Перейти до основного вмісту

Паркінгом по пам’ятці

Київський маєток ХІХ століття планують знести заради будівництва. Як його врятувати?
23 січня, 10:44
КИЇВСЬКИЙ МАЄТОК ХІХ СТОЛІТТЯ ПЛАНУЮТЬ ЗНЕСТИ ЗАРАДИ БУДІВНИЦТВА. ЯК ЙОГО ВРЯТУВАТИ?

Історичний маєток у центрі Києва з євровікнами та кондиціонерами важко назвати таким, що потребує ремонту, тим паче — знесення. Будинок на вулиці Лабораторній, 9-Б, зведений наприкінці ХІХ століття, зберігся доволі добре. Проте зараз він майже з усіх сторін потрапив у «лещата» висотної новобудови. ТОВ «Скайпроджект», причетне до будівництва житлового комплексу на розі вулиць Лабораторної та Предславинської, планує знести історичну будівлю та збудувати замість неї паркінг.

З ресурсу opendatabot.ua відомо, що компанію «Скайпроджект» створили два роки тому. Наразі її власник — Олександр Глімбовський, тесть скандального екс-голови Державної фіскальної служби Романа Насірова. До 5 липня 2018 року власником товариства був не менш одіозний Вагіф Алієв, відомий столичний забудовник. Одне з його дітищ — бізнес-центр «Парус» на вулиці Мечникова, заввишки 133 метри, хоча в історичній частині Києва максимально дозволена висота — 27 метрів.

Щоб без перешкод завершити будівництво житлового комплексу, зокрема й обіцяний інвесторам паркінг, ТОВ «Скайпроджект» спочатку викупило історичний будинок у невідомого власника, а потім звернулося до суду, щоб позбавити споруду пам’яткоохоронного статусу. На початку січня Окружний адміністративний суд міста Києва позов задовольнив.

ГАРАНТОВАНИЙ СТАТУС

На порталі «Звід пам’яток історії та культури»  є невеликий опис будинку на Лабораторній, 9-Б. Там він називається просто — «Особняк». Зазначається, що за наказом Міністерства культури від 15 вересня 2010 року «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж та режимів використання зон охорони пам’яток та занесення об’єктів культурної спадщини до державного реєстру нерухомих пам’яток України» він взятий під охорону та занесений до згаданого реєстру пам’яток (це можна перевірити на сайт відомства, де є посилання на реєстр).

«Особняк» має статус пам’ятки архітектури та містобудування. На порталі також є кілька світлин історичного будинку з описом від волонтера Максима Теличка, який готував цю інформацію: «Будинок, судячи з усього, після ремонту, який був досить давно. Але зовні виглядає добре».

Хоча у відкритих джерелах доволі легко знайти інформацію про статус «Особняка», ТОВ «Скайпроджект» переконувало суд, що на момент купівлі будинку про це нічого не знало, а коли такі обставини розкрилися, довело, що процедура внесення до державного реєстру нерухомих пам’яток відбувалася з порушеннями.

«НЕ ВІДПОВІДАЄ АВТЕНТИЦІ»

Так, у Єдиному державному реєстрі судових рішень опублікована ухвала Окружного адміністративного суду Києва від 9 січня цього року про скасування міністерського наказу щодо охоронного статусу «Особняка». За поясненнями ТОВ «Скайпроджект», будівля «не відповідає критерію автентичності, а також не включена до переліку об’єктів культурної спадщини, облікова документація, на підставі якої об’єкт внесено до культурної спадщини, є неповною, порушено терміни внесення об’єкта до державного реєстру, визначені законодавством, відсутнє письмове повідомлення власника об’єкта про включення його до переліку та набуття ним статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини». 

На думку громадського активіста Георгія МОГИЛЬНОГО, процедура купівлі-продажу саме історичного будинку відбулася з порушенням. Оскільки йдеться про пам’ятку, за законом про охорону культурної спадщини пріоритетне право на купівлю пам’яток державного значення належить державі, а пам’яток місцевого значення — органам місцевого самоврядування

Суд, зважаючи на такі аргументи, скасував згаданий раніше міністерський наказ від 15 вересня 2010 року. Проглядаючи текст судової ухвали, склалося враження, що Міністерство культури, як відповідач, не брало участі в судовому процесі, оскільки жодних клопотань з його боку не було. Так само жодних дій не було з боку Київської міської державної адміністрації, долученої до справи як третя сторона. Як з’ясувалося, участь міністерства в судовому процесі наштовхнулася на перепони.

«Провадження було закритого формату, без виклику сторін, — пояснив Олександр ЄПІФАНОВ, начальник управління охорони культурної спадщини Міністерства культури. — Окрім того, знаючи цю історію, ми готували прохання щодо перенесення розгляду справи. Але в той же день, коли ми подали клопотання, суд виніс свою ухвалу. Наше звернення навіть не взяли до уваги. Ситуація непроста, бо об’єкт майже впритул стоїть до об’єкта забудови. Раніше ми виносили свої приписи, бо в забудовника не вся документація наявна. А зараз їм і пам’ятка заважає».

Щоб уберегти «Особняк» від знесення, Міністерство культури готує апеляцію на ухвалу Окружного адмінсуду. З обговорення проблеми у соціальних мережах стало відомо, що адвокат та активіст громадської організації «Кияни об’єднуємось» Олександр Дядюк також готується оскаржувати судове рішення.

ТАЄМНИЦІ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ

У кого саме компанія «Скайпроджект» свого часу викупила «Особняк» та на яких підставах, інформації у відкритих джерелах немає. Із судової ухвали відомо, що в травні 2017 року за договором купівлі-продажу компанія придбала нежитловий будинок загальною площею 276,40 квадратних метра, розташований на вулиці Лабораторній, 9-Б. Право власності зареєстровано 26 травня 2017 року, про що свідчить запис у Державному реєстрі речових прав.

Також відомо, що за рішенням Київради від 20 грудня 2017 року було внесено зміни до догорів оренди земельних ділянок на розі вулиць Лабораторної та Предславинської. Раніше орендарем земель було ТОВ «Ковчег», а стало ТОВ «Скайпроджект», що викупило недобудований об’єкт нерухомості на цих ділянках.

На думку громадського активіста Георгія МОГИЛЬНОГО, процедура купівлі-продажу саме історичного будинку відбулася з порушенням. Оскільки йдеться про пам’ятку, за законом про охорону культурної спадщини пріоритетне право на купівлю пам’яток державного значення належить державі, а пам’яток місцевого значення — органам місцевого самоврядування.

«Власник пам’ятки не має права її продати, доки не отримає відмову в купівлі від органів культурної спадщини відповідного рівня чи їхню мовчазну згоду, — уточнює Могильний. — Як заявляє Глімбовський, він не в курсі, що це пам’ятка, і це означає, що ніхто нічого ні з ким не погоджував. Тобто він купив будинок незаконно. Та й саме будівництво незаконне. Передусім мало бути історико-містобудівне обґрунтування, якого немає. По-друге, за генпланом у центральній історичній зоні взагалі заборонене будівництво вище за 27 метрів. Плюс — порушені будівельні нормативи. Ті самі пожежні проїзди довкола усіх фасадів повинні бути по вісім метрів. Але там такого простору немає».

НЕЗАХИЩЕНИЙ «РЕЧОВИЙ ДОКАЗ»

Від апетитів Олександра Глімбовського потерпає ще одна будівля в центрі Києва, в межах буферної зони Національного заповідника «Софія Київська». Йдеться про будинок під номером 8-Б на вулиці Рейтарській. Тут розташована художня галерея «Речовий доказ», створена прихильниками платформи Educatоrium, яку виселили з приміщення. 2015-го будинок частинами викупила компанія «Георгієвський Резиденс». Це підприємство теж належить Олександру Глімбовському (детальніше — в матеріалі «Мистецтво захоплює» за 15 серпня 2018 року).

У грудні «Речовий доказ» підготував відкрите звернення до Президента, прем’єр-міністра та спікера парламенту, яке підписали кількадесят діячів культури. Громадськість вимагала зупинити тиск на галерею та просила правоохоронні органи звернути увагу на ситуацію. Тим часом кампанія з наступу триває. В новорічну ніч на Рейтарській, 8-Б анонсувалася... пожежа. «Речовий доказ» заявив про такі погрози в поліцію. На щастя, лиха не сталося, але активісти не почуваються в безпеці.

На захист команди «Речового доказу» виступила київська міська організація Національного союзу архітекторів України, вимагаючи мораторію на проведення будівельних робіт на скандальних ділянках у межах вулиць Рейтарська та Стрілецька, Георгіївського провулку та Андріївського узвозу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати