Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Непевна доля «Охматдиту»

МОЗ звільнив директора лікарні та змінив її статут без відома колективу. Медики називають це рейдерством. А волонтери бояться, що конфлікт негативно вплине на будівництво нового корпусу, який хворі діти чекають уже 21 рік
12 грудня, 14:01
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

Днями у ЗМІ з’явилась інформація, що Міністерство охорони здоров’я України звільнило генерального директора Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Юрія Гладуша, поки той перебував на лікарняному. Разом із ним було звільнено сімох його заступників. Крім того, був затверджений новий статут лікарні — без узгодження з керівництвом лікарні та без обговорення з колективом. Згідно з новим статутом, посаду генерального директора взагалі ліквідовано. Так самоліквідації підлягають Наглядова рада, Медична рада та Рада медичних сестер. Також, за словами Юрія Гладуша, новий статут значно спрощує процедуру розділення, злиття й ліквідації «Охматдиту». Якщо раніше для цього був необхідний спеціальний указ Президента — адже лікарня має статус Національної, — то тепер достатньо буде відповідного розпорядження МОЗу. «Цим новим статутом скасовується Медична рада — це всі завідувачі відділень, начмеди, які вирішують усі важливі питання. Ради медичних сестер теж у новому статуті немає! Наглядова рада лікарні також скасовується! Натомість, згідно з новим статутом, МОЗ повністю розпоряджається нашим майном, може нас реорганізувати й ліквідувати. Але ми ж національна установа, сформована указом Президента!» — цитує Гладуша інтернет-видання «Українська правда».

Раптово опинившись у такій непростій ситуації, генеральний директор лікарні написав лист-звернення до колективу, де просить підтримки та оприлюднює інформацію про тиск на нього з боку чиновників МОЗ. У той самий час колектив лікарні написав та оприлюднив відкритого листа до Президента України Віктора Януковича та в.о. прем’єр-міністра України Миколи Азарова: «05.12.2012 року, без присутності генерального директора Гладуша Ю.І. (перебуває на лікарняному), колективу лікарні представниками Міністерства охорони здоров’я України було надано (під розписку) затверджений новий Статут лікарні (копія додається) та доведено до відома Наказ МОЗ України від 04.12.2012 року № 270-О «Про приведення організаційної структури Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» МОЗ України у відповідність до Статуту», який не відповідає вимогам чинного законодавства (копія наказу додається).

У редакцію нового Статуту були внесені зміни, які не обговорювалися з колективом, а саме — скорочена посада генерального директора та введена посада головного лікаря; вилучені пункти: про Наглядову раду, яка, відповідно до Положення про національний заклад (установу) України (затверджено Указом Президента України від 16.06.1995 р. №451/95), обов’язково має бути в національному закладі; про Медичну раду; не окреслено формат роботи з громадськістю та медичними партнерами; не закладені завдання, які ставить перед лікарнею держава по завершенні нового будівництва». Колеги пана Гладуша пишуть, що за дев’ять років його керування установа отримала статус Національної. «Його зусиллями в період з 2005 по 2008 роки було проведено конкретні дії по збереженню цілісності лікарні, зупинено всілякі спроби реорганізації лікарні, об’єднання її з іншими установами, територіальне переселення лікарні з центру міста на окраїну, спроби приватизації частин лікарні приватними фірмами», — йдеться у листі. На момент здачі номера під відкритим листом від колективу підписи поставили 957 співробітників лікарні.

У свою чергу в зверненні до колективу Юрій Гладуш пише: «...Вимушений заявити, що вже багато місяців чиновники з теперішнього керівництва МОЗ України мені не дають можливості в повному обсязі виконувати роботу генерального директора НДСЛ «Охматдит». Вам відомі штучні перевірки, надумані претензії та комісії, що спробували доказати нашу непрацездатність. І на лікарняне ліжко я потрапив безпосередньо з кабінетів Міністерства охорони здоров’я України, принижений, ображений, заляканий — не витримало серце. Вимога чиновників МОЗ щодо мене — єдина і категорична — звільнити місце генерального директора лікарні. Це місце комусь потрібно терміново і зараз».

«День» додзвонився до Юрія Івановича. Голос у тепер вже колишнього гендиректора був украй втомленим. Пан Гладуш перепросив і ввічливо погодився коротко відповісти лише на одне запитання. «Мені важко сказати, для кого саме готують це місце — це потрібно спитати у віце-прем’єр-міністра України. Але я думаю, що це дуже ласий шматок для тих, хто хоче розпоряджатися державними коштами, а не лікувати дітей. Чому саме зараз? Тому що вже через півроку буде відкрито новий великий корпус, в якому будуть нові технології, в якому буде все нове, і тому сьогодні є чимало зацікавлених перерізати святкову стрічку, особливо серед тих, хто нині зазіхає на цей корпус і на цю лікарню. Піднімали «Охматдит» з руїн — ми, статус Національний для лікарні вибороли також ми, лікарські центри відкривали ми, увагу уряду на необхідність будівництва цього корпусу також звертали ми... І ось зараз хтось хоче забрати це собі...» — сказав Юрій Іванович.

Учора Юрій Гладуш дав прес-конференцію, окресливши її тему як «Чому Раїса Богатирьова хоче знищити «ОХМАТДИТ»?» Про те, що за цією ситуацією стоїть саме Богатирьова, гендиректор говорив і в коментарі «Українській Правді»: «У мене є абсолютна впевненість, хто за цим стоїть. За цим стоїть людина, яка ніколи не зупиняється на півдорозі. Ця людина завжди добивається свого (...) У 2004 році я отримав наказ віддати будинок. Нас уже пробували об’єднати з Інститутом акушерства і гінекології. Богатирьова планувала ліквідувати нашу установу і злити її з ПАГом. Що тільки не робили, але такого ще не було! Мабуть, тут є якісь питання в лікарні. Мабуть, майно, я не знаю».

КОМЕНТАР

Оксана КОРЧИНСЬКА, голова Опікунської ради Центру ДО і ТКМ Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», волонтер:

— «Охматдит» — це 18 тисяч діток протягом року і можливість одночасного перебування в лікарні 620 дітей... Нині склалася дивна ситуація. У нас є питання до МОЗу: чому новий Статут не обговорювався з колективом? Ми приблизно уявляємо, чому зникла посада генерального директора — певно, для того, щоб поміняти владу в лікарні. Але разом із тим зникає і вся інституція заступників генерального директора, а це люди, які були кураторами найважчих центрів із лікування дітей. «Охматдит» — це 29 відділень, 14 центрів національного значення — в тому числі наш Центр онкогематології, трансплантації кісткового мозку — єдиний на всю країну, Центр токсикології, Центр СНІДу та інші центри, які є флагманами в лікуванні дітей і провідними закладами країни.

Натомість у Статуті з’явилися два додаткові пункти. Перший: виведення земельних ділянок тепер може бути реалізоване за рішенням МОЗу. І другий: тепер ліквідація чи реорганізація «Охматдиту» можлива без указу Президента, а тільки по наказу МОЗу. Можливо, міністерство і не має бажання на даний момент ліквідувати чи розформувати «Охматдит» або відвести якісь земельні ділянки, але чому тоді ці пункти з’явилися в Статуті? Негативним моментом видається і знищення Медичної ради — органу, який у цій лікарні відігравав велику роль для співробітників. А працює тут більше тисячі медиків.

Важко сказати, чому ця ситуація склалася саме зараз — мабуть, тому, що в «Охматдиті» триває будівництво найбільшого корпусу в Україні, на який діти чекають уже 21 рік. І звичайно, «Охматдит» — це велика територія в центрі міста плюс все ж таки тут найбільша кількість найкращих медиків, професіоналів.

Нам би дуже не хотілося, щоб ця конфліктна ситуація якимось чином вплинула на будівництво корпусу. Зараз забудовники вийшли на той рівень, коли вже дев’ять поверхів майже завершені, й у них стоїть чіткий графік будівництва і закупівлі обладнання. Це було б трагедією, якби ця колотнеча на це вплинула, а вона дійсно може вплинути... Тому що зараз ми не можемо пояснити дій МОЗу, чим продиктовані ці рішення — нагальне прийняття Статуту, який ні з ким не обговорювався. Все, що відбувається, — не на користь будівництву корпусу, на який чекають діти всієї країни. Вже потрібно займатися навчанням лікарів і медсестер, розширювати штат. На даний момент на роботу не можна взяти жодного лікаря, жодну медсестру для майбутнього центру, тому що досі МОЗ не видав штатні одиниці. Центр будується, і вже скоро треба буде закупати обладнання, а лікарів і медсестер не готують. А їх необхідно готувати, в тому числі й за кордоном, бо в новому корпусі будуть унікальні відділення, аналогів яким в Україні ще не було.

ОФІЦІЙНО

МОЗ: «Ми ліквідували двовладдя в цій лікарні»

Вчора на прес-брифінгу заступник міністра охорони здоров’я Олександр Толстанов дав офіційне пояснення ситуації, що склалася довкола «Охматдиту». Зокрема, він наголосив, що ліквідація інституту генерального директора національної лікарні відбувалася згідно з законодавством: з 1 січня 2012 року набули чинності зміни до закону про охорону здоров’я, які передбачають укладання органом управління (МОЗ) контрактів із керівниками державних лікарень. Олександр Толстанов пояснив, що всі інші установи сфери охорони здоров’я, які знаходиться в управлінні Мінздраву, внесли відповідні зміни у свої статути згідно з оновленим законодавством. Він підкреслив, що від «Охматдиту» МОЗ чекав виконання закону майже рік.

Такі дії, за словами пана Толстанова, покликані «ліквідувати двовладдя в даній установі». «Відбуваються планові речі, що відбуваються в усіх лікарнях. Наказом МОЗ від 28 листопада було затверджено статут «Охматдиту» у новій редакції і приведено до нових вимог законодавства. Згідно зі статутом, ліквідовано дві посади — гендиректора і головного лікаря і введено одну посаду — головного лікаря», — зазначив Толстанов. За його словами, сім заступників колишнього гендиректора не будуть звільнені, а автоматично стають заступниками головного лікаря.

Заступник міністра охорони здоров’я також повідомив, що в.о. головного лікаря було призначено Володимира Поворознюка, який виконував обов’язки гендиректора, поки Юрій Гладуш перебував на лікарняному. Також чиновник повідомив журналістам, що перед лікарняним Гладушу було винесено догану за серйозні порушення в лікувально-діагностичній сфері.

Також Олександр Толстанов заперечив інформацію щодо можливої ліквідації, реорганізації чи злиття «Охматдиту» з іншими лікарнями, зокрема, з Інститутом педіатрії акушерства і гінекології.

«Вже сьогодні-завтра в МОЗ від «Охматдиту» буде подано пропозиції щодо вдосконалення статуту», — підсумував заступник міністра охорони здоров’я.

P.S. «День» слідкуватиме за подальшим розвитком ситуації довкола Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» та інформуватиме про нього читачів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати