Перейти до основного вмісту

Науковці пропонують закріпити в законі

Зв’язок між станом екології та фізичним станом людини
18 жовтня, 11:43

Науковці Академії медичних наук України та фахівці Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзеєва звернулися до Кабінету Міністрів України з проханням ухвалити і почати реалізовувати «Національний план дій з навколишнього середовища та здоров’я дітей». Наголошують, що цей документ є частиною законотворчості в напрямку до інтеграції з Європейським Союзом.

Експерти зауважують, що у країнах ЄС проблеми здоров’я населення не відділяють від проблем екології та збереження довкілля. Навіть посада міністра охорони здоров’я має також функції захисту навколишнього середовища. В Україні в жодному разі не йдеться про те, щоб об’єднати два міністерства: мова в першу чергу про те, щоб питання захисту довкілля не відділяти від питань охорони здоров’я, щоб досліджувати вплив техногенного навантаження на організм українців і вирішувати проблеми екології та здоров’я спільно.

У нашій державі уже десятиріччями проводять дослідження впливу екологічної ситуації на здоров’я людей, але, в результаті, управлінці на вищих щаблях не звертають на них уваги. Прикладом може бути дослідження, яке проводили кілька інститутів системи Академії медичних наук України та вчені Іллінойського університету США. Когорту людей для нього створили ще 1983-го — це були 8 тисяч сімей із різних регіонів. Протягом усього часу спостерігали за дітьми, які народилися у 1980-ті роки, проводять це дослідження і до сьогодні. Фахівці визначили чітко: основні чинники, які негативно впливають на їхній розвиток, — це несприятливі соціально-економічні та екологічні фактори. Також — емоційні проблеми, які викликали напруження під час вагітності у мами та протягом виховання дитини. Особливо це відчутно в промислових регіонах України. Або ще такий висновок: вчені прослідкували чітку залежність від місця проживання людини — чи є поблизу автомагістралі і промислові об’єкти — та рівнем захворювання на ОРВІ. З’ясувалося, що показники захворюваності на недуги дихальних шляхів утричі вищі за показники дітей, які живуть у віддалених від магістралей районах.

Науковці та медики стверджують, що вже сьогодні потрібно поєднати медицину і екологію, тому що ситуація буде тільки погіршуватися («Національний план дій з навколишнього середовища та здоров’я дітей» почали створювати ще 1997 року, 2004-го ухвалив Кабінет Міністрів, але він і досі не працює). При цьому фахівці зазначають, що, згідно із дослідженнями, сучасна молодь є екоорієнтованою: діти набагато більше за батьків цікавляться питаннями збереження довкілля, відновлювальною енергетикою, сталого розвитку, вони орієнтовані на гармонійні відносини із суспільством та природою. Експерти кажуть, що це — той ресурс у країні, який потрібно задіювати.

Олеся ГУЛЬЧІЙ, доктор медичних наук, професор, заступник директора з науково-практичної роботи ДУ «Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзеєва НАМН України»:

— В Україні було розроблено і визнано одним із кращих план дій, присвячений навколишньому середовищу. Але там не було компоненту здоров’я. 26 країн ЄС уже ухвалили і почали впровадження або розробляють національні плани дій з навколишнього середовища і здоров’я дітей — у поєднаному варіанті. В Україні також все мало би завершитися планом дій з навколишнього середовища і здоров’я дітей. Небезпека — у зволіканні. Тому що зараз в Україні ми спостерігаємо тенденцію до зростання кількості дітей з вродженими вадами розвитку. Якщо ж взяти структуру захворюваності, то до 6 років на 60% вона зумовлена захворюваннями органів дихання, на 19% — травлення. У шкільному віці в дітей дуже поширені хронічні тонзиліти (понад 20%), гельмітоз (22%), захворювання аденоїдів та порушення постави. Ми дослідили, що половина дітей (48%), яких ми вважаємо здоровими, мають рівень фізичної активності нижчий за середній. У 11% — середній, і тільки у 1,8% — вище середнього. Впродовж навчання у школі змінюється співвідношення здорових і хворих дітей: частка хворих зростає, і якщо порівняти перший і випускний клас, то група здоров’я зменшується у більш ніж 5 разів, а група хворих дітей зростає у більш ніж 4 рази.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати