Небезпечні метри
Пожежники стурбовані самовільними переплануваннямиСтан житла в Україні оцінюється як критичний. Таку думку висловили на спільному засіданні колегій МНС і Державного комітету з питань житлово-комунального господарства.
Особливий неспокій викликають будинки з підвищеною поверховістю — сьогодні близько двох тисяч таких будівель експлуатують із несправними системами протипожежного захисту, з яких 93% — житлові. У половині з них не проводять періодичне технічне обслуговування та планово-запобіжні ремонти систем пожежної безпеки, через що вони передчасно виходять із ладу. А в 37% випадків системи внутрішнього протипожежного водопостачання і зовсім перебувають у неробочому стані.
Часто причиною проблем стають самі мешканці: в спробах поліпшити та збільшити свою житлоплощу вони самовільно переплановують спільні коридори будинків, переробляють під житлові приміщення горища та підвали, руйнують і встановлюють перегородки, приєднують до своїх квартир шматки сходових кліток. Усе це призводить до втрати протипожежними системами своєї дієвості. Зі слів голови Держкомітету з питань житлово-комунального господарства Григорія Семчука, сьогодні в Україні немає відповідної нормативно-правової бази, і люди переробляють будинки на власний розсуд. «Ми розробляємо нові правила, які регламентуватимуть, хто і на що має право. Думаю, до кінця цього року проект буде готовий. І, згідно з ним, усі переобладнання мешканці повинні узгоджувати з місцевими органами влади. А останні в свою чергу також повинні запитувати згоди мешканців, якщо задумують якісь надбудови», — сказав Г. Семчук.
А загалом, як повідомили на колегії, минулого року в Україні сталося понад шість тисяч «надзвичайних ситуацій», що на 15% більше, ніж у 2002-му. У їхньому результаті і внаслідок автокатастроф загинула 71 тисяча осіб. Щодоби в країні відбувається близько 150 пожеж, і 95% із них — у приватному секторі.
Григорій Семчук запевняє, що за серйозного ставлення до роботи, яку вони проводять спільно з МНС, ситуацію можна буде істотно покращити: «Частково діятимемо за державний рахунок — на запобігання техногенним аваріям із держбюджету виділили 400 млн. гривень. Решту покладають на місцеву владу і на самих мешканців».
Про роль мешканців висловився і міністр із питань надзвичайних ситуацій Григорій Рева. На його думку, дуже багато залежить від свідомості самих громадян, від їхнього ставлення до особистої безпеки. А поки що Державна пожежна охорона запроваджує пульти централізованого спостереження. Встановлена в квартирі система у разі підвищення температури подає сигнал на пульт централізованої охорони, і через кілька хвилин на місце пожежі, яка тільки розгорається, прибуває відповідна служба.