Ніжинські рекордсменки
«День» поспілкувався з випускницями, які набрали 200 балів ЗНО з трьох предметів, про успіх і українську освіту![](/sites/default/files/main/articles/24072015/7smaga.jpg)
Цьогорічне ЗНО мало ряд нововведень, які увесь час критикували вчителі та випускники: тест з української мови та літератури поєднали з державною підсумковою атестацію, з’явився оціночний поріг здав/не здав. Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук неодноразово публікував на своїй сторінці у мережі Facebook незадоволені листи від освітян, які стверджували, що незалежне тестування не дає об’єктивного результату, не дозволяє дітям розкритися, чи й понад те — заважає вступати до вишів.
Справді, через введення порогового балу, за словами Ігоря Лікарчука, майже 9% цьогорічних абітурієнтів студентами так і не стануть, водночас, зменшилася і кількість «відмінників». Здати ЗНО на 200 балів цьогоріч змогли лише двоє випускників. Минулого таких було п’ятеро. Цікаво, що обидві цьогорічні рекордсменки — учениці ніжинських шкіл і планують пов’язати своє майбутнє з професією, яка допомагатиме людям.
«ГОЛОВНА МОЯ ПЕРЕВАГА — ГАРНА МОТИВАЦІЯ»
Тетяна Смага на «відмінно» здала тестування з української мови, біології та хімії. Дівчина — переможниця багатьох конкурсів та олімпіад, щоправда, здебільшого гуманітарного спрямування. Вступати дівчина планує до Вінницького національного медичного університету. Тетяна давно поставила собі за мету стати лікарем та вперто йшла до неї кожного дня.
«Головна моя перевага — це гарна мотивація, — розповідає Тетяна. — Саме вона привела мене до такого результату. Кожного ранку я прокидалася і знала, що від того, як я зараз працюю, залежить те, яким буде моє майбутнє. Тому я докладала багато зусиль. Раніше, коли я ще брала участь в олімпіадах, мені здавалося, що успіх приходить до мене, коли я сиджу на четвертій парті біля вікна. Я майже завжди там сідала і майже завжди перемагала. Але потім я зрозуміла, що все залежить не від того, де ти сидиш, а від того, що у тебе «під капелюхом». Також дуже важлива для мене підтримка батьків. Гадаю, від них також багато в чому залежав мій успіх».
До тестування дівчина готувалася ще з десятого класу. Тоді Тетяна почала працювати з репетитором з біології, оскільки цей предмет, на думку дівчини, один із найбільш об’ємних у шкільній програмі. Уже в одинадцятому класі вона почала додатково вивчати й інші дисципліни. Загалом, Тетяна задоволена системою ЗНО і впевнена, що зараз вона найкраще допомагає університетам відібрати гідних студентів.
«Мені не здається, що ЗНО — повністю об’єктивний метод оцінки знань. Але я розумію, що сьогодні він є найбільш прийнятним. Звісно, тести — це лотерея. Можна знати дуже багато, але неможливо знати все та передбачити, що тобі трапиться. Завжди є нюанси, які мимохіть випускаєш з поля зору. Деякі питання можна і вгадати, як пощастить. Не виключаю, що десь пощастило і мені, хоча, я багато працювала», — підсумовує дівчина.
Тетяну часто запитували, чому з такими знаннями вона не виїжджає на навчання за кордон, приміром, у Польщу, яка стала найбільш популярним напрямком серед українських випускників. Сама Тетяна не проти навчатися в Європі, але головне, на що дівчина звертає увагу, — це якість освіти.
«Я переконана, що освіта у Польщі не краща, ніж в Україні, а може, навіть поступається. Єдина перевага — комфорт у навчанні. Але рівня знань це не стосується. Звісно, у Німеччині чи Франції освіта краща, але батьки не можуть зараз матеріально забезпечити мені навчання там. Однак, я не жалкую про це. Переконана, що рівень медичної освіти у нас дуже високий. У Вінницькому університеті навчаються студенти зі 110 країн світу. Приїздять навіть із Ізраїлю. Ні для кого не секрет, що ізраїльська медицина — одна із кращих у світі. Якщо їхні лікарі навчаються у нас — це про щось свідчить. Якщо надалі матиму можливість навчатися за кордоном — я її, звісно, використаю, але працювати хочу лише в Україні».
Майбутнім випускникам Тетяна радить не відкладати підготовку у далеку скриню, обов’язково звертати увагу на попередні завдання, а також залишати зайві думки та хвилювання за дверима кабінету, коли приходиш на тест.
«НА УСПІХ БЕЗ ЗНАНЬ СПОДІВАТИСЯ НЕ ВАРТО»
Валерія Гладка «відзначилася» у математиці, хімії та біології. Дівчина також здавала і українську мову, за яку особливо хвилювалася, але і там отримала заслужених 196. Цікаво, що Валерія практично не займалася додатково. Дівчина добре вчилася у школі, і отриманих знань їй цілком вистачило.
«Мені допомагали у підготовці шкільні вчителі, — розповідає Валерія. — До репетитора я ходила тільки з української мови. Я давно їздила на олімпіади з предметів, які здала на 200 балів, тому добре їх знала і особливої підготовки не потребувала. У мене були здібності до цих дисциплін змалку, коли почала вивчати — вони мене зацікавили, і я сама намагалася дізнаватися більше. Біологія мені особливо подобалася з дитинства, навіть мої улюблені книжки були про тварин. Але пріоритетною для мене згодом стала хімія».
Кілька днів тому Валерія подала документи до Київського національного університету імені Тараса Шевченка на хімічний факультет. Дівчина планує пов’язати своє майбутнє з наукою та займатися органічною хімією, зокрема, хоче працювати над створенням медикаментів від складних хвороб. Щоправда, для такої кар’єри Україна — не найперспективніше місце.
«Зараз я планую здобувати освіту в Україні, але, може, згодом вдасться виїхати на роботу закордон, — ділиться Валерія. — Я б хотіла серйозно займатися наукою, в нашій країні перспектив для науковців я не бачу. Робота є, але гроші на дослідження не надають. Тому, щоб себе повністю реалізувати, доведеться шукати вихід. Поки я не дуже добре володію англійською, але намагаюся удосконалювати свої знання».
На думку Валерії, система ЗНО досить вдала. Для того, щоб здати тест, потрібно знати матеріал, а просте везіння без знань не дасть високого результату. «Мені система ЗНО подобається. Щоб здати його, потрібно справді докладати зусиль, адже це зовсім не механічна робота. Звісно, є ймовірність того, що ти щось вгадаєш, але якщо погано орієнтуєшся у матеріалі — це не врятує. Я знаю людей, які сподівалися на те, що вгадають. Їхня кількість балів не дуже висока, якщо вони взагалі здали. Зрозуміло, якщо ти хочеш вступити до хорошого вишу — на успіх без знань сподіватися не варто», — розмірковує дівчина.
Щоб добре здати тест, на думку Валерії, потрібна систематична підготовка. Крім того, дівчина радить думати логічно, навіть якщо не можеш пригадати відповіді. Адже, якщо ти вчив, то дійти до правильного рішення у тебе шансів значно більше, ніж вгадати.