Пісочні «шедеври»
На Трухановому острові зареєстровано рекордІніціаторами цього незвичайного рекорду стали скульптори п’ятого «Київського міжнародного фестивалю пісочної скульптури LongArt», що створили з кар’єрного піску найвищу і найдовшу пісочну композицію в Україні. Її висота становить — 5 м, довжина — 51 м. До цього рекорду скульптори та організатори фестивалю — дизайн-студія «Амаві» —йшли цілих 5 років і лише тепер, до свого першого ювілею, їх витвір заслужено відвоював свою сторіночку в українській «Книзі рекордів Гіннесса України».
Виставка вражає — скульптури органічно доповнюють одна одну, оскільки об’єднані спільним сюжетом, присвяченим Міжнародному дневі захисту довкілля. Тему фестивалю вибрано згідно з легендарним висловлюванням Галілео Галілея — «А все ж таки, вона крутиться…». …Убитий мамонт («Загублений світ») плавно перетікає у «Світ птахів», потім — «Підводний світ», далі — лев, який сумно сидить на нагромадженнях авто («Світ машин»), якому більше немає місця на Землі через засилля «залізних коней». І статуя-апофеоз пiд назвою «Віртуальний рай». Величезне дерево вінчає глобус, а внизу дитина- геймер за комп’ютером, занурена у віртуальний світ. Китайці створили «Світ хмарочосів», дуже схожий на легендарну тибетську Шамбалу. Говорять, що після другого пришестя саме звідти й відправиться новий ковчег. А далі сімейка вухатих інопланетян («До нових світів»), які, прогулюючись у космосі, випадково залетіли на Землю й прийшли в захват від того, що вони побачили. А, можливо, й сильно здивувалися… Всі ці 7 скульптур сполучені «живими» стиками — пісочними деревами, камінням, квітами, водоростями.
Окрім основних піщаних скульптур, у експозиції традиційно представлено і об’єкти ленд-арту. Це сплетене з лоз гніздо з лелеками і дивовижно симпатична, але сумна панда, що сидить на купі сміття з пластикових пляшок. Ось уже, справді, якщо ми так ставитимемося до тварин, рослин, риб, землі, то зможемо побачити лише штучних чи напівживих звірів у купах нашого, людського сміття... Як кажуть організатори, вони вибрали екологічну тему свідомо. Скульптори вирішили звернути увагу киян і гостей столиці, які прийшли помилуватися експозицією, на беззахисність природи перед людиною, яка її знищує. В експозиції наявна і тема місто-природа. Що ми робимо з довкіллям, як ми, часом, бездумно знищуємо красу рідного Києва, нівелюючи його природний ландшафт, руйнуючи його ауру… До речі, інопланетяни, створені братами Микитою та Єгором Зігурами, дуже уважно спостерігають за всім, що робиться в цьому світі… І, схоже, роблять не дуже втішні висновки на адресу людської популяції…
Представник «Книги рекордів Гіннесса України» Ігор Підчибій вручив усім скульпторам, які працювали над композицією, дипломи. Як повідомив член збірної українсько-російської скульпторської команди «Творюки» Юрій Фуштей, скульпторам знадобилися близько 200 тонн спеціального кар’єрного піску та тиждень копіткої праці. За словами організаторів, статуї можуть простояти й до зими. Адже, щоб композиція не розвалювалася й пісок не вивітрювався, її покривають спеціальною сумішшю: клей ПВА, розведений водою.
— Цей метод використовують у Європі вже майже 40 років. Навіть буря з градом і зливою, яка пройшла напередодні відкриття фестивалю, вирвавши кілочки з табличками, не зіпсувала скульптури, — говорить Катерина Легостаєва, директор фестивалю.
Загалом, якщо глядачі бережно фотографуватимуться поряд зі скульптурами і не завалюватимуть їхні крихкі частини, то фестивальна експозиція буде відкрита для відвідувачів протягом місяця (до Дня молоді і Дня Конституції України — 28 червня).