер із Морської дослідної лабораторії в Монтереє зіставив повідомлення про «молочне море», які надійшли після 1992 р., із даними супутника, оснащеного надчутливою апаратурою для спостереження за хмарами у відбитому місячному світлі. Одне з повідомлень, яке надійшло 1995 р. з британського торговельного судна в Індійському океані, збіглося з реєстрацією супутником широкої слабкосвітної плями розміром понад 100 км, передає радіостанція «Свобода».
Тим самим явище «молочного моря» перейшло з розряду морських легенд до категорії наукових фактів. Експерти передбачають, що море світиться під впливом люмінесценції бактерій, однак додають, що нині про це явище відомо дуже мало, щоб стверджувати це однозначно.
Випуск газети №:
№195, (2005)Рубрика
Суспільство