Перейти до основного вмісту

Навіщо хазяїну гавкати, коли в нього є собака,

або Дещо про вільну пресу
15 липня, 00:00

Численні перевірки українських ЗМІ податковими, санітарними, пожежними інстанціями (тема, яку «День» в черговий раз підняв у номері за вівторок) нібито не несуть в собі нічого протизаконного. Насправді держава має право поцікавитись, чи розрахувалася газета Ікс з Пенсійним фондом, або чи не опромінює обласний телеканал Ігрек якого-небудь обласного начальника настільки, що той починає зачасто чхати й кашляти. Що не заборонено, те дозволено навіть простим громадянам, а держструктурам і поготів.

Проте, якщо чиновники є вільними в організації профільних перевірок, громадяни є також вільними здогадатися, навіщо навідалися в ЗМІ контрольні органи. «Репортери без кордонів» — Міжнародна організація захисту свободи слова — чи не щодня має свідчення про те, як у країнах так званої «дефіцитної демократії» санітарні установи та податковики на замовлення урядів намагаються припинити існування мас-медіа.

«Ми мусимо констатувати, що українська ситуація є і типовою, і окремішньою водночас, — коментує керівник департаменту Європи організації «Репортери без кордонів» Олександр Леві. — Наприклад, в Хорватії та в країнах Латинської Америки досить часто справжні замовники перевірок ховаються за різні політично незабарвлені контрольні органи. Щоби, з одного боку, забезпечити керівництву можливість не бруднити рук й виглядати «нейтрально» на міжнародній арені. А з другого боку, щоби таки повністю вичавити критичний погляд на те, як здійснюється управління державою.

Бо це абсолютно очевидно, що, коли інспектори зі шкіри геть лізуть, аби знайти найменші порушення в тому чи іншому ЗМІ, деякі великі виробничі й комерційні структури, що знаходяться під протекторатом управлінців, від перевірок позбавлені чи не повністю. Тобто держава показує себе дуже вимогливою, але — селективно вимогливою, не до всіх.

Проте в Україні є свої особливості, котрих не практикує жодна з інших європейських держав. Це — надзвичайно високі штрафи, покликані не встановити справедливість, а знищити опонента. Наша організація шокована такими штрафами.

Знову порівняю вашу ситуацію з хорватського. Франьо Туджман — дуже авторитарний президент, він надзвичайно нервово реагує на критику. Судові процеси, які з його легкої руки ведуться проти сатиричних видань Хорватії, стали ледь не фольклором. Проте хорватські журналісти знайшли спосіб захистити себе. Вони заснували таку спілку журналістів з адвокатами, яка миттєво реагує на кожну спробу урядовців задушити вільне слово. Дозволю собі зауваження: українським журналістам бракує такої корпоративної солідарності за професійною ознакою. Тому тим, хто нацьковує на ЗМІ численні інспекції, часом легко побороти вас кожного поодинці».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати